ua en ru

Процес реструктуризації держборгу йде, незважаючи на позицію Росії

Процес реструктуризації держборгу йде, незважаючи на позицію Росії В уряді стверджують, що мають можливість вплинути на позицію РФ
Уряд почав процедуру реструктуризації державного і гарантованого боргу. Міністерство фінансів скористалося правом мораторію і тимчасово призупинило всі платежі по ряду облігацій, термін погашення яких настає з 23 вересня по 1 грудня. Крім того, пропозиції про обмін старих паперів на нові вже оприлюднені на міжнародних фінансових ринках. Очікується, що результати реструктуризації будуть відомі в жовтні - початку листопада, а сам процес повинен завершитися до грудня. Експерти відзначають, що ризики поки зберігаються за двома випусками облігацій: російському, погасити який Україна повинна в кінці грудня, і євробондами, строк погашення яких настав сьогодні. І якщо в другому випадку ризики мінімальні, то Росія продовжує тримати інтригу. Але в України є свої пропозиції, які зроблять офіційну Москву більш поступливою.

Уряд почав процедуру реструктуризації державного і гарантованого боргу. Міністерство фінансів скористалося правом мораторію і тимчасово призупинило всі платежі по ряду облігацій, термін погашення яких настає з 23 вересня по 1 грудня. Крім того, пропозиції про обмін старих паперів на нові вже оприлюднені на міжнародних фінансових ринках. Очікується, що результати реструктуризації будуть відомі в жовтні - початку листопада, а сам процес повинен завершитися до грудня.

Експерти відзначають, що ризики поки зберігаються за двома випусками облігацій: російському, погасити який Україна повинна в кінці грудня, і євробондам, строк погашення яких настав сьогодні. І якщо в другому випадку ризики мінімальні, то Росія продовжує тримати інтригу. Але в України є свої пропозиції, які зроблять офіційну Москву більш поступливою.

Технічний момент

З сьогоднішнього дня Україна призупинила виплати по ряду державних та гарантованих державою позик. Мораторій тимчасовий - до 1 грудня - і є технічною заходом. Він поширюється на 9 з 14 серій облігацій і гарантованих паперів ДП "Фінінпро", які входять в периметр реструктуризації. У тому числі мова йде і про облігації з погашенням у вересні та жовтні.

Нагадаємо, 23 вересня настав термін виплат за євробондами на суму 500 млн дол., 13 жовтня Україна повинна була б погасити ще 600 млн євро.

"Призупинення платежів дає юридичне право власникам паперів оголосити дефолт. Росія вже давно могла б це зробити, тому що зафіксований в умовах показник - перевищення держборгу в 60% від ВВП - вже виконаний, - зазначив співрозмовник РБК-Україна в Кабміні. - Але якщо холдери оголошують дефолт, ринок реагує негативно, з нерозумінням. І для того, хто це зробить, це буде остання його дія у професійній кар'єрі".

Процес реструктуризації держборгу йде, незважаючи на позицію Росії

Фото: перелік боргів, на які поширюється мораторій

У той же час призупинення платежів може призвести до зниження суверенного рейтингу України. Відзначимо, що в кінці серпня, коли уряд оголосив про реструктуризацію майже 23 млрд дол. боргу, рейтинг України опустився до переддефолтного рівня. Однак такі дії рейтингових агентств є очікуваними і тимчасовими.

"Статус повинен бути переглянутий. Агентства повинні реагувати і ми це спостерігали з "Укрексімбанком", "Ощадбанком", Ferrexpo. Але це технічний момент", - пояснив керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій.

У Мінфіні додали, що значного впливу на процес реструктуризації боргу зниження рейтингів мати не буде. Після юридичного завершення процесу, в уряді очікують перегляду і підвищення статусу.

Механізм запущений

Напередодні Кабмін прийняв розпорядження 978-р, яке фактично дало старт реструктуризації боргів та їх частковому списанню. Як уже повідомляло РБК-Україна, що після піврічних переговорів уряд і Спецкомітет кредиторів домовилися про списання 20% (3,6 млрд дол.) від основної суми боргу. Домовленості також передбачають незначне збільшення ставки обслуговування - з 7,22% до 7,75% - і перенесення термінів погашення частини боргу з 2015-2023 рр. на 2019-2027 рр.

Угода передбачає і певні компенсації для кредиторів. Якщо після 2021 р. економіка України буде зростати більше, ніж прогнозують уряд і МВФ (базовий прогноз 4% зростання ВВП на рік), кредитори отримають додаткові платежі. Уряд випустить нові цінні папери, прив'язані до показників зростання ВВП - так званий інструмент відновлення вартості (Value recovery instrument; VRI).

