Вчора, незважаючи на заборону глави Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) митрополита Володимира, відбулося засідання Священного синоду УПЦ МП. На ньому було прийнято рішення зняти практично з усіх посад за "негідну поведінку і інтриганство" архієпископа Олександра - найближчого помічника митрополита Володимира.
Вчора, незважаючи на заборону глави Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) митрополита Володимира, відбулося засідання Священного синоду УПЦ МП. На ньому було прийнято рішення зняти практично з усіх посад за "негідну поведінку і інтриганство" архієпископа Олександра - найближчого помічника митрополита Володимира, передає "Комерсант-Україна".
При цьому члени синоду заявили, що зібралися з благословення глави церкви.
У Києві вчора пройшло засідання Священного синоду УПЦ МП. Про необхідність його проведення раніше заявляв найстаріший за хіротонією (зведення в сан) митрополит Одеський і Ізмаїльський Агафангел (Саввін). Саме він зараз головує на засіданнях синоду, тимчасово замінюючи предстоятеля УПЦ МП митрополита Володимира (Сабодана), який знаходиться на лікуванні. Між тим це засідання не повинно було відбутися, оскільки напередодні було оприлюднено лист митрополита Володимира, який скасував рішення про збори синоду, визнавши його недоцільним.
Члени синоду почали з'їжджатися до Києва ще в понеділок. Підготовка засідання проходила в обстановці секретності - навіть співробітники митрополії та прес-служби УПЦ МП не знали про те, чи відбудеться засідання чи ні. Першим пунктом, куди вчора вранці з Києво-Печерської лаври вирушили архієреї, стала клініка "Оберіг" на вулиці Зоологічній, де проходить лікування митрополит Володимир. "Зараз всі архієреї в палаті у митрополита, а що буде далі, важко сказати - може, вони просто сфотографуються на пам'ять, а може, приймуть якесь рішення. Будемо сподіватися, що ситуація 1992 року не повториться (цього року стався розкол в УПЦ)", - сказало виданню джерело в митрополії.
Після зустрічі з першоієрархом священнослужителі близько 13:00 повернулися в Києво-Печерську лавру і, ні з ким не спілкуючись і не повідомляючи про свої плани, зібралися в корпусі N49, де зазвичай проходять засідання синоду. "Ми не знаємо, що вони там роблять - чи то просто радяться, чи то засідають", - дивувалися співробітники митрополії. Тільки через годину прес-службі УПЦ МП стало відомо, що архієреї дійсно проводять засідання синоду, при цьому про благословення митрополита щодо цього ніхто не знав. "Єпископи зібралися самочинно", - сказав один зі священнослужителів.
Засідання синоду тривало приблизно години. Після нього ієрархи квапливо роз'їхалися, не ставши нічого коментувати. Офіційні рішення синоду оприлюднив керуючий справами УПЦ МП архієпископ Митрофан (Юрчук). Він повідомив про "важливе рішення, яке стосується архієпископа Олександра (Драбинко)": Синод одноголосно проголосував за зняття його з посади голови відділу зовнішніх церковних зв'язків (ВЗЦЗ), вивів зі складу Священного синоду і звільнив з посади головного редактора офіційного сайту УПЦ МП. "Архієпископ Олександр останнім часом невірно коментував дії членів синоду і намагався представити свою точку зору як думка митрополита Володимира, а також представляв в ЗМІ дії членів синоду як спробу усунути митрополита Володимира від керування церквою", - заявив архієпископ Митрофан.
Слід зазначити, що раніше архієпископ Олександр, також за рішенням синоду, був знятий з посади настоятеля споруджуваного кафедрального храму Воскресіння Христового "з метою удосконалення адміністративно-фінансової діяльності при будівництві".
Ієрархи постановили, що новим главою ОВЦС тепер буде архієпископ Бориспільський Антоній (Паканич). Пост головного редактора офіційного сайту зайняв прес-секретар глави УПЦ МП протоієрей Георгій Коваленко, а діяльність сайту "передана під загальне підпорядкування архієпископа Митрофана". При цьому архієпископ Митрофан підкреслив, що архієреї, збираючись на синод і приймаючи рішення, не йшли проти волі митрополита Володимира. За словами керуючого справами УПЦ МП, ієрархи розповіли предстоятелю про необхідність проведення синоду, і у відповідь митрополит Володимир благословив їх "на подальші труди".
З опублікованих вчора ж журналів засідання синоду випливає, що ієрархи оцінили діяльність архієпископа Олександра жорсткіше, ніж розповів архієпископ Митрофан. "Його деструктивні дії і негідна поведінка, інтриганство і спосіб життя сіють смуту і підозри серед єпископату і духовенства, породжують велику спокусу серед віруючих. Користуючись посадою секретаря предстоятеля УПЦ МП, постійного члена Священного синоду і голови ВЗЦЗ, він дозволяє собі в ефірі світських загальнонаціональних засобів масової інформації відкрито виступати з критикою рішень вищої церковної влади, штучно протиставляючи синод предстоятелю", - йдеться в документі.
Крім цього, архієпископа Олександра звинуватили в тому, що він "дозволяє собі паплюжити своїх побратимів-архіпастирів, членів Священного синоду, організовує публікацію в антицерковних ЗМІ строго конфіденційних церковних документів, призначених для ознайомлення виключно членами Священного синоду".
Архієпископ Олександр вчора не став коментувати рішення синоду. "У нього є багато варіантів, як вчинити в подальшому. Він може змиритися і прийняти це рішення, а може спробувати домогтися проведення архієрейського собору, який має право його скасувати. Архієрейський собор - все ж не синод, є досить багато людей, які точно підтримають владику Олександра", - розповіло джерело в митрополії.
Відзначимо, станом на 1 січня 2011 р. в Україні було зареєстровано 33,977 тис. церков і релігійних організацій. Більше 97% зареєстрованих релігійних громад в Україні є християнськими, приблизно половина з них - православної традиції.
Найбільшою церквою за кількістю зареєстрованих громад в Україні є Українська православна церква Московського патраірхату - ця конфесія налічує 12,251 тис. зареєстрованих релігійних одиницю (із них 11,952 тис. громад). Служіння несуть 9,680 тис. священослужителів.
Другою за чисельністю зареєстрованих громад на території України є Українська православна церква Київського патріархату - налічує 4,508 тис. зареєстрованих об'єднань (з них 4,371 тис. громад) та 3,021 тис. священослужителів.