У центрі Кишинева тривають багатотисячні протести проти затверджено 20 січня нового уряду. Прем'єр-міністр Павло Філіп - ставленик Демократичної партії (ДП), а також протеже молдавського олігарха Володимира Плахотнюка, який займає в ДП керівну посаду і контролюючого суди. Протестувальники, які об'єдналися під прапорами двох лівих проросійських політичних сил - Партії соціалістів і "Нашої партії", а також Громадянської Платформи "ДА" ("Гідність і правда"), вважають призначення нового Кабінету міністрів незаконним. Вони вимагають перевиборів до Парламенту і формування нового уряду республіки. Зараз влада стягують у столицю силовиків. Протест може розгорітися в будь-який момент із новою силою. Багатьом нинішня ситуація в Молдові нагадує Україну часів Майдану, коли люди вийшли на протести не тільки через бажання зблизитися з Європою, але і проти корупції.
В центрі Кишинева тривають багатотисячні протести проти затверджено 20 січня нового уряду. Прем'єр-міністр Павло Філіп - ставленик Демократичної партії (ДП), а також протеже молдавського олігарха Володимира Плахотнюка, який займає в ДП керівну посаду і, як стверджують деякі ЗМІ, контролюючого суди. Протестувальники, які об'єдналися під прапорами двох лівих проросійських політичних сил - Партії соціалістів і "Нашої партії", а також Громадянської Платформи "ДА" ("Гідність і правда"), вважають призначення нового Кабінету міністрів незаконним. Вони вимагають перевиборів до Парламенту і формування нового уряду республіки. Протест може розгорітися в будь-який момент із новою силою. Багатьом нинішня ситуація в Молдові нагадує Україну часів Майдану. Але, якщо Києві люди виходили на протести насамперед через бажання зблизитися з Європою, то в Кишиневі - в основі протесту надія поліпшити економічну ситуацію в країні і боротьба з корупцією.
Новий склад Кабінету міністрів Молдови під керівництвом Павла Філіпа, вважає частина незалежних від політсил експертів, був затверджений при не зовсім демократичних умовах і з порушенням Конституції україни та регламенту Паламента.
Незважаючи на те, що конституційні терміни затвердження уряду закінчуються 29 січня, вже 20 січня сформований напередодні парламентська більшість зібралася на позачергове засідання законодавчого органу всього протягом 2 годин. Постійне Бюро Парламенту (формується з урахуванням пропорційного представництва фракцій) вистачило трохи більше 7 хвилин для обговорення програми нового Кабміну та скликання пленуму Парламенту. Саме затвердження нового складу уряду зайняло всього 35 хвилин. При цьому у депутатів більшості не було питань до майбутнього прем'єра і 16-ти міністрам, які взяли на себе зобов'язання вивести країну з політичної та економічної кризи.
Голосування проходило практично при відсутності опозиції - Партії соціалістів Ігоря Додона і "Нашої партії" Ренато Вусатого. Хоча представник фракції Соціалістів просив більшість перенести засідання на 3 години, щоб всі депутати встигли зібратися.
При не менш дивних обставин, міністри Кабміну Павла Філіпа принесли державну присягу. Це сталося під покровом ночі в президентурі, де глава держави Ніколає Тимофті побажав новому виконавчому органу удачі.
А кількома годинами раніше радник і прес-секретар президента Влад Цуркану заявял ЗМІ, що церемонія приведення до присяги нового уряду відбудеться 21 грудня. У четвер, 21 січня, Цуркану подав у відставку з причини дезінформації журналістів про місце і час прийняття присяги Кабміном.
Виконавчий директор Асоціації АДЕПТ Ігор Боцан на телевізійних дебатах на приватному каналі, посилаючись на Конституцію і регламент Парламенту, заявив, що уряд було обрано з порушенням всіх процедур. Регламент, зазначив він, передбачає виступ кандидата в прем'єри, подання їм складу уряду і програми правління. Після цього повинен слідувати раунд запитань і відповідей, і лише потім обрання уряду виноситься на голосування. Але нічого з цього не було зроблено.