Умови реструктуризації були розкритиковані парламентом, проте 17 вересня депутати конституційною більшістю все ж проголосували за зміни в законодавство, які необхідні для завершення процедури. Таким чином, був введений новий інструмент - держдериватив, виплати за яким будуть залежати від темпів зростання економіки. Також законодавчо була закріплена пріоритетність реструктуризованих боргів по відношенню до тих боргів, які не брали участі у борговій операції.

В рамках прийнятого вчора урядового розпорядження, були затверджені основні умови пропозицій обміну старих облігацій на нові, за нових умов. Мінфін отримав право надати кредиторам пропозиції про зміну умов. Цю інформацію вже вчора було оприлюднено на міжнародних фінансових ринках.

"Кожен холдер по всім 14 інструментам отримає пропозицію, в тому числі і Росія. Самі умови на 50 сторінках, там детально розписано, що пропонується, як обмін відбуватиметься, логістика", - розповіло джерело РБК-Україна в уряді.

Ризики залишаються

Результати реструктуризації по всіх серіях цінних паперів, як очікується, будуть відомі протягом жовтня - початку листопада. До 20 листопада реструктуризація повинна бути повністю завершена.

"Ми даємо собі плюс-мінус 10 днів на різний форс-мажор, тому в розпорядженні стоїть дата 1 грудня", - зазначив співрозмовник у Кабміні.

При цьому перша зустріч кредиторів може відбутися вже 14 жовтня. Емісія паперів за нових умов повинна бути схвалена більшістю холдерів. Кворум - 66%+1 акція, а умови реструктуризації можуть бути схвалені при наявності підтримки 75%+1 голос від кворуму. У той же час, якщо голосування не відбудеться через відсутність кворуму, автоматично скликається друга зустріч, де буде достатньо кворуму в 33% голосів власників паперів.

"Якщо у когось буде 25% голосів, то прийняття рішення може бути заблоковано, - підкреслив Олександр Паращій. - І такі ризики можуть бути за двома випусками - тим, який сьогодні повинен був бути погашений, і російському. Але якщо вірити інформації, то за першим облігаціями зібралася група, у якої є блокуючий пакет".

"Побоювання є тільки по найкоротшому паперові, який сьогодні повинен був погашатися, - погодився фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса. - Вони зі своєю особливою позицією можуть створити нам певні проблеми, але не по всій реструктуризації зараз, а в довгостроковій перспективі, тому що у нас тоді зависне одна угода. Якщо буде менше 25%, то ми їм нічого не виплачуємо, якщо більше - то не вийде провести реструктуризацію одного конкретного паперу".

Особлива російська думка

В Кабміні пояснюють, що до 1 грудня у України вже буде розуміння, хто з кредиторів прийняв умови реструктуризації, а хто - ні. Якщо Росія і далі не буде йти на запропоновані умови, то Україна оголосить мораторій і на погашення по російським паперам. Нагадаємо, 20 грудня уряд має виплатити 3 млрд дол. плюс відсотки за цими зобов'язаннями.

У свою чергу, офіційна Москва продовжує тримати інтригу. Зокрема, в середу, 23 вересня, міністр фінансів Антон Силуанов в черговий раз заявив, що РФ участі в реструктуризації приймати не буде і чекає погашення боргу в кінці 2015 р.

"Україна надіслала свої пропозиції щодо реструктуризації комерційним кредиторам, включивши туди і Росію. Але я ще раз кажу, що ми не відносимося до цієї категорії кредиторів. Всі питання в таких випадках завжди вирішуються у двосторонньому порядку", - заявив Силуанов.

Справа в тому, що російська сторона не визнає цей борг приватним, вважаючи його суверенним. Крапку в цьому питанні повинна поставити рада директорів МВФ, і було б добре, якби вона зробив це до 14 жовтня.

"У Росії є певний вплив на МВФ - вони теж донори фонду і не останні, - зазначив Олександр Паращій. - Але якщо говорити про факти, то рада директорів не прямо, а побічно визначила цей борг, як приватний. Він був включений в периметр реструктуризації. А такі серйозні і поважні люди просто так рішення змінювати не будуть".

Нагадаємо, що Росія неодноразово лякала Україну судом. Крім того, Силуанов погрожував можливістю оскарження програми допомоги Україні, прийнятою МВФ.

"Вони можуть блефувати, розповідати все що завгодно. Але Силуанов, якщо каже, що не приймає наші умови, то нехай підпис і поставить, - відреагували на заяви російської сторони в Кабміні. - Тоді він буде нести кримінальну відповідальність за нанесення збитків своїй державі в особливо великих розмірах".

Причому, мало того, що Росія в такому випадку нічого не отримає, вона буде ще й ізольована від нового випуску облігацій. Крім того, умови передбачають накладення штрафних санкцій на "непокірних" кредиторів. Про їх масштабі в уряді поки не кажуть. Але навіть за таких умов, шанси домовитися з Росією - 50 на 50.