що відбувається в ГФС поки Роман Насіров знаходиться під вартою
Вчора, після понад п'яти годин розгляду, Апеляційний суд Києва залишив у силі рішення Солом'янського суду, прийняте в ніч з 6 на 7 березня - відсторонений голова Державної фіскальної служби Роман Насіров залишається під вартою на 60 днів (до 30 квітня) з правом внесення застави в розмірі 100 млн гривень.
Тим часом антикорупційні органи продовжують перевіряти податківців. Минулого тижня в рамках "газової справи Онищенко", яка стосується надання розстрочення податкового боргу компаніям, афілійованих з народним депутатом, який подався в біга, пройшли обшуки в низці територіальних управлінь ДФС. За інформацією РБК-Україна, на допити в НАБУ в якості свідків викликаються ряд ключових фігур центрального апарату служби.
Ситуація, що склалася навколо керівництва фіскальної служби змусила Міністерство фінансів активізувати роботу з реформування ДФС. Мова може йти про декілька варіантів – від створення єдиного органу з питань митної та податкової політики у складі міністерства до виведення митниці в окремий підрозділ, як це було до 2012 року.
Докладніше – в матеріалі РБК-Україна
Повторення пройденого матеріалу
У ніч з 6 на 7 березня Солом'янський районний суд Києва виніс рішення щодо відстороненого голови ДФС Романа Насірова, який звинувачується антикорупційними органами у перевищенні службових повноважень. Суд першої інстанції обрав для нього запобіжний захід у вигляді утримання під вартою з правом внесення застави в 100 млн грн. Тоді позиція судді не влаштувала ані обвинувачення, ані захист Насірова. Сторони сходилися в одному – обидві заявили про подання апеляції на рішення суду. Прокуратура і НАБУ вимагали 2 млрд грн застави, що, на їх думку, відповідає збитками, нанесеним державі в результаті прийняття Насіровим незаконного рішення про розстрочення боргу по рентних платежах компаній, афілійованих з депутатом Олександром Онищенком, який зараз переховується в Лондоні. Адвокати просили домашній арешт.
Вчора, після понад п'яти годин слухань, Апеляційний суд Києва залишив у силі рішення Солом'янського суду. Рішення апеляційної інстанції оскарженню не підлягає. Таким чином, якщо Роман Насіров не внесе заставу в 100 млн грн, то буде перебувати в Лук'янівському СІЗО до 30 квітня. Якщо така сума буде знайдена, а на думку прокурора Андрія Перова, вона є цілком посильною для обвинуваченого, так як «родина не бідує», то Насіров буде знаходиться під домашнім арештом. До нього буде застосована електронна система контролю (на нього одягнуть електронний браслет стеження) і він буде зобов'язаний з'являтися на допити на першу вимогу.
"Розмір тільки офіційних коштів, викладених у декларації, при обміні за нинішнім курсом становить близько 55 млн гривень", - заявив на суді Андрій Перов, додавши, що Насіров також володіє нерухомістю, в тому числі у Великобританії. Цей факт, а також наявність у нього британського громадянства, на думку сторони звинувачення, побічно може свідчити про те, що звільни суд Насірова, він залишить країну і сховається в Англії. «Ми наполягаємо на тому, що Насіров є громадянином Великобританії. Жодного спростування цього ані з боку обвинуваченого, ані його адвокатів не було, - додав прокурор САП Роман Симків. – Є нерухомість в Лондоні, що дає право проживати за межами України. Місцезнаходження паспорта невідомо, але нагадую, що знищення, приховування доказів тягне за собою відповідальність».
Факт подвійного громадянства розв'язує руки Мінфіну і дозволяє звільнити Романа Насірова вже зараз, оскільки наявність іншого, крім українського, паспорту, є порушенням закону про держслужбу. Раніше в Мінфіні заявляли, що не будуть звільняти відстороненого главу ДФС до винесення рішення суду по суті.
