ua en ru

З привітом з Одеси: чому Саакашвілі пішов війною на Яценюка

З привітом з Одеси: чому Саакашвілі пішов війною на Яценюка Саакашвілі розкритикував Яценюка
На минулому тижні в і без того бурхливому політичному житті України вибухнув черговий скандал: голова Одеської облдержадміністрації Михайло Саакашвілі виступив з різкою критикою прем'єр-міністра Арсенія Яценюка. В причинах, які штовхнули одеського губернатора на конфлікт з прем'єром, і в ймовірних наслідках цієї події розбиралося РБК-Україна.

На минулому тижні в і без того бурхливому політичному житті України вибухнув черговий скандал: голова Одеської облдержадміністрації Михайло Саакашвілі виступив з різкою критикою прем'єр-міністра Арсенія Яценюка. В причинах, які штовхнули одеського губернатора на конфлікт з прем'єром, і в ймовірних наслідках цієї події розбиралося РБК-Україна.

Передісторія

"Мені в п'ятницю з ранку хтось написав у Facebook: "Я бачив інтерв'ю Саакашвілі, ну що ж, рукавички зняті, я бажаю вам успіху", - розповів РБК-Україна Саша Боровик, заступник губернатора Одеської області Михайла Саакашвілі.

Увечері 3 вересня, у четвер, його шеф в ефірі "5 каналу" жорстко розкритикував прем'єр-міністра Арсенія Яценюка за відсутність реформ та заявив, що уряд підконтрольний олігархам. Приводом для такої гучної заяви Саакашвілі стало те, що Кабмін відмовився розглядати його доповідь про численні порушення в роботі Державіаслужби на чолі з Денисом Антонюком.

"З яких інтересів виходить пан Яценюк? Коломойського або десятків мільйонів пасажирів України? Вчора Яценюк прийняв рішення на користь Коломойського, так як він регулярно приймав рішення на користь Ахметова, на користь інших [олігархів]", - сказав Саакашвілі.

На наступний день Яценюк звільнив Антонюка з посади, але Боровик впевнений - протистояння по лінії Саакашвілі-Яценюк буде продовжуватися.

"По суті, це початок публічного конфлікту. Ми не збираємося мовчати, коли уряд саботує реформи, і будемо доносити нашу позицію до громадськості", - пообіцяв Боровик.

І справді, вже в п'ятницю ввечері Саакашвілі на своїй сторінці в Facebook виклав нове відеозвернення з новою порцією критики на адресу Яценюка.

Примітно, що за три місяці роботи на посаді губернатора Одеської області Михайло Саакашвілі неодноразово критикував чиновників, нардепів, співвласника групи "Приват" Ігоря Коломойського, але від критики особисто Яценюка утримувався. Чому тепер екс-президент Грузії публічно атакував українського прем'єра, і до яких наслідків це може призвести?

Взаємні претензії

У четвер, 3 вересня, Михайло Саакашвілі і Арсеній Яценюк зустрілися на засіданні Національної ради реформ. Але з'ясовувати стосунки не стали. Співрозмовники РБК-Україна, які були присутні на засіданні, розповіли, що Саакашвілі в першу чергу жорстко критикував главу ДФС Романа Насірова.

Зокрема, губернатор висловив невдоволення тим, що ДФС вивела енергетичну митницю з складу Одеської регіональної митниці та підвищила області нормативи митних зборів. Адже при призначенні Саакашвілі губернатором Яценюк пообіцяв йому, що 50% відрахувань від перевиконання плану по митних зборах будуть надходити до місцевого бюджету, але на практиці цього не сталося.

"Саакашвілі як завжди розповідав про корупцію у владі, але на персоналії не переходив. А після свого виступу покинув засідання. Вже після цього слово взяв Яценюк, але Саакашвілі він, знову ж таки, не критикував", - зазначив співрозмовник РБК-Україна, який був присутній на засіданні Нацради реформ.

