Президентська рулетка: Порошенко вибиває гроші з олігархів
Поки Геннадій Корбан втрачав свідомість в залі суду знайомого йому Чернігова, в Адміністрації Президента йшли переговори, в тому числі і про його долю. "Остання пропозиція від Президента - Гена їде на лікування в Ізраїль і забуває про політику", - розповіло джерело РБК-Україна в групі "Приват". І тут же додало, що сторона Ігоря Коломойського на це не погодилася. "У Гени велике політичне майбутнє", - сказав РБК-Україна співрозмовник в оточенні Коломойського.
Люди, близькі до співвласника групи "Приват", стверджують - затримання Геннадія Корбана вранці 31 жовтня - новий раунд персональної війни Президента проти цієї ФПГ. В Адміністрації голови держави парирують - це продовження деолігархізації. РБК-Україна спробувало розібратися, навіщо люди президента затримали "людину Коломойського", і як будуть розвиватися події.
Друга "Приватна"
Напередодні дня голосування на місцевих виборах Ігор Коломойський запропонував усім близьким до нього людям покинути Україну. Багато скористалися порадою мільярдера. Так, Святослав Олійник, колишній заступник Коломойського в Дніпропетровській ОДА, виїхав до Братислави в гості до ще одного протеже Коломойського Олександра Лазорко - екс-голови "Укртранснафти", проти якого в Україні порушено кримінальну справу.
"Коломойський рекомендував з'їздити до Лазорко всім, в тому числі Корбану і Філатову, але ті відмовилися, мовляв, у них вибори. Як результат, ми отримали те, що отримали", - розповів співрозмовник в оточенні співвласника групи "Приват".
У підсумку у суботу вранці Корбана затримали. Він проходить більш ніж за вісьмома статтями КК. Спецоперацію по його затриманню організували спільно Генпрокуратура і СБУ. Чому через тиждень після місцевих виборів силовики зважилися на такий крок стосовно лідера партії "Укроп"?
У понеділок, на зустрічі з фракцією "Блок Петра Порошенко" Президент пояснив це просто - мовляв, він почав новий етап деолігархізації.
"Ніхто не може звинуватити мене в тому, що при мені олігархи стали жити краще", - сказав Порошенко своїм депутатам. На цих словах мер Києва і лідер виборчих перегонів у столиці Віталій Кличко кашлянув у кулак.
За словами Президента, Геннадія Корбана затримали саме зараз, тому що закінчилися місцеві вибори. Мовляв, тягнути далі було не можна, бо протеже Коломойського "пірнає" з однієї виборчої кампанії до іншої.
Депутати від БПП переказали слова Порошенка про те, що після місцевих виборів Корбан готувався піти на вибори по одному з мажоритарних округів, що звільнилися б, адже відразу кілька нардепів стали мерами міст. Депутати заявляють, що Президент пояснював їм: поки Корбан бере участь у виборах, його люди залякують свідків і знищують доказову базу, і якби правоохоронці далі зволікали з його затриманням, довести його вину у злочинах було б проблематично.
На зустрічі з депутатами Президент передбачив питання про те, чому правоохоронці не затримують колишніх членів Партії регіонів, які причетні до злочинів минулої влади. Порошенко нібито пояснив це тим, що команда Віктора Януковича вивезла всю документацію по своїм діям в Москву і, якщо зараз пред'являти їм звинувачення, то в суді їх захист легко "відіб'ється".
Тим часом співробітники Адміністрації Президента в неофіційних бесідах діляться подробицями спецоперації по затриманню Корбана.
"На операції наполягли "силовики" - Грицак і Шокін (Василь Грицак - голова СБУ, Віктор Шокін - генпрокурор, - ред.). Вони її довго готували. Їх підтримував і Кононенко (Ігор Кононенко - перший заступник фракції БПП у Верховній раді, друг Президента, - ред.). Вони - те "крило", яке наполягає на силових діях щодо "старих" олігархів. Власне про операцію знали тільки ці троє, а Президент її схвалив", - розповів РБК-Україна один з високопоставлених чиновників в керівництві АП.
Співробітники Банкової і апарату уряду запевняють - про спецоперацію не знали ані голова АП Борис Ложкін, ані прем'єр Арсеній Яценюк, ані голова МВС Арсен Аваков, ані навіть новий друг президента - секретар РНБО Олександр Турчинов.
"Сказати їм - означало попередити Корбана", - багатозначно заявив один із соратників Президента, не згадуваний вище.
Так звана "Стратегічний рада" з семи чоловік, в яку входить все вище керівництво країни, зібралася на Банковій о 18:00 в суботу.
"Президент любить по вихідних погуляти по коридорах будівлі Адміністрації, ось вони гуляли разом з ним, багато хто був незадоволений, що їм про операцію не повідомили, особливо Ложкін", - розповів співрозмовник видання в структурі АП.
