ua en ru

Противники Президента Єгипту відмовилися від діалогу і прорвали оточення президентського палацу (фото)

Автор: RBC.UA
Єгипетська опозиція, вже кілька тижнів протестує проти дій Президента країни Мухаммеда Мурсі, прорвала оточення президентського палацу в Каїрі.

Єгипетська опозиція, вже кілька тижнів протестує проти дій Президента країни Мухаммеда Мурсі, прорвала оточення президентського палацу в Каїрі, передає Reuters.

У результаті охорона палацу була змушена відійти до головного входу в будівлю. Очевидці оцінюють кількість демонстрантів в 10 тис. Незважаючи на прорив оточення, акція протесту носить мирний характер: учасники скандують "Мир!" і братаються з військовими і поліцейськими.

Одну з ключових ролей в опозиції відіграє "Рух 6 квітня", який раніше виступав проти Хосні Мубарака. За словами лідерів "Руху", п'ятничні виступи - це "червона картка" Мурсі. Крім того, критики Мурсі звинувачують його в провокуванні масових зіткнень.

Читайте також: Мурсі евакуював свою родину

Сьогодні Президент Мурсі в ефірі провідних єгипетських телеканалів Мурсі виступив з промовою в якій закликав опозицію до діалогу. Він підкреслив, що питань для спільного обговорення багато. "Серед них повноваження Консультативної ради (верхня палата парламенту), закон про вибори, а також напрацювання дорожньої карти розвитку Єгипту після проведення референдуму по конституції'''', - заявив Президент. Зустріч пропонувалося провести безпосередньо в резиденції глави держави.

Протестуючі заклик Президента до діалогу відхилили. Опозиція тепер вимагає одного - відставки Мурсі і суду над лідерами "Братів-мусульман", які влаштували в ніч на четвер побоїще біля президентського палацу із застосуванням вогнепальної зброї. У результаті цього конфлікту, тільки за офіційними даними, загинули шість і постраждали понад 700 осіб. Похорони декількох загиблих відбулися в п'ятницю в каїрській мечеті аль-Ашар.

Нагадаємо, Мурсі днями був змушений втікти з президентського палацу, оточеного протестуючими. Сьогодні після запеклих нічних зіткнень президентська гвардія розмістила біля палацу танки і бронетехніка, повністю перекривши автомобільний рух у цьому районі, а також встановивши там бетонні блоки і обнеся президентський комплекс колючим дротом по всьому периметру. Повідомляється, що зі свого будинку в місті Аз-Заказік провінції Аш-Шаркійя були евакуйовані члени сім'ї Президента Єгипту.

Читайте також: Прихильники Президента Єгипту розгромили наметове містечко опозиції в центрі Каїра (відео)

Новий виток внутрішньополітичної кризи в Єгипті пішов за рішенням глави держави істотно розширити свої повноваження. Президент підписав "Конституційну декларацію", згідно з якою суди позбулися права оспорювати його укази. Таким чином, на думку ліберальної опозиції, був зруйнований баланс між гілками влади, а сам Мурсі зосередив у своїх руках диктаторські повноваження. Глава держави стверджує, що мова йде про тимчасову міру, необхідної, щоб покласти край нестабільності в країні.

У свою чергу різко відгукнувся про проект Конституції Єгипту спікер Європарламенту Мартін Шульц. Він заявив, що країнам ЄС слід розірвати політичні та економічні зв'язки з Єгиптом. Шульц вважає, що для країн ЄС було б доцільно перервати будь-яку співпрацю з Єгиптом, "поки в ньому не запанує демократія".

Мурсі здобув перемогу на президентських виборах, що відбулися в червні 2012 р. Після інавгурації він вийшов зі своєї партії - політичного крила руху "Брати-мусульмани". Новий Президент заявив про бажання будувати Єгипет, відкритий для всіх його громадян, незалежно від переконань. Разом з тим в уряд, сформований при Мурсі, увійшли тільки помірні ісламісти і військові. У серпні глава держави відправив у відставку лідера генералів - Мухаммада Тантауі. Таким чином ісламіст значно зміцнив свій політичний вплив.

Читайте також: Євросоюз погрожує розірвати відносини з Єгиптом

У Єгипті триває становлення нових органів державної влади. Судячи за підсумками виборів в нижню і верхню палати парламенту, Єгипет має всі шанси втратити статус світської держави. Після трьохетапного голосування понад 60% місць у Законодавчих зборах дісталося ісламістам, в першу чергу політичному крилу "Братів-мусульман", а також ісламським консерваторам - салафітів. На виборах у верхню палату парламенту Єгипту - Рада Шури - ісламістські партії завоювали майже 85% місць.