ua en ru

Пройшлися скальпелем: Мінздраву не вистачить грошей на закупівлю ліків в 2016 році

Пройшлися скальпелем: Мінздраву не вистачить грошей на закупівлю ліків в 2016 році Закладених в проект держбюджету-2016 коштів не вистачить для задоволення навіть мінімальних потреб в препаратах
Приблизно по 4 дол. готовий виділити уряд кожному українцю на закупівлі ліків в 2016 р. - всього лише 3,48 млрд грн закладено в проекті держбюджету на наступний рік у статтю закупівель медикаментів Міністерством охорони здоров'я. За оцінками Моз та експертів, цієї суми не вистачить для задоволення навіть мінімальних потреб українців у препаратах.

Приблизно по 4 дол. готовий виділити уряд кожному українцю на закупівлі ліків в 2016 р. - всього лише 3,48 млрд грн закладено в проекті держбюджету на наступний рік в статтю закупівель медикаментів Міністерством охорони здоров'я. За оцінками Мінздрава і експертів, цієї суми не вистачить для задоволення навіть мінімальних потреб українців у препаратах.

На колишньому рівні

У проекті держбюджету на наступний рік, оприлюдненому вчора Міністерством фінансів, Мінздраву за програмою закупівель ліків і виробів медичного призначення виділяється 3,48 млрд грн, що на 10,7% менше, ніж у 2015 р.

Як розповів РБК-Україна голова правління громадської організації "Пацієнти України" Дмитро Шерембей, скорочення відбулося за рахунок відмови уряду передбачити в бюджеті МОЗ витрати на щомісячну державну допомогу ВІЛ-позитивним дітям (18,4 млн грн) і закупівлю витратних матеріалів і послуг для лікування хворих методом гемодіалізу (400 млн грн).

Правда, в прес-службі МОЗ уточнили, що ці кошти перенаправлені в якості медичної субвенції місцевим органам влади, які, в свою чергу, пустять їх на вищевказані цілі.

При цьому Дмитро Шерембей наголосив, що в цілому по іншим програмам в проекті держбюджету-2016 суми витрат залишилися на рівні 2015 р.

"Мінфін "спускає" всім розпорядникам бюджетних коштів граничні обсяги видатків на наступний рік. Зокрема, МОЗ на закупівлі лікарських засобів та витратних матеріалів було розподілено 3,48 млрд грн. І вже Мінздрав самостійно розкидає ці кошти по 19 програмами", - пояснив він процедуру формування сум на ті, чи інші програми.

Коштів, що виділяються, безумовно, мало, упевнений член "Асоціації виробників ліків України", директор торгового дому "Інтерхім" (Одеський фармзавод) Олександр Чумак.

"Однак, не маючи реєстру пацієнтів і протоколів лікування тих чи інших захворювань з чітким затвердженим переліком медикаментів, виділення будь-яких сум на медикаментозне забезпечення схоже на визначення середньої температури по лікарні. Тому зменшення витрат і відсутність чіткої потреби тільки посилює враження брудної гри на здоров'ї наших громадян", - заявив він.

Вимагатимуть більше

У свою чергу директор департаменту зовнішніх зв'язків фармацевтичного холдингу STADA CIS Іван Глушков вказав на величезну різницю в офіційних витратах на медикаментозне забезпечення в Україні і країнах Євросоюзу.

"Якщо в Україні в проекті держбюджету фактично виділяється на кожного українця в рік по 4 дол., то у країнах Євросоюзу ця сума доходить до 300-400 дол. Ці витрати покривають як держава, так і страхові фонди або страхові компанії", - уточнив він.

По всій видимості, МОЗ все-таки намагається лобіювати збільшення спущеною суми. Зокрема, як розповів Дмитро Шерембей, відомство направило до Мінфіну звернення, в якому вказало, що реальна потреба у фінансуванні програм лікування становить не передбачені в проекті держбюджету 3,48 млрд грн, а 9,22 млрд грн, що більш ніж в 2,5 рази більше.

У той же час заступник міністра охорони здоров'я Ігор Перегінець в коментарі РБК-Україна уточнив, що на 2016 р. Моз просив у своєму запиті більш ніж у два рази більше коштів, ніж було виділено в 2015 р.

На що не вистачає

За словами Дмитра Шерембея, Моз обґрунтовував свою позицію резолюцією круглого столу, який проводився за ініціативи "Пацієнтів України" у парламентському комітеті з охорони здоров'я в червні поточного року.

"Наприклад, реальна потреба на лікування пацієнтів з ВІЛ/СНІДом та туберкульозом становить не виділені 562 млн грн, а більше двох мільярдів гривень", - зазначив він.

Крім того, не враховані реальні потреби за багатьма іншими програмами. Так, з виділених сум на програми з імунопрофілактики планується направити 571,8 млн грн. За розрахунками Мінздраву, для задоволення 100% потреби у вакцинах, необхідно виділити 704,8 млн грн.

Також серйозний недолік коштів буде відчувати програма з трансплантації. Зараз на неї заплановано лише 64,7 млн грн. Хоча, за розрахунками МОЗ, ця програма в цілому вимагає 200 млн грн.

Крім того в прес-службі Мінздраву РБК-Україна повідомили, що додаткові кошти планується спрямувати на:

- програми і централізовані заходи з імунопрофілактики, придбання імунобіологічних препаратів;

- загальнодержавну програму боротьби з онкологічними захворюваннями, придбання хіміотерапевтичних препаратів, радіофармпрепаратів та препаратів супроводу;

- реалізацію централізованих заходів розвитку донорства крові та її компонентів;

- реалізацію заходів (програми) по боротьбі зі СНІДом, придбання АРТ-препаратів та опортуністичних інфекцій;

- реалізацію заходів (програми) по боротьбі з туберкульозом, придбання протитуберкульозних препаратів, тестів;

- втілення в життя національного плану дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини;

- гемофілію;

- закупівлю ендопротезів і т. д.

Заявка на успіх

Відзначимо, що "Пацієнти України" написали звернення до міністра фінансів Наталії Яресько з проханням врахувати реальну потребу Мінздраву у фінансуванні і збільшити програми до необхідних показників. Дмитро Шерембей пояснив, що в минулому році МОЗ також було виділено суму на держбюджет-2015 на рівні 2014 р., проте в результаті активної лобістської кампанії пацієнтських організацій їм вдалося домогтися збільшення цієї статті витрат у два рази.

"Якщо в ході доопрацювання держбюджету-2016 витрати на закупівлю ліків не будуть збільшені до реальних потреб - 9,22 млрд грн, - пацієнтські організації знову почнуть масштабну лобістську кампанію", - зазначив він.

"Зараз проект держбюджету повернутий з парламенту на доопрацювання. Ми будемо далі продовжувати інтенсивно спілкуватися з тим, щоб мати в цій частині суттєве збільшення бюджету ", - пообіцяв Ігор Перегінець. - Ми реально налаштовані вимагати стільки грошей, скільки нам необхідно для того, щоб забезпечити критичні програми охорони громадського здоров'я на 100%".