Роман Насіров вчора говорив багато і довго, почавши з того, що він – невинний, а всі звинувачення повністю безпідставні і бездоказові. Адвокати ж порівнювали судовий процес над своїм підзахисним з подіями, що відбувалися в Стародавньому Римі, коли народ вимагав видовищ (panem et circenses). «Мене хвилює те, що зараз відбувається в ДФС. Уявіть собі, що, бачачи цей публічний процес, підписання висновків на розстрочку буде неможливим, будуть відмовляти», - говорив Насіров, в черговий раз повторюючи, що він все робив за законом, згідно з наявними інструкціями, а відстрочення платежів надавалися і на більш великі суми, як це було, наприклад, з «Укрнафтою».
«Ми в черговий раз прослухали лекцію, як надаються розстрочки. Але ні Насіров, ні захист так і не пояснили, чому він, як голова ДФС, так не робив. Чомусь не пояснили, що до моменту першого звернення до нього, як до керівника (в 2015 році. - ред.), заборгованість компаній була 2 млн грн, а вже восени 2016 року – 2 млрд грн», - відреагував на слова відстороненого голови ДФС Андрій Перов.
В кінці минулого тижня антикорупційні органи провели ряд обшуків в територіальних підрозділах ДФС у «газовій справі Онищенко» – у Харківському, Дніпропетровському і Полтавському. І в результаті допиту одного з керівників територіального управління з'ясувалось, що керівництвом ДФС застосовувалися «інші, не передбачені законодавством способи впливу», так звані «темники» або «алгоритми узгодження дій». «Були негласні вказівки, як діяти незаконно, а саме, що робити з підприємствами», - уточнив Роман Симків. Він не виключив, що за такою схемою могли даватися вказівки і щодо розстрочення боргів для інших компаній.
Як розповів РБК-Україна один з адвокатів Насірова, поки питання застави «станом на зараз не стоїть». Сторона захисту не виключає обговорення інших запобіжних заходів, наприклад, домашній арешт або взяття обвинуваченого на поруки. «У нас, згідно статті 201 Кримінально-процесуального кодексу, є право подавати клопотання про зміну запобіжного заходу. Позицію про подальші дії будемо обговорювати 14 березня, в СІЗО, із Романом Михайловичем. Поки це тільки припущення, все буде відомо тільки після спілкування з ним. Ми, звичайно, розраховували на апеляцію», - уточнює адвокат.
У теж час, за інформацією РБК-Україна, питання внесення застави все ж обговорювалося ще на етапі прийняття рішення Солом'янським судом. Як стверджують джерела видання, знайомі з ситуацією, прохання «допомогти матеріально» вже надходили, зокрема до одного з депутатів з керівництва фракції Блок Петра Порошенко. "Сам Глімбовський (Олександр Глімбовський, тесть Насірова, голова будівельної корпорації "Альтіс-Холдинг".- ред.) не потягне, та й у Насірова немає таких грошей, - розповідає співрозмовник видання. – Але сума застави повинна бути "чистою", це повинні бути гроші, з яких сплачено податки, а з цим є певні питання".
Розділяй або володарюй
Ситуація з арештом Романа Насирова внесла сум'яття в роботу Державної фіскальної служби. «Щодо операційної роботи та імплементації змін у Податковий кодекс – повна тиша. Усі в повному розпачі, ніхто не знає, що робити, куди бігти, - розповідає РБК-Україна один з депутатів-членів парламентського комітету з питань податкової та митної політики. – На цю середу ми запросили міністра фінансів і в.о. голови ДФС Мирослава Продана на засідання комітету, щоб заслухати їх як вони працюватимуть далі».
У Мінфіні РБК-Україна запевняють, що на даному етапі «провалів» по збору податків не бачать. "По динаміці все нормально, негативних речей я поки не бачу. «Шмонають» окремих людей, а не тих, хто забезпечує збори. Директори департаментів по збору працюють всі», - уточнює джерело РБК-Україна в Мінфіні. У той же час за оперативними даними Держказначейства на 13 березня, сума зібраних податків у цілому по структурі ДФС (податкова плюс митниця, без відшкодування ПДВ) склала 19,2 млрд грн. Роком раніше, на звітну дату, в бюджет було перераховано 25,5 млрд грн.