Соратники Корбана по партії "Укроп", зокрема, кандидат в мери Дніпропетровська Борис Філатов, запевняють - затримання Корбана має суто політичні мотиви. Мовляв, Президент злякався результатів партії на місцевих виборах. Нагадаємо, за їх підсумками "укроп" пройшов у 15 обласних рад. Про це ж у коментарі Lb.ua заявив Ігор Коломойський: на його думку, справа проти Корбана - "чиста політика".
"Зрозуміло, що ніяких кримінальних злочинів за Корбаном немає, всі звинувачення надумані. Ми не байдужі до його долі і будемо боротися в юридичній площині за те, щоб довести це. Я знаю, що ці так звані справи лежали в папках, покритих пилом. Чому їх дістали саме зараз? Знову-таки: незрозуміла болісна реакція на результат "Укропу", - заявив Коломойський.
Команда президента намагається довести, що це не так - мовляв, Геннадія Корбана затримали лише через його кримінальні злочини, а паралельно з цим розслідуються справи стосовно його політичних опонентів. У цьому силовикам президента підіграє і "премьєрський" міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.
Так, в понеділок ГПУ і МВС викликали на допити політичних опонентів Корбана - нардепів від "опозиційного блоку" Вадима Новінського, Олександра Вілкула та Наталію Королевську.
Нова хвиля "деолігархізації"
Чому так активізувалися "силовики"? "На зустрічі як з Яценюком, так і з Порошенком віце-президент США Джо Байден кілька разів повторював одне - слово "корупція". Без боротьби з нею не буде грошей", - розповіла людина з близького оточення прем'єр-міністра.
У той же час посли США і ЄС не втомлюються прямим текстом повторювати - вони дуже незадоволені роботою ГПУ під керівництвом Віктора Шокіна. Одна з головних претензій дипломатів до Генпрокурора - його квота в комісії по призначенню Антикорупційного прокурора. Але Порошенко поки що звільняти Шокіна не збирається.
"Нам чітко пояснили: як тільки в Раді реєструють проект постанови про недовіру Шокіну, тут же буде зареєстрований аналогічний документ по Авакову, ми на це піти не можемо", - пояснив нардеп від "Народного фронту".
Спецоперацію із затримання Геннадія Корбана ГПУ і СБУ провели на наступний день після чергового різкої заяви посла США Джеффрі Пайетта щодо роботи ГПУ.
США точно не будуть заперечувати проти затримання Корбана. Раніше він сам в інтерв'ю РБК-Україна казав, що США насторожено відноситься до групи Коломойського. Зокрема, Корбан так описував ситуацію напередодні звільнення з Дніпропетровської ОДА Ігоря Коломойського: "Послу США хтось навіяв, що Коломойський володіє якоюсь приватною армією і він, безумовно, висловив побоювання, що, мовляв, як це озброєння, яке США може поставити Україні, потрапить у приватну армію Коломойського. Я припускаю, що це був ключовий аргумент з боку посла при спілкуванні з Президентом".
Варто звернути увагу і на те, що затримання Корбана сталося в період переговорів щодо надання чергового траншу кредиту МВФ. Нагадаємо, крім ситуації навколо антикорупційної прокуратури міжнародні кредитори України незадоволені перебігом податкової реформи.
Поки що МВФ і пул "міжнародних спонсорів" Києва вичікують. Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк запевнив, що зараз залишок на рахунках держказначейства складає близько 5 млрд. дол., чого вистачить, щоб протриматися як мінімум п'ять місяців у разі, якщо в країні раптом настане економічний колапс.
Співрозмовники РБК-Україна як в Кабміні, так і в АП говорять про те, що крім реформ кредитори вимагають від української влади "навести порядок в економіці".
"Нам натякають, мовляв, ви просите в нас гроші, а самі продовжуєте субсидувати олігархів", - зазначив співрозмовник РБК-Україна в уряді.
Уряд вже почав "акумулювати внутрішні резерви" - власник Group DF Дмитро Фірташ поступово погашає заборгованість перед НАК "Нафтогаз України".
"Ми домовилися з Кабміном. Правда, за це довелося заплатити - ми гасимо заборгованість, а вони знімають арешт на наш газ", - розповів бізнес-партнер Фірташа нардеп Іван Фурсін ("Воля народу").
РБК-Україна писало, що останнім часом команда Президента активізувала переговори з групою "Приват", зокрема про виплату дивідендів компанією "Укрнафта", 50% +1 акція якої належить державі, а міноритаріями виступають "приватівці". Зокрема, за інформацією "Дзеркала тижня", в кінці вересня на переговори, в тому числі і з цього приводу, на Банкову приїжджав співвласник групи "Приват" Геннадій Боголюбов. Нагадаємо, компанія останні кілька років не платить державі дивіденди.