Фото: протести в Молдові зібрали людей під прапорами лівих сил
За затвердження складу та програми уряду проголосувало 57 з 101 депутата. У залі на момент голосування було присутнє лише 68 парламентаріїв. Незалежні експерти вважають, що створене в переддень голосування парламентська більшість, як і уряд, є нелегетимными.
Колишній член Конституційного суду Микола Осмокеску стверджує, що процедура створення парламентської більшості була порушена. "Згідно з регламентом Парламенту, більшість формується на першому пленарному засіданні шляхом оприлюднення декларації, підписаної групою депутатів, які формують це більшість. Це не було зроблено", - сказав Осмокеску. Ось чому, заявив експерт з конституційного права, можна вважати, що ця більшість має повними правами і повноваженнями.
Нинішня парламентська більшість була створена ще коли на посаду голови Кабміну висувався заступник голови Демпартії, олігарх Володимир Плахотнюк. Він претендував на цю посаду двічі, однак його кандидатуру обидва рази відхилив президент Молдови Ніколає Тімофті.
До членів Демократичної та Ліберальної партій приєдналися 14 депутатів, які залишили фракцію комуністів і 8 - від Ліберально-демократичної партії. Тоді глава "Нашої партії" Ренато Вусатий, а потім і соціаліст Ігор Додон заявляли в прямому ефірі, що частина голосів була отримана шляхом шантажу, а інших "перебіжчиків" підкупили за 200-300 тис. доларів кожному. В окремих випадках "ціна питання" на переговорах досягала 3 млн доларів. Незважаючи на звинувачення, що прокуратура так і не відреагувала на ці заяви.
Інший аргумент на користь нелегітимності парламентської більшості, за версією опозиції, - в чисельності фракції, яка взяла на себе роль організатора більшості.
У Демпартії лише 19 місць у Парламенті, тоді як у опозиційної фракції соціалістів - 25. Альянс, в якому складалися раніше Демпартія і Ліберальна партія, давно розпався. Згідно з результатами останніх соціологічних опитувань, рівень довіри до знаходяться у влади партіям катастрофічно знизився. Наприклад, у ДП, що сформувала уряд, рейтинг довіри становить лише близько 1%.
Згідно ст. 4 п. 12 Регламенту молдавського Парламенту "більшістю вважається фракція або коаліція фракцій, оголошена у відповідній декларації і охоплює більше половини обраних депутатів". А ст. 3 документа свідчить, що фракція створюється протягом 10 днів після конституювання (визначення складу Парламенту. Із створеного після парламентських виборів у листопаді 2014 року більшості, іменованого тоді "Політичного Альянсу за Європейську Молдову", у формуванні нової більшості частвовали тільки дві фракції - Демократична і Ліберальна партії - чисельністю 33 депутата.
Фото: протестувальники 20 січня увірвалися в будівлю парламенту, вимагаючи відновлення законності
21 грудня партія Соціалістів Ігоря Додона, підтримана усіма протестуючими, оскаржила в Конституційному суді порядок затвердження нового уряду. Вони вважають, що призначення відбулося з грубешими порушення законодавства. "Ми знаємо, що Конституційний суд, як, втім, і вся система юстиції в Молдові, є подкарманной у Плахотнюка. Але ми використовуємо всі законні важелі, щоб вплинути на ситуацію", - заявив Додон. Звинувачення в залежності КС від олігарха, лідери опозиції обґрунтовують останніми рішеннями цього суду. Зокрема, ще 29 грудня КС по-своєму інтерпретував Конституцію. Таким чином, практично встановив нові парламентські процедури.
Тоді своїм рішенням КС відхилив запит 14 депутатів про визнання неконституційним указу президента Ніколає Тімофті про выдвижени в прем'єри молдавського політика Іона Стурзы. Він вже очолював уряд у 1999 році. Крім того, суд зобов'язав главу держави висувати на посаду голови Кабміну тільки кандидата від парламентської більшості.
