Вчора частина команди з підготовки проведення пісенного конкурсу "Євробачення" заявила про свій відхід з проекту, у тому числі і перший заступник гендиректора Національної суспільної телерадіокомпанії України (НСТУ) Олександр Харебін. За його словами, прийнятий бюджет збільшено на 200 млн гривень і "роздуто" до більш, ніж 850 млн гривень. Раніше передбачалося, що Україна витратить на конкурс близько 655 млн гривень. Також серед причин відходу був названий зрив проведення тендерів та їх непрозорість, а також запуск продажу квитків без затвердженого розсадження глядачів і будівництва трибун. Однак віце-прем'єр-міністр В'ячеслав Кириленко запевнив, що підготовка до конкурсу йде за планом і відхід частини команди на його проведення не вплине. Зазначимо, що близько 200 млн гривень на проведення конкурсу виділені з бюджету Києва як приймаючого міста. Крім того, місто зараз почав активно готуватися до проведення конкурсу, до якого залишилося три місяці. Особлива увага - території навколо Міжнародного виставкового центру, у якому буде головна концертна арена і прес-центр. Щоб вона естетично краще виглядала, всі недобудови біля МВЦ будуть завішені банерами, незаконні МАФи знесені до 1 квітня. Ті кіоски, у яких є дозвільна документація, перенесуть на інші місця. Про те, як у Києві до "Євробачення" намагаються навести порядок, де може пройти відкриття та закриття конкурсу, чи можна буде дістатися до МВЦ на річковому трамваї, скільки туристів очікує місто і на скільки "злетять" ціни на проживання у місті під час проведення конкурсу - детальніше у матеріалі РБК-Україна.
Вчора у другій половині дня з'явилася заява частини команди, яка готує проведення "Євробачення". Вони заявили, що більше не будуть брати участь у підготовці конкурсу. ЇЇ підписали понад 20 осіб, у тому числі і перший заступник гендиректора НСТУ Олександр Харебін. Серед причин було зазначено незгоду з діями нового керівництва в особі Павла Грицака, а також зрив термінів проведення необхідних тендерів. Нагадаємо, що Павло Грицак був призначений у грудні заступником гендиректора НСТУ і став відповідальним за підготовку "Євробачення".
У коментарі РБК-Україна Олександр Харебін розповів, що з ними не погоджували остаточний бюджет конкурсу. Після того, як вони випадково побачили цифри нового кошторису, виявилося, що витрати на "Євробачення" зросли на 200 млн гривень і зараз становлять понад 855 млн гривень. У якості прикладу він навів витрати з безпеки. За оцінкою Харебина, витрати і підхід до безпеки повністю не адекватний масштабам заходу та вимогам Європейського мовного союзу. Останньою краплею став запуск конкурсу на визначення квиткового оператора, при цьому конкурс з будівництва трибун був скасований. "Для мене дивним залишається запуск продажу квитків у зал, не маючи переможця конкурсу з будівництва трибун та затвердженого розсадження у залі. Я не можу зрозуміти, як можна продавати квитки, коли у тебе не побудовані трибуни, коли фінальна кількість місць може змінитися!", - заявив Харебін. При цьому він підкреслив, що до ранку вчорашнього дня не було запущено жодного тендеру на виробництво конкурсу. Тільки до кінця понеділка оголосили два тендери, до яких у підписантів також є питання.
З Харебіним пішла вся команда по забезпеченню нетелевізійної частини конкурсу, менеджери з безпеки, виконавчі продюсери. За його словами, такий крок не був сюрпризом ні для керівництва НСТУ, ні для інших державних органів. "У нас немає претензій до Павла Грицака. Ми пішли, щоб не заважати призначеному керівнику керувати конкурсом. Ми залишили його наодинці з бюджетом та його баченням. У нас різні підходи до формування ціннісних характеристик, бачення та стратегії конкурсу, різне розуміння прозорості тендерів, ми просто різні. Ми пішли для того, щоб конкурс відбувся в цій країні", - заявив РБК-Україна Харебін. Зв'язатися з Павлом Грицаком вчора не вдалося.
Вже ввечері, після відходу частини команди, з'явилася заява віце-прем'єр-міністра В'ячеслава Кириленка, у який він запевнив, що підготовка до "Євробачення" йде за планом. "У підготовці до пісенного конкурсу задіяно сотні українських та іноземних фахівців. Природно, що у ході підготовки до такої масштабної події у команді НСТУ, як суспільного мовника, можуть відбуватися певні кадрові зміни. Однак ніякі персональні рішення не вплинуть на якість проведення Україною пісенного конкурсу Євробачення 2017", - заявив Кириленко.
