ua en ru

Приватні настрої "Південної Пальміри": кого підтримує Одеса

Приватні настрої "Південної Пальміри": кого підтримує Одеса
Автор: RBC.UA
Восени в Україні повинні пройти вибори до місцевих рад. В Одесі, крім мера Геннадія Труханова, про них поки ніхто не думає. Якщо ситуація не зміниться, місто і область залишаться під фактичним контролем Ігоря Коломойського.

Восени в Україні повинні пройти вибори до місцевих рад. В Одесі, крім мера Геннадія Труханова, про них поки ніхто не думає. Якщо ситуація не зміниться, місто і область залишаться під фактичним контролем Ігоря Коломойського.

Павло Зелінський, власкор РБК-Україна в Одесі

Область балансує між Порошенком і Коломойським

Після місцевих виборів 2010 року упевнену більшість в Одеській облраді отримала Партія регіонів - понад 80 мандатів із 120. Але після зміни влади в лютому 2014 року, в облраді відбулося масштабне переформатування.

Зокрема, колишній регіонал, віце-спікер Олексій Гончаренко, який пішов під час Євромайдану у табір опозиції, заручився підтримкою Петра Порошенка і очолив його штаб в області на виборах Президента 2014 року. Після перемоги Порошенка, Гончаренко, використовуючи зв'язки і вплив, домігся добровільної відставки спікера облради Миколи Тиндюка. Провівши ряд переговорів, Олексій Гончаренко в серпні 2014 року отримав підтримку 74 депутатів - і зайняв крісло спікера облради. Був момент, коли кандидатуру Олексія Гончаренка навіть розглядали на посаду губернатора.

Але і зараз екс-спікер Одеської облради намагається зберегти вплив на політику в регіоні. Він спробував посадити в крісло, що звільнилося, депутата Михайла Шмушковича - представника нечисленної групи в регіональних зборах, якій Гончаренко по-справжньому довіряє. Так, будучи віце-президентом громадської організації Олексія Гончаренка "Якість життя", Шмушкович довгі роки допомагав майбутньому нардепу в його політичній діяльності. За що, впевнені члени "Якості життя", Шмушкович і постраждав у 2011 році, коли був сильно побитий у ході ініційованої Гончаренко боротьби з "паркувальною мафією".

Втім, з першого разу Гончаренку не вдалося забезпечити підтримку своєму протеже - для обрання спікером облради не вистачило п'яти голосів. Є думка, що до провалу голосування доклав руку губернатор Ігор Палиця (креатура Ігоря Коломойського), що лоббіював на вакантне місце віце-спікера Петра Хлицова. Який, у підсумку, набрав всього 44 голоси.

З боку Олексія Гончаренка почалася роз'яснювальна робота, яка завершилася 23 грудня 2014 року обранням Шмушковича спікером облради. Ось що тоді написав на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook депутат облради Владислав Станков: "У нас немає місцевих органів самоврядування. Прийшов Гончаренко і сказав, що Президент (Петро Порошенко, - ред.) бачить головою обласної ради Михайла Шмушковича - і всі проголосували".

Одеський політолог Геннадій Чижов вважає, що, незважаючи на тиск, нинішня більшість в облраді є ситуативною. "Стійких груп, що підтримують Шмушковича, я не бачу, так як пропрезидентським силам просто нізвідки взятися. Раніше більшість облради була в ПР, сформованій колишнім губернатором (Едуардом Матвійчуком, - ред.). В даний час місцеві еліти чекають закінчення військових дій на сході. Якщо перемир'я настане, депутатський корпус буде підпорядковуватися Президенту. Якщо не настане, то будуть виникати складнощі з їх підконтрольністю Києву", - вважає експерт.

Таким чином, на рівні області в Одесі зберігається крихкий баланс між умовно пропрезидентською облрадою та головою ОДА Ігорем Палицею, який представляє інтереси Ігоря Коломойського. Експерти вважають, що будь-яке порушення цього балансу може призвести до розпалювання конфлікту на місцевому рівні.