Відразу після засідання Саакашвілі відправився в студію "5 каналу", де і "пройшовся" по прем'єру. Яценюк відповів на звинувачення вранці 4 вересня, втім, досить стримано. Мовляв, він розуміє, що Саакашвілі важко, а необґрунтовані звинувачення грають на руку тим, хто проти реформ.

"Негоже колишньому Президенту прибігати до брехливих звинувачень. Але я - його перший союзник", - заявив Яценюк. - Михайло повинен працювати, і він буде працювати. Я ні на які особисті випади не реагую".

Проте Саакашвілі "на мирову" не пішов, і продовжив критикувати прем'єра - вже через соцмережі.

Заява Михайла Саакашвілі під час прикордонної поїздки в Ізмаїлі.Заявление Михаила Саакашвили во время поездки к пограничникамв Измаиле.

Posted by Mikheil Saakashvili on 4 вересня 2015 р.

Як пояснив Саша Боровик, за три місяці роботи в Одесі у команди Михайла Саакашвілі накопичилося багато претензій до центральної влади.

"Спочатку ми придивлялися і вникали, в серпні намагалися домовлятися з центральною владою і пояснювати, що нам потрібно, але нас не чули. Тому ми вирішили відкрито говорити про проблеми", - розповів він.

Нагадаємо, у своєму відеозверненні Саакашвілі назвав три основні претензії до Яценюка. Крім невдоволення роботою ДФС і відсутність реформ, губернатор розкритикував прем'єра за неефективну роботу держпідприємств, менеджмент яких, за його словами, працює в інтересах олігархів, зокрема, нардепа від "Народного фронту" (НФ) і соратника Яценюка Миколи Мартиненка.

На локальному рівні, за словами Боровика, команда Саакашвілі не задоволена тим, що Кабмін досі не погодив кандидатів на посади голів райдержадміністрацій, яких руководоство Одеської ОДА відібрало на конкурсах.

"Я взагалі не розумію при чому тут Кабмін, і що їм заважає це зробити. Люди пройшли три етапи відбору, а тепер ми не можемо домогтися їх призначення", - обурився Боровик.

Ще одна претензія одеського губернатора до уряду - він досі не домігся того, щоб Верховна рада прийняла нову редакцію закону про держслужбу.

При вступі на посаду голови Одеської ОДА Саакашвілі розраховував, що Київ призначить на ключові посади в області членів його команди. Але і з цим не склалося. І хоча одеську міліцію очолив екс-заступник міністра МВС Грузії Георгій Лордкіпанідзе, посади прокурора області та керівника обласної митниці людям Саакашвілі не віддали.

Втім, претензії з цього приводу губернатор повинен пред'являти швидше Президенту, ніж прем'єру, адже і Генеральну прокуратуру і ДФС очолюють протеже Петра Порошенка. Але публічно критикувати главу держави Саакашвілі собі не дозволяє, заявляючи, що робить це в особистих бесідах.

"У мене немає пієтету до Порошенка. Я давно його знаю, ставлюся до нього тепло, поважаю, шаную, але це не заважає відверто говорити йому неприємні речі. На цей рахунок у мене взагалі немає гальм", - заявив губернатор в інтерв'ю журналу "Фокус".

Арсеній Яценюк від публічної критики Михайла Саакашвілі поки що також утримується. Але люди з його близького оточення впевнені - губернатор пішов "в атаку", тому що сам не домігся жодних результатів.

"Він зрозумів, що йому нічого не вдається, і намагається зіскочити, типу: "мені не дали". Стандартна історія", - розповів РБК-Україна в неофіційній бесіді людина з оточення Яценюка.

Співрозмовник РБК-Україна з оточення Яценюка також запевнив, що Саакашвілі міг би вирішити свої проблеми з урядом і не виносячи конфлікт в публічну площину.

"Ми 1 вересня були в Одесі. Він (Саакашвілі, - ред.) жодного разу ніде не був присутній, хоча його участь було заплановано у відкритті Sea breeze. Але він навіть туди не прийшов, а міг би поговорити з прем'єром про все, про що хотів", - зазначив він.