Незважаючи на скандал всередині команди НСТУ, сам Київ, як приймаюче місто, продовжує підготовку до конкурсу. Нагадаємо, що після того, як минулого року столиця отримала право проводити "Євробачення", місцева влада вирішила виділити близько 200 млн гривень на його фінансування. Спочатку на рахунку НСТУ з міського бюджету перерахували 50 млн гривень. З них НСТУ, як головний розпорядник коштів, встигла витратити 35 млн гривень на оренду Міжнародного виставкового центру. За словами заступника голови КМДА Олексія Резнікова, сума, що залишилася - 165 млн гривень - піде на облаштування прес-центру на 1500 журналістів, підготовку арени, організації Евроклаба, Евровілледжа. Але ніякого відношення місто до цих грошей не буде мати - розпоряджатися ними і проводити тендери буде НСТУ. До тендерного комітету при НСТУ увійшли представники від міста - радник Рєзніков, член Антикорупційної ради при мері Андрій Мірошніченко, а також глава Департаменту внутрішнього фінансового контролю та аудиту Оксана Колтик. Саме вони від імені міста будуть відстежувати витрачання виділених мільйонів з київської казни.
Нагадаємо, що ще у грудні минулого року мер Віталій Кличко затвердив план заходів з підготовки столиці до проведення "Євробачення". У коментарі РБК-Україна Резніков підкреслив, що окремої статті "благоустрій території для "Євробачення" у бюджеті не буде. Це ті роботи - наприклад, озеленення або встановлення відеокамер по місту - які у будь-якому випадку потрібно було б робити, і вони б проводилися незалежно від того, був би конкурс в Україні і в Києві чи ні. "Ми, як правильні господарі, прибираємо у будинку, насамперед там, де будуть гості",- заявив заступник голови КМДА.
Відразу після перемоги у битві міст Євробачення-2017, столиця розпочала промо-кампанію "Kyiv the host city of Eurovision": з'явилася реклама у бортових виданнях авіакомпаній, стенди Києва на міжнародних туристичних виставках, виготовлені промо-ролики про столицю. Минулого року на це було витрачено трохи більше 3 млн гривень, цього року на міжнародний промоушн витратять ще понад 7 млн гривень.
Керівник управління туризму КМДА Антон Тараненко повідомив РБК-Україна, що вони розраховують на приїзд близько 20 тис. іноземних гостей і туристів, близько 5 тис. з них - це офіційні делегації учасників "Євробачення". Також місто чекає і внутрішніх туристів: за прогнозами, до Києва спеціально на шоу можуть приїхати не менше 10 тис. осіб з інших регіонів країни.
Як відомо, основні дні пісенного конкурсу - це півфінали 9 і 11 травня, фінал відбудеться 13 травня. "Іноземний турист, за оцінками експертів і гравців ринку, у день буде витрачати близько 100 євро на розваги, екскурсії, ресторани, музеї, готелі. Ці гроші відразу не йдуть безпосередньо до бюджету, але з доходів представників цих бізнесів будуть сплачені податки до міської казни. Враховуючи збільшення прибутку, відповідно, і сума сплачених податків буде вищою", - зазначив Рєзніков.
Що стосується основних локацій конкурсу, то їх місто самостійно не визначає, за це відповідає Європейський мовний союз і НСТУ. Зараз офіційно визначена головна конкурсна арена і прес-центр, які розташуються у МВЦ. Під Евровілледж - місце для фанів, які не потраплять на концерт до МВЦ – була запропонована ділянка Хрещатика. Євроклуб, у якому будуть проводити закриті вечірки для членів офіційних делегацій, а також генеральні репетиції та виступи конкурсантів, можуть облаштувати у конгресно-виставковому центрі "Парковий". У якості місця відкриття та закриття конкурсу розглядають Маріїнський парк.
Місто в цілому будуть намагатися привести у порядок, але більше уваги приділять місцям, які пов'язані з конкурсом і тим, де очікується найбільший наплив гостей, а саме території навколо МВЦ. Перший заступник директора департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища КМДА Тарас Панчій розповів РБК-Україна, що вони проведуть "зачистку" тимчасових споруд, МАФів. Вже розроблений проект по Лівобережному масиву, включаючи території навколо станції метро "Лівобережна", "Дарниця", під'їзди до мосту ім. Патона. За його словами, у цій зоні є близько 30 споруд, що працюють без дозвільної документації. Їх повинні демонтувати до 1 квітня. Там працюють підприємці, які мають законне право торгувати в цих точках - таких близько 50-60 штук. "Усі законні ми будемо переміщати у інші місця. Районна влада вже опрацьовує місця для перенесення, щоб не було ніякого соціального напруження. А незаконні точки вже з наступного тижня ми почнемо демонтувати", - роз'яснив Панчій. Повністю прибрати усі МАФи і навести порядок у цій зоні місто обіцяє до середини квітня.
Вид навколо основної точки - МВЦ - псують і кілька недобудов. Ближче до Русанівської протоки компанія "Укрбуд" будує житловий комплекс "Сонячна Рів'єра".