Колишній член Конституційного суду Микола Осмокеску стверджує, що такого положення Конституція не містить. Основний закон Молдови зобов'язує президента лише консультуватися з парламентськими фракціями. Але висувати кандидата на посаду прем'єра глава республіки може самостійно. Тепер після того, як у парламенті 51 депутат сформували більшість, і воно офіційно представило президенту конкретного кандидата в прем'єри, згідно з рішенням КС від 29 грудня, главі держави нічого не залишається, крім як видати указ про висунення його на посаду голови Кабміну.
Фото: Опозиція закликала молдаван підтримати протест
"Партнери по розвитку" - так в політичному лексиконі Молдови називають Євросоюз і США. Молдовани, особливо після появи інформації про украденом мільярд доларів, сподівалися на західних партнерів. Вони сподівалися з їх допомогою притягнути винних до відповідальності. І Брюссель, і Вашингтон засудили корупцію і залежність системи юстиції від влади. Але при цьому заявили, що не мають права втручатися у внутрішні справи Молдови. Але після блискавичного затвердження нового уряду, наприклад, офіційний Бухарест вітав його призначення. Кабміну чекає великий обсяг роботи по реформуванню країни, вважає президент Румунії Клаус Йоханнис.
Вибір нового уряду, на думку румунських колег, - це крок уперед у зміцненні політичної стабільності в Молдові. "Формування уряду створює необхідну основу для якнайшвидшого вирішення внутрішніх проблем, що накопичилися в останні роки", - йдеться в повідомленні румунського уряду.
Вона сподівається, що офіційний Кишинів підтвердить свою прихильність європейським курсом і втілить встановлені Угодою про асоціацію з ЄС норми і вимоги.
Деякі молдавські аналітики вважають, що Бухарест змінив тональність по відношенню до країн, в Кишиневі подій після візиту в румунську столицю помічника держсекретаря США по Європі і Азії Вікторії Нуланд. 18 січня офіційний представник Держдепу заявила, що Вашингтон підтримує появу у парламенті Молдови більшості, що виступає за формування "проєвропейського" уряду.
Нуланд зазначила, що США і Румунія підтримують прагнення людей в Молдові "жити в європейській демократичній країні і мати відповідальних лідерів, які зможуть разом реалізувати програму реформ".
Провладні ЗМІ піднесли цю заяву як надану демократам на чолі з олігархом Володимиром Плахотнюком підтримку. Пізніше посол США в Молдові Джеймс Петтіт вніс деякі корективи. На одному з телеканалів він заявив, що висловлювання гопожи Вікторії Нуланд не означають схвалення конкретного уряду, а лише задоволення тим, що скоро буде сформовано новий Кабмін, який повинен привести до стабілізації в країні.
У середу, 20 січня, у Європарламенті під час обговорення виконання Грузією, Україною і Молдовою Угоди про Асоціацію з ЄС, деякі офіційні особи так само приветсвовали затвердження нового Кабміну. Приміром, Елмар Брок, який представляє одну з вагомих фракцій у Європарламенті - Європейську народну партію, заявив, що він щасливий, що в Молдові обраний новий прем'єр. Брок сподівається, що цей склад уряду буде правити наступні 3 роки, тобто до закінчення каденції цього скликання Парламенту.
Протестувальники та частина громадян, поки просто спостерігають за подіями в своїй країні, не зовсім розуміють позицію партнерів по розвитку. Чи йдеться про недостатнє інформування, то про подвійні стандарти, то про існування певних домовленостей, які мають геополитичнскую підґрунтя.
Інша частина суспільства вітає позицію Заходу, вважаючи, що дострокові вибори призведуть до зміни вектора, так як найбільшою довірою сьогодні володіють саме лідери протестів - ліві проросійські партії
Стриманість європейських партнерів щодо протестувальників пояснюється і певним недовір'ям до деяких лідерів Громадянської Платформи "ДА" ("Гідність і правда") У деяких ЗМІ з'явилася інформація про те, що за організаційним ядром платформи стоять сили, які свого часу самі займалися рейдерством та іншими нелегальними операціями. Серед них є також і ті, хто раніше опинився за бортом політичного процесу, а тепер жадають реваншу.
