Прем'єр-міністр Росії Володимир Путін заявив, що уряд РФ уважно слідкує за перебігом ситуації довкола перевірок Єврокомісією дочірніх компаній "Газпрому" у країнах ЄС. Про це повідомляє радіо "Свобода".
Прем'єр-міністр Росії Володимир Путін заявив, що уряд РФ уважно слідкує за перебігом ситуації довкола перевірок Єврокомісією дочірніх компаній "Газпрому" у країнах ЄС. Про це повідомляє радіо "Свобода".
На зустрічі з керівником "Газпрому" Олексієм Міллером Путін зазначив, що Росія моніторить ситуацію, але також наголосив, що компанія має співпрацювати зі слідством. "Потрібно співпрацювати з владою країн, де ви працюєте, бути відкритими, допомагати органам, які здійснюють перевірки, надавати об'єктивну та повну інформацію. Уряд Росії, у свою чергу, уважно слідкуватиме за тим, що відбувається довкола "Газпрому", - сказав російський прем'єр.
Раніше повідомлялося, шо Єврокомісія запідозрила у порушеннях антимонопольного законодавства постачальників газу, у тому числі "Газпром", європейська штаб-квартира якого в Берліні вже піддалася перевірці.
Єврокомісія також перевірила партнерів, які купують газ у Газпрому в Європі, зокрема офіси польської PGNiG, німецької E. On Ruhrgas і підрозділ німецької RWE в Чехії. Як наголошується, підставою для перевірок стали підозри Єврокомісії в тому, що деякі фірми "можуть бути залучені в антиконкурентну діяльність у порушення антимонопольних правил ЄС, або володіють інформацією, що має відношення до такої практики".
За словами представників Єврокомісії, розслідування пов'язане з поставками природного газу в Центральну і Східну Європу і ведеться відносно фірм, залучених до постачання, транспортування та зберігання природного газу.
У Єврокомісії уточнили, що також розслідують порушення антимонопольного законодавства, які могли завдати шкоди самим постачальникам газу.
Нагадаємо, що Туреччина припиняє контракт на постачання в країну російського природного газу по так званому "західному маршруту" через Україну, Румунію і Болгарію. Крім того, 30 вересня 2011 р. міністр енергетики і природних ресурсів Туреччини Танер Їлдиз заявив, що влада Туреччини може розірвати газові контракти з Росією, якщо ціна на газ не буде "істотно знижена".
Між тим, раніше глава українського уряду Микола Азаров заявив, що Україна досягла домовленості з Росією про перегляд невигідних для Києва контрактів про постачання російського газу, підписаних в 2009 р.
За словами Азарова, компроміс було знайдено завдяки планам створення консорціуму на базі газотранспортної системи (ГТС) України. "Російська сторона погодилася з нами про створення тристороннього консорціуму за участю Європейського союзу. Це, безумовно, підвищить надійність нашої газотранспортної системи та створить можливість для Європи безперебійно отримуватиме газ", - сказав Азаров.
З іншого боку, створення консорціуму з управління ГТС України не є для ВАТ "Газпром" пріоритетним.
З огляду на перевірки Єврокомісії директор енергетичних програм Центру "НОМОС" Михайло Гончар вважає, що досить імовірно, що розслідування, розпочате 27 вересня Європейською Комісією щодо групи компаній Gazprom Germania, затягнуться як мінімум до кінця холодного сезону весни 2012 року. Весь цей час над "Газпромом" буде висіти дамоклів меч, що стане хорошим його стримуванням від спокуси "газових атак" на сусідів.
"Насамперед не слід квапитися в різні спільні форми кооперації з "Газпромом". Треба уважніше придивитися до литовського досвіду боротьби зі, здавалося б, усесильним монополістом. Маленька Литва виявилася здатною протистояти силі російського тиску, задіявши важелі впливу в Брюсселі. І це дає свої плоди", - відзначає експерт.
Гончар вважає, що Україні також потрібно посилити кооперацію з Єврокомісією у частині забезпечення прозорості транзитних газових потоків і реорганізації внутрішнього ринку газу відповідно до ухваленого торік закону і зобов'язань за договором Енергетичного співтовариства.