Боровик парирував: "Михайло кожні три дні буває в Києві і вже три місяці намагається пояснити людям в уряді, що потрібно робити, але його не чують".

Навколо одні вороги

Для критики Кабміну Михайло Саакашвілі обрав вдалий час. Прем'єру зараз не позаздриш. Він перманентно конфліктує з частиною міністрів, які отримали крісла за квотою "Блоку Петра Порошенко" (БПП), рейтинг його політпроекту "Народний фронт" знаходиться в межах статистичної похибки, а його соратники по партії поступово дрейфують у бік Банкової.

В таких умовах Арсеній Яценюк веде переговори з Президентом з приводу майбутнього НФ і паралельно готується до переформатування уряду. Раніше він обіцяв, що в серпні представить Верховній Раді новий склад і нову структуру уряду, пізніше терміни були пересунуті на вересень.

І зараз головні завдання прем'єра: відстояти трьох міністрів від НФ (главу МВС Арсена Авакова, міністра юстиції Павла Петренко і міністра Кабміну Ганну Онищенко) та зберегти свою партію. Зробити це Яценюку буде складно, так як на даний момент він контролює лише частину фракції НФ в парламенті, а його соратники стрімко кочують у президентський табір.

Перш за все, йдеться про секретаря Ради національної безпеки і оборони Олександра Турчинова. У неофіційних бесідах "фронтовики" стверджують, що Турчинов зараз фактично став частиною команди Порошенка.

"У них з Президентом було якесь непорозуміння в липні, але, як би там не було, зараз саме Олександр Валентинович виступає головним ідеологом об'єднання "Народного фронту" і БПП, в тому числі на рівні парламентських фракцій і пізніше - партій", - розповів РБК-Україна один з близьких до Турчинова нардепів від НФ.

За його словами, в бік Банкової "дрейфує" і Аваков.

"Завдання Арсена Борисовича - залишитися міністром МВС, тому він буде з тим, хто допоможе йому домогтися цього, а якщо це не зможе зробити Яценюк, то зможе Турчинов. Все просто", - переконує співрозмовник РБК-Україна в НФ.

Як повідомляло РБК-Україна, два тижні тому БПП і "Народний фронт" домовилися про спільний похід на місцеві вибори. За словами першого заступника голови фракції БПП в парламенті Ігоря Кононенка, згідно з договором НФ отримає до 25% місць у виборчих списках партії Президента.

Але публічно про це Порошенко і Яценюк не оголосили. Натомість прем'єр заявив, що НФ не буде брати участь у виборах.

Співрозмовники РБК-Україна в БПП, які не згадувалися вище, пояснюють, що команда Порошенко намагається не афішувати домовленість з непопулярним нині НФ, щоб це не відбилося на партійному рейтингу.

Відзначимо, що вже через три місяці Яценюк може втратити не тільки партії або соратників в Кабміні, але і посади прем'єра. Адже в грудні минає рік з моменту прийняття парламентом програми дій уряду, а отже, Рада зможе підняти питання про відставку прем'єр-міністра. По часу це співпаде із затвердженням бюджету на наступний рік, і навряд чи депутати упустять шанс покритикувати уряд за проект головного фінансового кошторису країни.

При цьому в оточенні Яценюка не виключають, що публічна атака Саакашвілі на Яценюка відбулася як мінімум з мовчазної згоди Президента.

"Порошенко або хтось від нього не підтримав Арсенія Петровича (після критики Саакашвілі - РБК-Україна), а міг би. Міг би хоча б пожурити одеського губернатора", - поскаржився співрозмовник з найближчого оточення Яценюка.

Втім, Порошенко вважав за краще зайняти в даному конфлікті нейтральну позицію. Вчора в інтерв'ю шести телеканалам Президент заявив, що обидва - і Саакашвілі, і Яценюк - незадоволені ходом реформ. Після чого додав, мовляв, він не впевнений, що винесення цього незадоволення на публіку сприятиме їх ефективному проведенню.