В самому відомстві дійсно неспокійно. Співробітники відмовляються спілкуватися, а ряд ключових фігур центрального апарату ходять на допити (як свідки) в НАБУ по справі про реструктуризацію. Зокрема, перший заступник голови ДФС - гкерівник податкової міліції Сергій Білан і керівник департаменту погашення боргу Володимир Новіков. «Це одна з причин, чому Білан не в. о. голови ДФС, хоча і був першим заступником Насірова. Він був у курсі Романових тем», - розповідає співрозмовник РБК-Україна, знайомий з ситуацією в ДФС. За його словами, "під прицілом" силових структур знаходиться і начальник Офісу великих платників податків Євген Бамбізов.
Під шумок арешту Насірова та призначення в. о. голови ДФС Мирослава Продана, якого лобіював прем'єр-міністр Володимир Гройсман, відомство потрапило під справжній контроль Мінфіну, як того і передбачає система субординації. Як відомо, у міністра фінансів Олександра Данилюка давній особистісний конфлікт з Романом Насіровим. За словами міністра, голова ДФС неодноразово ігнорував доручення Мінфіну. Тепер в центральному апараті, за словами одного зі співрозмовників з числа податківців, буквально днює і ночує десант Данилюка" на чолі з Яною Бугрімовою, керівником Проектного офісу реформ при міністерстві. «У зв'язку з подіями ДФС почало співпрацювати. Продан, звичайно, не Насіров, допускає Мінфін», - розповідає джерело РБК-Україна в ДФС.
Крім того, Мінфін у черговий раз активізував процес напрацювання пакету реформ у структурі ДФС. «Поки існує корупція в ДФС і силові умови роботи, тиск на бізнес, все що ми хочемо зробити, буде нівельовано, - заявив Данилюк. - Ніхто не буде добровільно сплачувати податки, якщо система роботи ДФС не буде справедливою і прозорою. Коли система справедлива, то і платники ведуть себе по-іншому».
При цьому, у чому суть реформи, міністр не уточнює, лише зазначаючи у своїх виступах, що всі структурні зміни узгоджені з міжнародними партнерами, насамперед МВФ, і вони, в тому числі, були предметом узгодження під час його поїздки до Вашингтона минулого тижня.
Міністр фінансів проігнорував всі прохання РБК-Україна прокоментувати реформу ДФС. У той же час джерела видання в міністерстві говорять про прямо протилежні сценарії майбутнього цього відомства.
За інформацією одних, у Мінфіну «є бажання зробити єдину юрособу». Нагадаємо, це одна з вимог МВФ, яке переходить з одного меморандуму в інший. В останній версії документа, зобов'язання щодо прийняття законодавства щодо злиття податкової та митної адміністрацій в одне юрособу Кабмін переніс з грудня 2016 року на кінець березня 2017 року. Джерела видання, знайомі з пропозиціями, відзначають, що мова йде про злиття відомств у складі Мінфіну. «Тобто юрособа, умовно, одна – Мінфін, а контроль та відповідальність залишається внизу, так як залишаться районні та обласні інспекції, - пояснює співрозмовник видання. – По суті, зберігається нинішній функціонал, тільки центральний апарат ДФС змінюється на Мінфін». У самій ДФС РБК-Україна відзначили, що нинішні норми Податкового кодексу не дозволяють це робити.
Другий сценарій передбачає виділення митниці в окрему, самостійну структуру, як це було до 2012 року, поки Держмитниця не була передана урядом Миколи Азарова в структуру Міністерства доходів і зборів. Можливість такого варіанту підтвердили і в ДФС, відзначаючи, що «вже є концепція і попередньо, митниця буде окремим органом». «Це глибоко законспірована стратегія з ідеєю створити, під Мінфін, митну вертикаль, що вимагатиме змін в мінімум 13 законів», - розповідає один з колишніх керівників митниці. Суть цієї пропозиції полягає в наступному: ліквідувати в областях митниці, створивши на їх місці митні пости (близько 200), які безпосередньо будуть підпорядковуватися головному митному інспектору (аналог голови митниці).
РБК-Україна буде стежити за розвитком подій.