ua en ru

Проект резолюції ПАРЄ: Україні варто знизити виборчий поріг і дозволити блоки партій

Автор: RBC.UA
Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) може рекомендувати Україні знизити виборчий поріг на виборах до Верховної Ради (ВР) і дозволити брати участь у виборах блокам партій. Про це йдеться в проекті резолюції ПАРЄ.

Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) може рекомендувати Україні знизити виборчий поріг на виборах до Верховної Ради (ВР) і дозволити брати участь у виборах блокам партій. Про це йдеться в проекті резолюції ПАРЄ.

"ПАРЄ стурбована тим, що підвищення порогу на пропорційних виборах до 5%, в поєднанні із забороною партіям формувати виборчі блоки для участі у виборах, може негативно позначитися на можливості нових або невеликих партій пройти до парламенту. Асамблея стурбована тим, що ці положення можуть знизити плюралізм і збільшити поляризацію в новому парламенті. ПАРЄ рекомендує знизити пороги і зняти заборону на виборчі блоки напередодні наступних парламентських виборів", - йдеться в документі.

У проекті резолюції також зазначається постійне включення в закон про вибори положення, що обмежує право балотуватися засудженим, незалежно від тяжкості вчиненого злочину. Згідно з документом, ПАРЄ може звернутися з проханням негайно прийняти конституційні поправки, які б дозволили видалити подібні положення з виборчого законодавства.

У документі також міститься заклик до влади України повністю виконати рекомендації Групи держав проти корупції (ГРЕКО) щодо фінансування політичних партій.

За словами міністра закордонних справ України Костянтина Грищенка главу Парламентської асамблеї ради Європи Жан-Клод Міньона в Україну найбільше цікавить підготовка до виборів і виконання рішень Європейського суду з прав людини.

Закон про вибори народних депутатів набув чинності 10 грудня. Документом вводиться змішана система виборів: 50% депутатів будуть обиратися за списками партій і 50% - у мажоритарних округах. Виборчий бар'єр для партій - 5%.

Раніше Міньйон сам заявляв про стурбованість умовами утримання екс-прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко і намір обговорити питання її кримінального переслідування з Костянтином Грищенком.

"Якщо в України є бажання стати більш європейською, думаю, ви розумієте, в якому плані, вона повинна відповідати нормам інших, поважати демократію і верховенство права. Ми не повинні бачити такого роду судів, що нагадують еру колишнього Радянського союзу, яку ми вже забули" , - сказав Жан-Клод Міньйон.

При цьому президент ПАРЄ закликав не сприймати його слова як тиск на судову систему і висловив стурбованість станом здоров'я Тимошенко. Нагадаємо, вона зараз відбуває в Качанівській виправній колонії покарання, встановлене вироком Печерського районного суду м. Києва про сім років ув'язнення і виплати 1,5 млрд грн (близько 189 млн дол) штрафу за перевищення повноважень при підписанні в 2009 р. газових контрактів з РФ.

Стурбованість кримінальним переслідуванням колишніх членів уряду в цілому висловлював і моніторинговий комітет ПАРЄ. Про це також йдеться в проект резолюції ПАРЄ. На думку Моніторингового комітету ПАРЄ, звинувачення політикам висуваються постфактум і за дії, які вони вчинили під час "нормального процесу прийняття політичних рішень". Повідомлялося, що ПАРЄ закликає українську владу видалити з Кримінального кодексу статті, які дозволяють здійснювати кримінальне переслідування українських політиків.

Нагадаємо також, що вчора комітет з питань правил процедури, імунітету та інституційних справ Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) підтвердив повноваження української делегації, які 23 січня піддала сумніву група Європейської народної партії. Причиною розгляду послужило те, що три депутати, які офіційно представляють опозицію, насправді вже не є членами опозиційних фракцій українського парламенту.