За словами Олексія Рєзнікова, "на рівні людських відносин", без підписання будь-яких угод, компанія пообіцяла закрити конструкцію. "Об'єкти запропоновано забрендувати символікою "Євробачення". Напевно, також там буде присутнє лого офіційних спонсорів, але це, звичайно, буде вирішуватися, скоріше, на рівні НСТУ і Європейського мовного союзу", - уточнив чиновник.
Перед МВЦ також знаходиться давня довгобудова по вул. Шептицького, 2, що належить НАК "Нафтогаз". Місто вже звернувся до голови правління "Нафтогазу" Андрія Коболєва з проханням, щоб на час "Євробачення" вони теж брендували свою недобудову, а також впорядкували прилеглу територію.
Відзначимо, що зараз ця територія обнесена бетонним парканом з колючим дротом. "Одна з ідей - затягнути стіну, яка виходить на МВЦ і Дніпро, величезним полотном і зробити 3D-проекції. Практика успішних і крутих 3D-маппінг проектів вже є і на будівлі КМДА, і на Оперному театрі, і на Софійському соборі у рамках Французької весни. Але поки це ідея", - повідомив Олексій Резніков.
Проведення "Євробачення" у МВЦ допомогло Театру драми і комедії на Лівому березі Дніпра - з початку березня там планують провести капітальний ремонт його фасаду.
Заступник директора театру Олександра Петренко розповіла РБК-Україна, що на це їм місто виділило 5 млн гривень. За ці гроші планують утеплити будівлю, поміняти фасадні вікна. Сам зовнішній вигляд театру не зміниться, запевнила вона. "Дуже сподіваюся, що нам вдасться розпочати роботи вже на початку березня - головне дотримати всі тендерні процедури і щоб температура дозволила нам приступити до ремонту. В ідеалі було б добре, якщо б ми все закінчили до 1 травня", - сказала Петренко.
Крім того, біля МВЦ обіцяють до конкурсу запустити річковий транспорт. За словами глави Департаменту транспортної інфраструктури КМДА Сергія Майзеля, зараз відпрацьовуються кілька варіантів запуску цього проекту. "Розглядається питання організації маршрутів річкового транспорту від Річкового вокзалу з причалу №10 як до стоянки маломірного флоту "Riviera Riverside" (навпроти однойменного житлового комплексу, - ред.), так і до території Русанівської протоки (навпроти МВЦ, - ред.) з одночасним пристроєм там тимчасового причалу та благоустроєм території", -розповів чиновник. Однак вартість квитка і частота, з якою будуть курсувати човни, він поки не назвав. Це буде залежати від тих плавзасобів, які у підсумку виберуть - є варіанти і з теплоходами, і зі швидкісними суднами, уточнив Майзель.
Кореспондент РБК-Україна побувала у розглянутих містом причалів. У приватному яхт-клубі повідомили, що під ці цілі вони можуть виділити невеликий гостьовий причал. Але їх центральний причал і далі будуть використовувати під стоянку приватних катерів і яхт.
Сам старий причал позаду МВЦ був знесений давно. На його місці зараз знаходяться дебаркадер з непрацюючим рестораном, плавучий будиночок, понтон, і теплохід "Елвіс". Трап до ресторану, за словами місцевого охоронця, зруйнували ще минулої весни. З води зараз стирчать залізні його остови. Поки що жодних вказівок від адміністрації з'їхати з цього місця вони не отримували - навігацію по річках ще не розпочато і зробити це поки що нереально.
За словами Тараса Панчія, з облаштуванням цього причалу у такі стислі терміни можуть виникнути проблеми - тут, наприклад, знаходяться, приватні земельні ділянки. "Під "Євробачення" простіше укласти договір оренди з яхт-клубом, ніж побудувати новий причал і забрати дебаркадери звідти. Поки найвигідніший варіант - "Рів'єра", а далі можемо розглядати і той інший варіант", - зазначив Панчій. Від яхт-клубу покриють асфальтом під'їзну до нього дорогу, а також зроблять там освітлення та впорядкують прилеглу до цієї дороги територію.
Поки що розмови про річковий транспорт під "Євробачення" - це більше іміджевий проект влади, ніж реальна потреба у ньому міста. За словами колишнього заступника міністра інфраструктури Олександра Кави, річкові катери не можуть конкурувати з іншими видами транспорту через більш тривалий час поїздки. "Це суто розважальний вид транспорту. Враховуючи те, що у місті багато проблем з наземним транспортом, з будівництвом метрополітену, то я думаю, що несвоєчасно витрачати гроші міського бюджету і на річковий транспорт", - заявив РБК-Україна Кава.
