На наступному пленарному тижні парламент призначить нового генерального прокурора. У всякому випадку це 3 квітня в інтерв'ю телеканалам пообіцяв президент Петро Порошенко.
На наступному пленарному тижні парламент призначить нового генерального прокурора. У всякому випадку це 3 квітня в інтерв'ю телеканалам пообіцяв президент Петро Порошенко.
Попереднього голову ГПУ Віктора Шокіна парламент відправив у відставку 29 березня, за день до візиту Порошенка в США. "Куратори України" з Держдепартаменту давно наполягали на звільненні Шокіна, тому його відставка виглядала як ритуальна жертва Вашингтону, щоб отримати "добро" на призначення Володимира Гройсмана головою Кабміну.
Віктор Шокін пропрацював в ГПУ трохи більше року. Він обіцяв саджати "і представників нинішньої влади, і опозиції". Але, робота ГПУ пішла в тінь, на тлі медійної війни Шокіна зі своїми заступниками Віталій Касько і Давідом Сакварелідзе.
Керівництво Шокіна в ГПУ запам'яталася втечею з країни нардепа від Опозиційного блоку Сергія Клюєва, затриманням прямо в сесійній залі парламенту його колеги від РПЛ Ігоря Мосійчука, арештом екс заступника Днепропетровської ОДА Геннадія Корбана скандалом навколо "діамантових прокурорів" і невдалим замахом на Генпрокурора за допомогою гвинтівки з тепловізором
До останнього часу громадськість обговорювала двох можливих змінників Шокіна в ГПУ - начальник управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури Сергія Горбатюка, і заступник генпрокурора Юрія Столярчука.
Але, за останніми чутками, зараз в Адміністрації президента схиляються до іншої кандидатури – Юрію Луценку.
РБК-Україна намагалася розібратися, хто і чому претендує на посаду генпрокурора і оцінити шанси кандидатів.
28 березня під Адміністрацією президента зібралися мітингувальники. Вони вимагали не тільки звільнити Шокіна, але і призначити на його місце Сергія Горбатюка.
За словами одного з учасників мітингу, депутата від БПП Мустафи Найєма серед "плюсів" Горбатюка те, що він давно працює в ГПУ і знає її зсередини, але при цьому Горбатюк - людина скромна і в скандалах не був. Крім того, прокурор користується довірою родичів "Небесної сотні". Нагадаємо, останні два роки Горбатюк веде справу розстрілів протестувальників під час Революції Гідності.
В ідеалі представники громадськості підтримують ідею депутата "Самопомочи" Єгора Соболєва про відкритому конкурсі на посаду генпрокурора. Завдання-мінімум – знайти людину, яка змогла б сказати "ні" президенту Порошенко.
"І президент, і вся правляча еліта повинна обміняти перед собою образ ефективного генерального прокурора. Якщо для них спосіб ефективного генпрокурора буде якось прив'язаний до Шокіну, буде "шокиноподобным", то систему ніколи не зламати", - заявив нещодавно в ефірі 112 екс-заступник генпрокурора Давид Сакварелідзе.
"Ідеально, щоб це була людина, який би пішов із ГПУ в знак незгоди ще до Майдану, але де його знайти, не знаю", - каже нардеп від "Батьківщини" Сергій Власенко.
Однак, не всі експерти впевнені, що Горбатюк підходяща кандидатура на роль генпрокурора. І Власенко, адвокат у справі журналіста Георгія Гонгадзе Валентина Теличенко називають його "славним малим", але сумніваються, що він зможе поламати систему.
Сам Горбатюк запевняє, що готовий міняти систему.
"Є довіра від громадських організацій, і та робота, яку ми робили в управлінні спецрозслідувань, дає їм підстави висувати або пропонувати мене на посаду генерального прокурора я готовий міняти. Я маю бажання утверджувати закон", - заявив він нещодавно в ефірі "Громадського ТБ".
Тим не менш, співрозмовники РБК-Україна в АП стверджують, що команда президента всерйоз кандидатуру Горбатюка не розглядає. Як аргумент, там зазначають, що йому не вдалося досягти серйозних успіхів у розслідуванні злочинів часів Майдану, хоча саме цю справу було піднято прапор президентом.
