ua en ru

Публічний аудит: Чистий дохід "Нафтогазу" в 2014 р складе близько 2,8 млрд грн

Публічний аудит: Чистий дохід "Нафтогазу" в 2014 р складе близько 2,8 млрд грн
Автор: RBC.UA
Фахівці ГО "Публічний аудит" провели дослідження ринку природного газу для задоволення потреб населення, в ході якого з'ясували, що середній чистий прибуток НАК "Нафтогаз" у 2014 році має становити близько 2,884 млрд грн. Про це зазначає керівник дослідження Андрій Вігірінський.

Фахівці ГО "Публічний аудит" провели дослідження ринку природного газу для задоволення потреб населення, в ході якого з'ясували, що середній чистий прибуток НАК "Нафтогаз" у 2014 році має становити близько 2,884 млрд грн. Про це зазначає керівник дослідження Андрій Вігірінський.

З огляду на відсутність офіційної звітності щодо діяльності "Нафтогазу України" (фінплану НАКу на 2014 рік, балансу надходжень та розподілу природного газу в Україні на цей рік), фахівці "Публічного аудиту" оперували відкритими даними "Нафтогазу України" щодо обсягів споживання природного газу. Зокрема, експерти проаналізували структуру обсягів споживання природного газу в 2012 та 2013 рр., яка в цьому році не зазнала суттєвих змін.

Публічний аудит: Чистий дохід "Нафтогазу" в 2014 р складе близько 2,8 млрд грн

Виходячи з цих даних, підприємствами НАК "Нафтогаз України" у 2012 р. було видобуто 18,209 млрд куб. м (15,023 млрд куб. м - "Укргазвидобування"; 2,011 млрд куб. м - "Укрнафта"; 1,175 млрд куб. м - "Чорноморнафтогаз"). За 2013 р. маємо показник у 18,664 млрд куб. м (15,11 млрд куб. м - "Укргазвидобування"; 1,903 млрд куб. м - "Укрнафта"; 1,651 млрд куб. м - "Чорноморнафтогаз").

Обсяги споживання газу населенням, згідно з даними, опублікованими на сайті "Нафтогазу", об'єднано єдиним кількісним показником із теплогенеруючими підприємствами та виробничо-технологічними витратами і вони становили протягом 2012 року 28 млрд куб. м, 2013 року - 27 млрд куб. м.

Публічний аудит: Чистий дохід "Нафтогазу" в 2014 р складе близько 2,8 млрд грн

"Так звані "технологічні витрати", за які платить споживач, - це фактично, втрати газу, який не використовується ні у побуті, ні в процесі провадження господарської діяльності, а витрачається в ході експлуатації ГТС у наслідок її "відносної герметичності", а також при виконанні робіт, пов'язаних із порушенням цієї герметичності від приєднання нових об'єктів, ремонтних робіт тощо", - говорить аналітик "Публічного аудиту" Володимир Тарчинський.

На думку фахівців "Публічного аудиту", "Нафтогаз" спеціально об'єднує ці дані, аби в пересічних громадян склалось хибне враження про начебто настільки великий обсяг споживання безпосередньо населенням, і, відповідно, дало можливість офіційним особам говорити про недостатність власного видобутку для задоволення потреб, а також про необхідність компенсування дисбалансу імпортним, значно дорожчим, газом, який реалізується населенню за пільговими цінами, внаслідок чого монополіст несе збитки.

У дослідженні зауважується, що, оскільки "Чорноморнафтогаз" через анексію Криму втрачено (через це ми не дорахуємось щонайменше 1,6 млрд куб. м газу), а газ "Укрнафти" не використовується для потреб населення (переважно, він спрямовується на потреби "Дніпроазоту"), фактично у цьому році споживачі користувалися газом ПАТ "Укргазвидобування". Тарифи на нього встановлювалися НКРЕ.

Так, її постановами №1851 від 30.12.13, №1830 від 27.12.12 установлено ціну на товарний природний газ власного видобутку для "Укргазвидобування" в розмірі 349,20 грн за 1000 м куб. (без урахування ПДВ).

