Чистий прибуток норвезької телекомунікаційної компанії Telenor ASA за 2006р. склав 15,9 млрд норвезьких крон (1,96 млрд євро) у порівнянні з 7,65 млрд норвезьких крон (944 млн євро), отриманими роком раніше. Такі фінансові результати своєї діяльності за 2006 рік компанія представила сьогодні в Барселоні.
Показники виявилися нижчими, ніж передбачали аналітики, а основне зростання було забезпечене дочірніми компаніями норвежців в Україні та у Пакистані. Крім того, у експертів викликала сумнів легітимність українських показників компанії. В результаті, за повідомленнями міжнародних інформагентств, сьогодні вранці акції компанії на біржі в Осло впали на 5,5%.
Виручка компанії за 2006р. виросла на 36,8% і склала 91,08 млрд норвезьких крон (11,24 млрд євро) проти 66,57 млрд норвезьких крон (8,21 млрд євро) роком раніше. Прибуток EBITDA за минулий рік склав 32,99 млрд норвезьких крон (4,07 млрд євро), що на 40,2% більше відповідного показника за 2005р., зафіксованого на рівні 23,53 млрд норвезьких крон (2,9 млрд євро).
З найбільших російських і українських компаній Telenor володіє 20% акцій групи компаній "Голден Телекому", 56,51% акцій ЗАТ "Київстар" і 26,6% голосуючих акцій ВАТ "Вимпелком".
Експерти підтверджують, що багато в чому показники норвезької компанії зміцнилися завдяки діяльності в Україні найбільшого оператора мобільного зв'язку країни - "Київстар". Разом з тим, на думку спостерігачів, норвежці не можуть легітимно консолідувати українські показники в свою звітність, оскільки, згідно з рішенням суду, Telenor не контролює раду директорів, а у "Київстару" немає законного аудитора для вивчення результатів його роботи.
Як повідомляють українські ЗМІ, раніше в Telenor заявляли, що аудитор до "Київстару" був призначений в 2003р., і тоді на це дали згоду всі акціонери українського оператора, зокрема українська компанія "Сторм" (контролюється російською Altimo). Проте в самому "Стормі" вважають, що це рішення вже недійсне, оскільки впродовж двох років тільки рада директорів може затверджувати аудитора, а засідань ради не було вже декілька місяців за рішенням Верховного суду України. Оскільки Рада не схвалила нового аудитора, "Сторм" минулого року сперечався за право компанії Ernst & Young на проведення аудиту звітності "Київстару". Київський господарський суд, що розглядає справу, заборонив проведення аудиту як забезпечувальну міру до закінчення розгляду справи по суті.
Фахівець з корпоративного права, партнер компанії "Лекс-Груп" Олександр Сидякін вважає, що з цієї причини Telenor не має юридичного права консолідувати результати "Київстару" в свою звітність. На думку ж інших аналітиків ринку, для Telenor аудит дуже важливий саме тому, що при його відсутності показники діяльності всього Telenor різко знизяться.
Нагадаємо, що минулого тижня Telenor направив в найвищі органи української юстиції звернення, в якому поставив під сумнів рішення судів щодо "Київстару" і звинуватив судову систему України в незрілості. У своєму зверненні норвежці перерахували дев'ять програних ними судових рішень. Проте в органах влади це звернення викликало прохолодну реакцію.
Всі компанії, що працюють на території України, повинні поважати рішення українських судів. Про це повідомили РБК-Україна у Верховному суді України, коментуючи заяву компанії Telenor. Помічник голови Вищої ради юстиції Віталій Котющенко заявив, що "давно треба прийти до поваги судових рішень. Якщо з боку фізичних осіб така повага є, то з боку юридичних вона присутня не завжди". В.Котющенко також відзначив, що "якщо є рішення суду, яке когось не задовольняє, то для цього є апеляційні і касаційні інстанції". "Лише після відміни якого-небудь рішення можна вже з'ясовувати, з якої причини могло бути прийняте суддею відмінене рішення. До винесення такої ухвали ніхто не може про це говорити", - відзначив він, додавши, що Вища рада юстиції поки не розглядає заяву Telenor. У Мінюсті ж повідомили, що міністерство не має повноважень перевіряти судові рішення.
У той же час директор Центру досліджень громадських процесів "Експерт" В'ячеслав Ковтун заявив РБК-Україна, що заяви Telenor про незрілість української судової системи "можуть пошкодити іміджу норвежців, оскільки міцність цієї системи перевірена часом і влаштовує інвесторів, як місцевих, так і іноземних".
Тим часом експерти відзначають, що Telenor постійно використовує політичний ресурс в протистоянні зі своїм опонентом. Так, одне із засідань Верховного суду відвідав посол Норвегії, намагаючись переконати суддів у необхідності ухвалення "правильного рішення". А напередодні розгляду екс-глава президентського секретаріату Олег Рибачук в процесі розгляду Верховним судом України одного з позовів Telenor публічно заявив, що суду слід прийняти сторону норвезької компанії.