Під час протестів у квітні 2009 року, пов'язаних з результатами парламентських виборів, говорили про вплив ззовні: одні - про західному факторі, інші - про східному. Зараз цей аспект практично не обговорюється.
Кремль цього разу веде себе більш ніж стримано. Принаймні, офіційно. Але, якщо врахувати той факт, що і партія Соціалістів, і "Наша Партія" ніколи не приховували, що вони виступають за вступ Молдови у Митний Союз, то російський фактор все-таки негласно присутня.
Та Ігор Додон, і Ренато Вусатий з постійністю едздят в Москву. Партія Соціалістів - єдина політсила в Молдові, яка підписала з партією "Справедлива Росія" угода про міжпартійну співпрацю, а в січні минулого року в Держдумі відбулося спільне засідання цих двох партій.
Все передвиборчі кампанії партії Соціалістів, будь-то парламенские або на посаду голови Кишинева, або башкана (голови) Гагаузії були побудовані на російських символах і на образі президента РФ Володимира Путіна.
В разі перемоги на позачергових виборах, а в ній вони не сумніваються, лідери двох лівих партій обіцяли денонсувати Угоду про Асоціацію з Євросоюзом.
Після подій в Україні, зокрема, на Донбасі та в Криму, Росії не вигідно відкрито виступати на підтримку тих чи інших політичних сил в Молдові. Тим більше, підтримувати рішення питань силовими методами.
А, якщо російський фактор офіційно виключається, то прихід до влади лівих партій Вусатого і Додона набуває більшу легітимність і підсилює їх імідж, як "борців за народну справедливість".
Фото: протести в центрі Кишинева
Як не дивно, лідерам трьох формувань, які зібрали на мітинги десятки тисяч людей, вдалося зробити те, що мало вдавалося будь-якої іншої політичної партії за 25 років незалежності Молдови. Пліч -о - пліч на майдані протестують як ратують за євроінтеграцію Молдови, так і виступають за вступ країни в Митний союз, а також представники ителлигенции, безробітні, фермери, і бізнесмени. Пліч -о-пліч стоять молдавани, росіяни, українці, болгари, гагаузи.
Причина масових протестів не тільки в порушенні процедури призначення уряду, але й економічна. Людей обурюють регулярні крадіжки з Banca de Economii SA і двох інших комерційних банків, які тривали близько 10 років, але ніхто за це не несе покарання.
Борги злодійкуватих банків перенесли на плечі людей у вигляді підвищення податків і цін, девальвації національної валюти - молдавського лея. Крім того, фермери позбавлені можливості отримати настільки необходымые субсидії сільському господарству, чесному бізнесу складно розвиватися, а інвестори покидають країну.
Багатьом нинішня ситуація в Молдові нагадує Україну часів Майдану. Однак поки що організатори протестного руху докладають максимальних зусиль, щоб тримати ситуацію під контролем.
Вчора ввечері представники парламентської більшості обіцяли протестувальникам зібратися в п'ятницю на екстрене засідання і обговорити їх вимоги щодо анулювання рішення про затвердження Кабміну, розпуску Парламенту і оголошення позачергових виборів.
зокрема, 18.00 відбулося перше засідання нового уряду, на якому прем'єр Филип закликав притягти до відповідальності всіх винних у силовому вторгненні в будинок Парламенту. Він також попросив повідомляти органам правопорядку про всіх відомих правопорушення. За фактом масових заворушень, що відбулися ввечері 20 січня у приміщенні Парламенту, вже відкрито кримінальну справу. Згідно ст. 285 Кримінального кодексу Республіки Молдова, винним в організації та участі в масових заворушеннях загрожує від 4 до 8 років позбавлення волі.