Одеса спить, не спить Труханів

В Одеській міськраді ситуація виглядає наступним чином. Найбільшу групу чисельністю 37 осіб тут має нещодавно створена промерська партія "Довіряй справам". Це гасло використовувався Геннадієм Трухановим під час виборів у Раду в 2012 році, а потім - і на дострокових виборах мера Одеси.

Інші фракції не перевищують по кількості 11 депутатів і деякі з них входять в коло симпатиків мера. Наприклад, до таких фракцій можна віднести депутатів від партії "Батьківщина" (10 осіб), лідер якої Ігор Марков в даний час переховується від української влади в Росії. Йому інкримінується підтримка "антимайдановців".

Марков публічно підтримував Труханового на виборах мера. Через кілька місяців після свого обрання, Труханов призначив керівника "родинців" у міськраді Сергія Кушніра своїм радником.

До числа прихильників мера також відноситься фракція "Партії регіонів" (10 осіб) і 18 позафракційних депутатів.

Таким чином, чинний мер має підтримку більшості у міськраді - близько 70 депутатів.

Але з наближенням дня виборів до місцевих рад, очікується активізація антимерівських виступів серед представників фракцій "Фронту змін" і "Удару", які підтримують можливого опонента Труханового на мерських виборах - Едуарда Гурвіца.

На відміну від торішніх виборів, до числа критиків міського голови приєднався народний депутат Сергій Ківалов, що реанімував колись створену ним "Морську партію" і створив групу в міськраді з 10 осіб. В даний час ЗМІ, підконтрольні Ківалову, активно критикують політику Труханова, зокрема, за перепідпорядкування міських ЖКС мерії, чим райдержадміністрації були позбавлені значної частини повноважень.

Перепідпорядкування ЖКС сталося напередодні парламентських виборів, коли Приморську РДА очолювала ставлениця Ківалова - Світлана Осауленко, яка в даний час керує депутатською групою "Морської партії" в міськраді Одеси.

У той же час, одеські ЗМІ мусують інформацію про те, що Гурвіц з Ківаловим вже уклали ситуативний союз. Його суть зводиться до того, що на наступних мерських виборах буде балотуватися представник "Морської партії", колишній віце-мер Валерій Матковський, який має схожий з Трухановим електорат. Його участь має розбити рейтинг мера і підвищити шанси Гурвіца на перемогу.

Подейкують, що на користь цієї версії свідчить відмова Гурвіца обиратися на минулих парламентських виборах в окрузі Ківалова, щоб не зменшити його шанси на перемогу.

Незважаючи на це, політолог Геннадій Чижов вважає ймовірність чергової перемоги Труханового на виборах міського голови досить високою. "Сили, які перебувають в опозиції до мера в депутатському корпусі, не проявляють особливої активності. Ще якось тече суспільне життя в координаційній раді Євромайдану. І якщо найближчим часом не почнуть серйозну роботу такі політичні течії як "Самопоміч", "Удар" чи "Блок Петра Порошенко", то Труханів залишиться мером - не тому що його виберуть, а тому що на нього орієнтується велика частина еліти і депутатів міськради, які продавлять через підконтрольну їм міську територіальну комісію перемогу Труханова, навіть якщо на вибори буде йти Гурвіц або хтось ще", - підкреслив політолог.

Політолог зазначив, що чинний мер орієнтується на губернатора Ігоря Палицю, який, нагадаємо, входить у сферу впливу Ігоря Коломойського. А у Президента Петра Порошенка, каже експерт, у міськраді Одеси дуже слабкі позиції. "На нього орієнтуються близько семи депутатів. Тому Президенту треба перезавантажувати систему", - вважає Чижов.

Але депутатський корпус міськради Одеси не схильний до будь-яких новацій. Більше того, ніхто навіть толком не готується до майбутніх виборів.

За словами одного з депутатів, останнім часом тут спостерігаються застій і апатія. "Всі поховалися. Я сумніваюся, що хто-небудь вже розгорнув свої виборчі штаби в рамках підготовки до виборів у місцеві ради", - повідомив депутат на правах анонімності.

Виходить, єдиний, хто з упевненістю дивиться у своє політичне майбутнє в Одесі - Геннадій Труханов. Близькі до нього джерела повідомляють, що районні виборчі штаби мера почнуть працювати вже в березні.