До проведення конкурсу також планувалося, що водіїв автобусів і тролейбусів на центральних маршрутах переодягнуть у єдину форму, а кондукторів відправлять на курси англійської мови. Однак ця ідея поки що залишилася на папері - на це міська влада не виділила грошей, повідомила РБК-Україна начальник служби маркетингу і зв'язків з громадськістю "Київпастранс" Анна Бондар. Але частину запланованих заходів все ж таки виконають: для цього з казни перерахують близько 27 млн гривень. З них 2,5 млн гривень витратять на організацію роботи додаткових автобусів для перевезення, шатлів для делегацій від Євромістечка до МВЦ. На 4 млн гривень закуплять 20-25 нових павільйонів очікування на зупинках вздовж основних точок святкування. 500 тис. гривень піде на монтаж п'яти сенсорних інформаційних стендів, два з яких вже точно встановлять на верхній і нижній станції фунікулера. Також за 15 млн гривень куплять новий автобус підвищеного комфорту. Також забрендируют і рухомий склад, який буде їздити по основних локаціях конкурсу. На майже 5 млн гривень можуть забрендувати до 300 автобусів і тролейбусів. Але досі на ці роботи не оголошено тендер, через те що НГТУ не надала необхідний дизайн-макет лого для рухомого складу. "З моменту оголошення тендеру повинен пройти місяць, потім ще треба час на остаточне підписання договору і тільки потім ми почнемо роботи по брендуванню. Часу у нас фактично немає, ми їх про це попередили, відправили листи, але поки що від НСТУ нічого не отримали", - розповіла Бондар.
Також міська влада обіцяє провести капітальний ремонт частини доріг на Лівому березі, наприклад, Броварського проспекту від Лівобережної площі до мосту Метро, провести ілюмінацію цього мосту і мосту ім. Патона, а також влаштувати підсвітку крон дерев на Броварському проспекті та Русанівській набережній.
Для розміщення всіх гостей і туристів "Євробачення" у Києва вистачає номерів у різних готелях, хостелах і апартаментах. Що стосується якісних готелів, то у них у більшій мірі будуть селитися представники офіційних делегацій, ніж звичайні туристи. За словами Антона Тараненко, мережеві готелі та 4-5-зіркові готелі вже пообіцяли місту, що не будуть піднімати ціни на період конкурсу більш, ніж 10-30%. У середньому зростання вартості складе 15-20%. Відзначимо, що середній тариф за ніч у готелях такого класу, за даними міжнародної консалтингової компанії JLL, у Києві, за підсумками минулого року, доходив до 3, 8 тис. гривень. "Якщо говоримо про немережеві готелі, середньої якості, то вони можуть по-своєму трактувати вартість: є випадки зростання вартості на 100%. Але так робити не дуже правильно - їх, напевно, не навчила ситуація 2012 року, коли підняли ціни і ніхто до них не заїхав, всі жили у кемпінгах", - нагадав Тараненко.
У той же час президент Асоціації малих готелів та апартаментів Дмитро Заруба назвав "Євробачення" "занадто маленькою подією" для заповнення всіх наявних номерів у місті і передмісті. За його оцінками, турист за добу проживання буде готовий віддати від 20-30 євро до 100 євро. При цьому особливого зростання цін він також не прогнозує - додадуть 20% від звичайної вартості. "Готельний бізнес на цей тиждень не буде накручувати вартість, на ті ж травневі свята може бути більше внутрішніх туристів, ніж гостей з Європи. Можу сказати, що це більше іміджева подія для міста, ніж прибуткова для бізнесу", - підкреслив у коментарі РБК-Україна Заруба.
Європейці також активно будуть селитися у готелях. Директор Всеукраїнської молодіжної хостел-асоціації Олена Іващенко розповіла РБК-Україна, що у столиці близько 3-3,5 тис. місць у таких закладах, які відповідають європейським нормам. За її словами, велика частина хостелів ще вичікують і поки закриті на продаж у системі онлайн-бронювання. Якщо зараз місце у багатомісному номері у київському хостелі за ніч коштує 100-180 гривень, а у двомісних номерах від 350-800 гривень, то експерт рекомендує підвищувати ціну не більше, ніж на 30-40%. Вона нагадала, що варіантів розміщення у Києві досить багато: якщо хостели будуть дорогими, то туристи підуть у квартири.
Також Іващенко розповіла, що зараз до неї надходить багато звернень від людей, які планують відкривати нові хостели. Подібний ажіотаж не потрібен, каже вона. "Ті, хто відкрився перед Євро-2012 у надії швидко заробити, виставили божевільні ціни - і прогоріли, бо стояли не заповнені. Євробачення - це не той потік туристів, який був, наприклад, на футбольному чемпіонаті у 2012 році, адже телевізійний конкурс. Тому краще заробляти на перспективу. А не так, як багато хто зараз хоче заробити на гостях, при цьому відбити бажання у туристів до нас повертатися", - впевнена вона.