Постановою НКРЕ №420 від 03.04.14 підвищено тарифи на природний газ, що використовується для потреб населення. Нові тарифи вступили в силу з 1 травня цього року. Чинні тарифи в розрізі ринку споживачів мають такий вигляд:

Публічний аудит: Чистий дохід "Нафтогазу" в 2014 р складе близько 2,8 млрд грн

"Отже, 90 % населення, які споживають газ протягом року в обсязі, що не перевищує 2,5 тис. куб. м, сплачують за нього за наявності лічильника в середньому 1 135,5 грн за тисячу кубів, а за відсутності лічильника - 1 248 грн", - зазначає аналітик "Публічного аудиту" В. Тарчинський.

Він додає, що середня базова ціна без податків та витрат на транспортування становить 511 та 600 грн відповідно.

Для цієї категорії споживачів, за його словами, останнє подорожчання є найбільш критичним та у кінцевій вартості природного газу - порівняно з попередніми тарифами (що діяли до 01.05.14), воно становило 410 та 300 грн на тисячу кубометрів газу відповідно.

"Якщо врахувати дані НАКу про те, що ця група споживачів використовує 90 % всього газу для населення, а загальний обсяг споживання становить 16 млрд куб. м, тоді категорія населення, яка споживає до 2500 куб. м на рік, у цілому споживає за рік 14,4 млрд куб. м. Така кількість повністю покривається обсягами добування "Укргазвидобування" (закупівельна ціна становить 349 грн/1000 куб. м без ПДВ, витрат на транспортування)", - йдеться в дослідженні.

Результати вказують на те, що тільки на базових цінах на товар для 90 % споживачів НАК "Нафтогаз України" у 2014 році отримає прибуток в розмірі від 162 грн (511-349=162) до 251 грн (600-349=251) на 1000 куб. м.

"Тобто, середній чистий прибуток НАКу на тисячу кубометрів природного газу, що видобувається ПАТ "Укргазвидобування" для потреб населення, становитиме в 2014 році 206 грн на тисячу кубів, а в річному підсумку йдеться про 2,884 млрд грн доходів", - резюмує експерт "Публічного аудиту" А. Вігірінський.

"Зважаючи на те, що збитки НАК "Нафтогаз України" покриваються за рахунок коштів Державного бюджету України, який, у свою чергу, поповнюється за рахунок податків та зборів, варто звільнити від ПДВ операції з придбання, постачання природнього газу для потреб населення з обсягом споживання до 2500 куб. м на рік та звільнити кінцевого споживача від сплати цільової надбавки в розмірі 2% від вартості газу", - стверджує керівник дослідницького проекту Андрій Вігірінський. - "Це дозволить зменшити вартість природного газу на 22% для найбільш незахищених верств населення в цілому без втрат для самої компанії чи державного бюджету України".

Дослідження "Публічного аудиту" засвідчило, що реалізація газу для потреб населення компанією "Нафтогаз України" здійснювалася з прибутком ще на стадії формування базової ціни. Тому експерти висловлюють припущення, що збитковість компанії формується вже на стадії освоєння та витрачання отриманих коштів. Вони наводять приклад, коли, в умовах збитковості, компанія планує витратити 40 млн грн на оренду 45 автомобілів, 6 із яких представницького класу. А ДК "Укртрансгаз", яка входить до структури НАКу, в 2012 році провела закупівлю комп'ютерної техніки за більш ніж удвічі завищеними цінами (на суму в 395 млн грн), що на той момент при курсі в 7,993 грн за долар становило близько 50 млн долл.

"Тобто, монополіст робить абсолютно недоцільні витрати, бо знає, що завжди може розраховувати на "безрозмірний гаманець" у вигляді державного бюджету. Проте навіщо тоді вводити в оману громадськість розмовами про збитковість компанії? Йдеться ж то про безвідповідальну корупцію", - підкреслює А. Вігірінський.