Власне, виплата дивідендів "Укрнафти" була одним з пунктів негласної угоди Коломойського і Порошенко під час березневих переговорів по звільненню співвласника "привату" з Дніпропетровської ОДА. Ще один пункт - закриття кримінальних справ стосовно членів команди Коломойського, зокрема, Корбана. Про те, що він повинен був подбати про долю колишнього підлеглого, раніше РБК-Україна говорив сам Коломойський.
У зв'язку з цим затримання Геннадія Корбана можна розцінювати як "гру на підвищення" з боку Порошенка. Мовляв, Коломойський не виконує свої зобов'язання, а значить - голова держави може не виконувати свої.
Втім, Коломойський поки що, принаймні публічно, демонструє, що не має намір "воювати" з Президентом за Корбана.
"Мені ніхто не висував жодних вимог, я не відчуваю тиску, тим більше шантажу. Я нормально спілкуюся з АП, ніяких претензій мені не озвучували", - заявив мільярдер.
У відповідь команда Президента почала транслювати меседжі про те, що Коломойський "здав" Корбана. Але соратники мільярдера запевняють - це не так. Мовляв, Корбан сам прийняв рішення не йти на "мирову", яку в АП наполегливо пропонують "Привату".
Затримання Корбана та виклики на допити Новінського, Королевської та Вілкула насторожили і оточення ще одного українського мільярдера Ріната Ахметова. Його протеже в "опозиційному блоці" розцінюють це як сигнал їх шефові.
"Зверніть увагу - на допити викликають тільки людей Ріната. Мені здається - це певний сигнал. Особливо у світлі арешту Корбана", - заявив один з нардепів від ОБ, який раніше працював в структурах СКМ.
Нагадаємо, компанія Ахметова ДТЕК з початку нинішнього року намагається домогтися від голови Мінпаливенерго Володимира Демчишина підвищення тарифів на теплову електроенергію. Крім того, оточення Президента активно пересуджує про те, що Ахметов - монополіст на ринку теплової енергетики, і вважає за необхідне, щоб він продав частину своїх енергетичних активів.
Питання кадрів
В Адміністрації Президента говорять, що паралельно з атакою на олігархів Порошенко може піти на серйозні кадрові перестановки. РБК-Україна писало, що оточення прем'єра Яценюка готується до того, що 12 грудня, по закінченню року з моменту прийняття програми діяльності уряду, Верховна Рада підніме питання про його відставку.
У прем'єра запевняють: якщо Яценюка звільнять, його фракція "Народний фронт" вийде з коаліції, що з великою ймовірністю призведе до дострокових парламентських виборів. Вони не вигідні як НФ, рейтинг якого прагне до "нуля", так і БПП, яка на місцевих виборах показала результат гірший, ніж на минулорічних парламентських.
Крім можливого звільнення прем'єра в оточенні президента все частіше говорять про можливу відставку голови АП Бориса Ложкіна. Обох чиновників прийнято вважати головними лобістами інтересів олігархів у владі. В контексті наступу Президента на команду Коломойського відставка Ложкіна виглядає цілком логічним кроком, адже саме через голову АП "Приват", в першу чергу в особі його друга Геннадія Боголюбова, контактує з владою.
За інформацією РБК-Україна, крім нардепа Сергія Березенко та першого заступника голови АП Віталія Ковальчука, яких традиційно "сватають" на місце Ложкіна, в числі претендентів на посаду "начальника Банкової" фігурує Роман Безсмертний. Зараз він входить до складу контактної групи, яка бере участь у переговорах з врегулювання конфлікту на Донбасі.
"Безсмертний буває на Банковій практично кожен день. Він має дуже хорошу репутацію в дипломатичних колах, дружить з послом Німеччини, тому міжнародні партнери точно не будуть проти його кандидатури. Але він зовсім не такий зручний партнер для Порошенка як Ложкін", - заявив чиновник АП.
Зазначимо, що Роман Безсмертний не відповів на питання РБК-Україна щодо його перспектив очолити АП.
Оточення Ложкіна запевняє - якщо той залишить Банкову, то тільки з власної волі.
"Відразу після виборів в Будинку з химерами було святкування дня народження Ложкіна. Президент сказав два таких тости, що повірити в те, що він думає його звільнити, практично неможливо", - розповів один із соратників Ложкіна.
Історія з арештом Корбана демонструє, що зараз в оточенні Президента йде боротьба між "силовиками" на чолі з Шокіним і "миротворцями" в особі Ложкіна і Яценюка. Лідери кожної з умовних груп знаходяться на межі відставки. В той же час доля олігархів багато в чому залежить від майбутніх кадрових рішень Президента.