Продажі зброї у світі скоротилися вперше за останні 20 років
Обсяги продажів 100 найбільших у світі виробників зброї у 2011 році впали на 5% в порівнянні з 2010 р. Їх загальний обсяг склав 410 млрд дол., йдеться в щорічній доповіді, опублікованій у понеділок Стокгольмським міжнародним інститутом дослідження проблем миру (SIPRI). Раніше, в період з 2002 по 2009 рр., продажі зброї у світі тільки збільшувалися, передає Reuters.
Читайте також: Загальна виручка ДК "Укрспецекспорт" за 2011 р. перевищила 1 млрд дол
Експерти назвали фактори, які призвели до скорочення темпів зростання продажів. Серед них - політика жорсткої економії, що включає в себе зниження військових витрат і відстрочку військових програм.
Крім того, на падіння продажів вплинула ситуація в "гарячих" регіонах планети. Зокрема, скорочення активності в Іраку і Афганістані, а також санкції на постачання зброї до Лівії.
"Виробники зброї та компанії, що надають військові послуги, роблять кроки для того, щоб захистити себе від жорстких заходів", - зазначила експерт SIPRI Сюзан Джексон.
Експерти також відзначили підсилювану тенденцію останніх років: освоєння виробниками зброї ринку технологій кібербезпеки, яка відіграє дедалі більшу роль у питаннях національної безпеки.
Читайте також: Найближчими роками Індія залишиться світовим лідером за обсягами імпорту зброї
У рейтингу інституту також йдеться, що продажі 44-х американських виробників зброї склали 60% від загального обсягу продажів компаній, що увійшли до топ-100. Західноєвропейські виробники зайняли 29% ринку. На першому місці вже третій рік поспіль американський концерн Lockheed Martin. На другій позиції Boeing. На третьому місці - британська компанія BAE Systems.
До топ-100 найбільших військових концернів увійшли також і російські компанії: "Об'єднана авіабудівна корпорація" (United Aircraft Corporation, 18-е місце), "Алмаз-Антей" (22-е місце), "Вертольоти Росії" (40-е місце).
За період 2002-2011 рр. продажу зброї 100 провідних світових компаній зросли на 51%.
Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем миру SIPRI був заснований у 1966 р. Він займається дослідженнями конфліктів, озброєнь, контролю над озброєнням і роззброєнням.
Дані щодо військової промисловості Стокгольмського інституту збираються з 1989 р. і містять показники зайнятості у військових компаніях у країнах ОЕСР і країнах, що розвиваються, крім Китаю. Наступний випуск статистичного збройового щорічника вийде у Стокгольмі в червні 2013 р.
Читайте також: Найбільше зброї у світі купують країни Азії
Нагадаємо, у 2010 р. провідна сотня світових зброярів реалізувала продукції на 411,1 млрд дол., що на 1% більше, ніж за підсумками 2009 р.
Сьогодні стало відомо, що ДК "Укрспецекспорт" підписала контракт із представниками Пакистану на виготовлення та поставку до цієї країни 110 силових установок для танків. Контракт розрахований на 4 роки і буде виконаний на потужностях ДП "Завод імені Малишева", його вартість перевищує 50 млн дол.
Додамо, що в Пакистан раніше вже відправлено понад 300 одиниць таких агрегатів для танка "Аль Халід".
Раніше повідомлялося, що Судан веде переговори з Україною про купівлю п'яти літаків "Антонова" в обхід торгових санкцій США. Щоб припинити щоденну боротьбу в пошуку фірм, які ігнорують ембарго та готові здійснювати ТО і продавати запчастини до літаків, Судан хоче використовувати в майбутньому українські "Антонови".
Читайте також: У США торгівля зброєю побила рекорд різдвяних продажів
Африканська держава підписала попередній договір з Україною на покупку п'яти "Антонових" і вибирає між моделями Ан-158 і Ан-148. Як зазначив міністр транспорту Судану Ахмед Бабікер Нахар, замовник сподівається на фінансування покупки за рахунок кредиту від "Антонова". Угода, ймовірно, буде завершена під час візиту української делегації до Судану в березні поточного року.
Зазначимо, що Україна займала 12-у сходинку у світовому рейтингу експортерів зброї. Обсяг експорту Україною основних видів озброєнь у 2011 р., за даними SIPRI, склав 484 млн дол. На думку експертів, за підсумками 2011 р. основними імпортерами українського озброєння залишилися країни Африки. Відзначалася й негативна тенденція: велика частина продаваних виробів була спроектована і вироблена ще в СРСР.