"Ніякого міжособистісного конфлікту між Саакашвілі та прем'єр-міністром не існує. Бажання виправляти ситуацію є і у прем'єра, і у Михайла Саакашвілі", - заявив Президент.

У той же час люди Президента публічно підтримали Саакашвілі. Так, голова парламентської фракції БПП Юрій Луценко написав у себе в Facebook: "Я вважаю, що Саакашвілі правий". Однак, Ігор Кононенко запевняє: критика Яценюка - особиста ініціатива Саакашвілі, і команда Президента тут не причому.

Кращий захист - напад

Варто відзначити, що Михайлові Саакашвілі теж нічим похвалитися на своїй посаді. За три місяці він зробив багато гучних заяв, але конкретних результатів його роботи поки що не видно - скорочення в два рази співробітників ОДА важко назвати реформою. На цьому тлі критика непопулярного прем'єра виглядає грамотним піар-ходом Саакашвілі.

При цьому відразу після призначення Саакашвілі губернатором Одеської області вітчизняні політики почали пліткувати, що ця посада для нього лише трамплін на шляху до прем'єрства. Після випаду екс-президента Грузії на адресу Яценюка ця версія стала набирати популярність.

Втім, сам Саакашвілі запевняє - бути головним у "кривому будинку" (як неформально чиновники називають будівлю Кабміну) він не хоче.

"Ставати прем'єром я не планую. Це все спекуляції і політичні інтриги", - розповів він в інтерв'ю журналу "Фокус".

А от члени його команди у неформальному спілкуванні відзначають, що аж ніяк не проти переїхати в столицю. Зараз же вони готують так званий "Одеський пакет реформ", який мають намір презентувати вже найближчим часом.

"Це комплекс законодавчих ініціатив, які необхідні для перезапуску економіки країни", - пояснює Боровик.

Очевидно, що презентувати такий пакет набагато логічніше кандидату на посаду прем'єра, а не містечковим чиновнику.

Однак перед можливим "штурмом Києва" Саакашвілі швидше за все доведеться відволіктися на місцеві вибори. Члени його команди не заперечують, що губернатор може очолити виборчий список БПП на виборах в Одеську облраду.

"До нас приходить багато пропозицій щодо виборів, але ми поки що не визначилися з цього питання", - заявив Боровик.

Втім, складно повірити, що Саакашвілі, який в кінці липня їздив у Чернігів агітувати за "сірого кардинала БПП" Сергія Березенко, піде на вибори не від партії президента.

Що ж стосується прем'єрського крісла, то на шляху до нього у Саакашвілі можуть виникнути дві суттєві проблеми. По-перше, це голосування в парламенті. Навряд чи за нього проголосує фракція НФ, а у ситуативних союзників БПП за голосування за Конституцію - "Опозиційного блоку" і групи "Відродження" - Саакашвілі також не викликає симпатій.

"Якщо вибирати між Яценюком і Саакашвілі, зрозуміло, що ми підтримаємо першого", - заявив РБК-Україна співголова групи "Відродження" Віталій Хомутиннік якого одеський губернатор вже встиг звинуватити в причетності до корупційних схем на митниці.

По-друге, на боці Яценюка поки що виступають і "куратори" з посольства США.

"Американці нам чітко дали зрозуміти, що поки що їх повністю влаштовує трикутник влади Порошенко-Гройсман-Яценюк", - повідомив співрозмовник РБК-Україна в Адміністрації президента.

Правда, він також уточнив, що Арсеній Яценюк і Михайло Саакашвілі користуються підтримкою різних партій в Конгресі США.

"Яценюк - улюбленець віце-президента Джо Байдена, який може балотуватися від демократів на майбутніх виборах (президента США, - ред.), а Саакашвілі завжди був в теплих відносинах з республіканцями. Не забувайте, що до президентських виборів в США залишився всього рік. Ми неодмінно відчуємо цю виборчу кампанію на собі", - зазначив співрозмовник в АП.