Довгий час в АП головним кандидатом на заміну Шокіна називали його заступника Юрія Столярчука. Він відомий тим, що саме очолювана ним група слідчих довела до суду та ув'язнення виконавців вбивства журналіста Георгія Гонгадзе. Крім того, він проявив характер у непрості часи, коли йшов з ГПУ з-за небажання виконувати накази генпрокурорів Святослава Піскуна і Геннадія Васильєва.
"Він добре знає систему і, думаю, що зміг би її реформувати", - каже Теличенко.
Однак, в останні тижні Столярчук опинився під шквалом критики з-за того, що відкрив процесуальне провадження проти громадської організації "Центр протидії корупції" (ЦПК). Її активісти активно критикували Шокіна і підтримували Віталія Касько в його конфлікті з Генпрокурором.
Крім того, ЦПК виступав проти Столярчука. На думку активістів, він "злив" справа одіозного Юрія Іванющенка, якого звинувачували в розкраданні держкоштів в часи президентства Віктора Януковича. Також активісти підкреслюють, що один з "діамантових прокурорів" Володимир Шапакин був безпосередніх підлеглих Столярчука.
У середині березня в ГПУ звернулася група народних депутатів на чолі з позафракційної Іриною Суслової. Вони вимагали розібратися з тим, як було витрачено понад 2 млн доларів, виділені на реформу органів прокуратури.
ГПУ зайнялася цим питанням, а Столярчук заявив, що при необхідності в рамках цього про справи слідчі можуть допитати посла США Джеффрі Пайетта. У соцмережах заступник генпрокурора підняли на сміх: мовляв, посол має дипломатичний імунітет і допитувати його не можна. Столярчук формулювання уточнив, але дуже багато в рейтингу втратив.
Відзначимо, що у команди президента непрості відносини з Пайетом. В оточенні Порошенка давно підозрюють, що посол грає свою гру, не завжди узгоджену з позицією США. Восени між АП та посольством вибухнув неабиякий скандал, коли Ігор Кононенко в коментарі журналісту необережно висловився, що посла можуть відкликати.
Напередодні візиту Порошенка до США, він разом з Пайеттом їздив у Харків, де вони запустили ядерну установку. Кажуть, на зворотному шляху в літаку президенту вдалося згладити нерівності у відносинах з послом. Тому вислів Столярчука було дуже недоречно.
Так само, як і кримінальне провадження проти громадських активістів, що навряд чи могло бути позитивно сприйнято в Штатах.
Після візиту президента США співробітники АП, що президент отримав від американців "добро" на призначення Генпрокурором главу фракції БПП Юрія Луценка. Так співрозмовник РБК-Україна в керівництві АП стверджує, що хоча проти призначення Луценка виступала помічник Держсекретаря Вікторія Нуланд, віце-президент США Джо Байден проти такого призначення не заперечував.
Проти Луценка не заперечує і "Народний фронт" - потенційний партнер президентської БПП за нової коаліції. Правда, за умови, що першим заступником нового генпрокурора буде креатура команди Арсенія Яценюка - Наталія Севастьянова. Зараз вона працює першим заступником міністра юстиції Павла Петренко.
Втім, лідер фракції НФ Максим Бурбак, на питання РБК-Украина відповів, що зараз вони з партнерами обговорюють не прізвища, а принципи формування коаліції. А внесення кандидатури генпрокурора є прерогативою президента.
"Ми за те, щоб ця кандидатура була внесена як можна швидше, і щоб ця людина нарешті втілив у життя реформу прокуратури, як того вимагає громадськість", - каже Бурбак.
"Я бачив прізвище Луценка в декількох "шахматках", однак сказати, що це 100% узгоджено я не можу. Офіційно з фракцією це ніколи не обговорювали", - каже один з депутатів БПП.
Сам Луценко теж не став коментувати можливість свого призначення в ГПУ.
Чутки про те, що Юрій Луценко може стати наступним генпрокурором, циркулюють в парламенті вже більше півроку. Головний "мінус" керівника БПП у боротьбі за нову посаду - відсутність юридичної освіти.
останнім часом по парламенту поповзли чутки, що Луценко паралельно з роботою в Раді отримав диплом юрфаку. Зокрема, про це заявив його однофамілець, депутат від "Батьківщини" Ігор Луценко.
