ua en ru

Хто не пускає держбанки на ринок лотерей

Хто не пускає держбанки на ринок лотерей Фото: в Україні поки що не забезпечена детінізація лотерейного ринку (з відкритих джерел)

Акція активістів Національного корпусу в офісі лотерейної компанії "М.С.Л." знову привернула увагу до ситуації на лотерейному ринку України. Необхідність його детінізації та виключення санкційних російських компаній з бізнесу вже обговорювалась навесні цього року. 

У травні 2017 року Мінфін розробив і представив для громадського обговорення проект нових ліцензійних умов для операторів ринку лотерей. Необхідність отримувати нову ліцензію стала головною проблемою для росіян, адже можливість отримання нової ліцензії ними через санкції РНБО була б виключена.

За даними "Обозревателя", проект нових ліцензійних умов для українського ринку лотерей був відправлений Мінфіном на затвердження в уряд Володимира Гройсмана у кінці травня 2017 року. Запуск нових ліцензійних умов, за підрахунками Мінфіну, дозволив би отримати приблизно за 200 млн гривень ліцензійних платежів від одного оператора. А ємність ринку – ні багато ні мало близько 40 млрд гривень – передбачає, як мінімум, кілька ліцензіатів. За прогнозами Міністерства, загальний одноразовий дохід від продажу ліцензій досягнув мільярда гривень.

Мінфін виписав проект нових ліцензійних умов з демонстративною прозорістю: аукціони, необмежена кількість ліцензій, вихід на ринок держбанків. Передбачалося, що вартість ліцензії складе 168,4 млн гривень, також оператори будуть зобов'язані заплатити за кожну точку розповсюдження. При цьому нинішній сумарний рівень податкових відрахувань нікчемний, близько 300 млн гривень у рік або менше 3% від усього обороту.

Головна новація проекту полягала в тому, що держава в особі держбанків отримувала можливість стати повноправним учасником ринку. Це могло б приносити додатково ще кілька мільярдів гривень до держбюджету від продажу лотерейних квитків.

Противником ліцензування ринку і виходу на нього держбанків виступив один з лотерейних операторів – компанія "М.С.Л.". За даними Forbes, ця компанія входить в орбіту впливу "Альфа-груп" російського олігарха Михайла Фрідмана. Росіяни розгорнули масштабну інформаційну кампанію, головним аргументом якої стала "загроза монополізації ринку".

Справжньою ж і єдиною причиною заперечень росіян є відсутність у них правових підстав для отримання ліцензії, як компанії, що входить в список 105 юридичних осіб, відповідальних за агресію проти України.

Як сприйняли інформаційну кампанію росіян в керівництві Кабміну, невідомо. Але, схоже, доводи росіян виявилися досить вагомими і ефективно вплинули на пам'ять і наполегливість урядових чиновників. Про проект нових ліцензійних умов у Кабміні, схоже, просто "забули".

Пройшло майже півроку, але ніяких офіційних повідомлень про долю документа у відкритому доступі немає. При цьому сам Мінфін ні про свої розрахунки, ні про сам проект також не згадував.

Проблема не просто в тому, що, незважаючи на війну на Донбасі, російський бізнес, як і раніше, впевнено почуває себе в нашій країні. Російські компанії, що знаходяться в списку санкцій РНБО, почали впливати на наповнення держбюджету України.

Як відомо, в 2012 році Рада затвердила законопроект про лотереї "сімейного" міністра фінансів Колобова. За збігом обставин, напередодні прийняття законопроекту 94% українського ринку сконцентрували два російських лотерейних оператора – "М.С.Л." і "Патріот" (контролюються російськими олігархами – головою Альфа-груп Михайлом Фрідманом і власником Finstar Олегом Бойком).

Крім, власне, легалізації, законопроект Колобова давав росіянам можливість працювати без ліцензії необмежену кількість часу – до тих пір, поки Мінфін не розробить, а Кабмін не затвердить нові ліцензійні умови. Строк дії ліцензії у росіян закінчувався в 2013 році. Прописаний в додаткових положеннях закону механізм став справді золотою акцією росіян, що дала їм можливість не тільки не платити ліцензійні відрахування протягом 4 років, але і вести бізнес в Україні, знаходячись у списку санкцій РНБО з 2015 року.

Як свідчить російська пропаганда: "росіяни не здаються". Продовженням цієї фрази для російських компаній, що працюють в Україні, є інша "мудрість-інструкція": "У будь-якій незрозумілій ситуації корумпуй українських чиновників". Очевидно, що у росіян це чудово виходить.

Сюрреалізм того, що відбувається, не може не вражати: російська компанія, діяльність якої в Україні заборонено рішенням РНБО, ліцензія якої закінчилась 4 роки тому, відчитує українську владу за спробу навести порядок на ринку і забезпечити надходження в бюджет, а ті у відповідь поки що воліють мовчати.