Але 5 березня дружина Юрія Луценка - Ірина, також нардеп від БПП в ефірі "5-го каналу" заявила, що у її чоловіка немає диплома юриста.
"категорично Заявляю, що другого освіти, юридичної, у Юрія Луценка немає. Виходячи з норм закону, він апріорі не може бути генеральним прокурором", - сказала вона.
Тим не менш, юристи не виключають, що якщо політичний консенсус щодо кандидатури Луценко буде досягнутий між учасниками коаліції, то парламент просто змінить закон про прокуратуру і скасує норму про те, що у глави ГПУ має бути юридична освіта.
Якщо Луценко піде в ГПУ, це породить іншу проблему для фракції БПП - хто стане лідером і офіційним спікером.
Колеги сумніваються, що цю функцію зможуть перейняти депутати Ігор Кононенко або Сергій Березенко, як надто одіозні.
Як варіант виходу з ситуації депутати називають кандидатуру Анатолія Матвієнка, як "політика старого покоління, але досвідченого і який буде більш стриманим у своїх висловлюваннях, ніж Луценка".
Ще одним можливим кандидатом на посаду генпрокурора називають нинішнього главу Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Павла Жебрівського. Він має досвід роботи в прокуратурі, а в січні-червні 2015 року очолював ГПУ антикорупційне управління. У його послужному списку немає гучних розслідувань, але він також уникнув гучних скандалів.
Однак у разі призначення Генпрокурором Жебрівського, виникне питання, кого відправляти керувати Донецькою областю.
Ще одним варіантом виходу із ситуації експерти вважають, що якщо президент внесе кандидатуру, але зал її не підтримає, то і. про. глави Генпрокуратури і далі залишиться Юрій Севрук.
Севруку 49 років, він з 1998 працює в органах прокуратури. 28 липня 2015 року, після скандалу навколо "діамантових прокурорів", він був призначений першим заступником генерального прокурора. Тоді багато експертів розглядали цю справу як спробу Давида Сакварелідзе і Віталія Касько самим отримати цю посаду.
Але якщо "младопрокурорам" вдалося вибити з ГПУ близького соратника Шокіна - Володимира Гузыря, то наблизитись до заповітної мети - немає. Севрук став альтернативою молодим прокурорам від Шокіна. Він також доклав багато зусиль, щоб розвінчати роль Сакварелідзе і Касько як реформаторів.
7 квітня Севрук взяв участь у круглому столі з проблем реформи прокуратури. Там він, зокрема, вказав, що всупереч нав'язаної суспільству позиції деяких активістів, що в ГПУ беруть тільки за гроші, саме представники прокуратури пройшли конкурс на заміщення посад, а не люди "з вулиці".
"Більше того, Давид Георгійович був дуже здивований, коли бачив багатьох прокурорів на конкурсі - адже це люди у віці 28-29 років. І тоді я був змушений сказати Сакварелідзе, що молодше можуть бути тільки студенти", - каже Севрук.
Він також зазначає, що середня зарплата прокурора в березні – 7 500 гривень, і багато фахівців йдуть. Саме з цим пов'язана молодість прокурорського складу на місцях.
"до Речі, я був здивований, що не було конкурсу на обласних прокурорів. Мабуть, Сакварелідзе, як прокурор області визнав, що він у конкурсі не потребує. Сподіваюся, тепер ми і на ці посади проведемо конкурс", - пожартував Севрук на круглому столі.
Щодо своїх прокурорських перспектив, він заявив, що в Адміністрації президента з них "таких розмов не було".
Відповідаючи на питання, чи хотів би він стати генеральним прокурором, Севрук сказав, що хотів би залишитися прокурором і працювати "з справами і з людьми". У той же час, якщо в цьому буде така необхідність, він готовий зайняти цю посаду.
Таким чином, у президента достатньо великий список претендентів на крісло глави ГПУ. Але не виключено, що глава держави не стане вибирати з вже "засвічених" кандидатів і призначить на місце Віктора Шокіна іншої людини. З упевненістю можна сказати лише, що одним з головних критеріїв, якими глава держави буде керуватися при виборі, буде особиста відданість претендента.