як президента США прийняли в НАТО
Після візиту на Близький Схід президент США Дональд Трамп вирушив на Захід, до Брюселя. Туди він приїхав для участі у зустрічі лідерів держав НАТО і переговорах з керівництвом Євросоюзу. За один день – 25 травня – Трамп встиг з нетактовною прямотою нагадати країнам Альянсу про необхідність збільшити витрати на оборону, назвав Росію "однією із загроз" біля кордонів НАТО, не потиснув руку главі Єврокомісії Жан-Клоду Юнкеру, поскаржився європейським лідерам на "поганих німців".
А ось чого не зробив президент США, так це не підтвердив прихильність його країни принципом колективної безпеки НАТО – "Один за всіх і всі за одного". Після себе Трамп залишив в Європі відчуття "обмеженою передбачуваності" і "туманного майбутнього".
Про що домовилися лідери Альянсу, про що сказав і про що промовчав Дональд Трамп - в матеріалі РБК-Україна, яке слідкувало за візитом президента США зі штаб-квартири НАТО.
Довгоочікуваний гість
- Ми повинні інвестувати в оборону не для того, щоб задовольнити США, а тому що ми всі в цьому зацікавлені, - втомлено і кілька напружено пояснював журналістам генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг вимоги американського президента США Дональда Трампа до Альянсу. Суть вимоги проста - країни повинні збільшити свої витрати на оборону і безпеку.
У генсека НАТО 25 травня і справді видався напружений день - йому належало не тільки показати лідерам країн, що входять в Альянс нову штаб-квартиру (її будували цілих сім років і витратили 1,1 млрд євро), але і почати переконувати їх нарощувати витрати на оборону і антитерористичну діяльність, яку проводить НАТО. І ще - Столтенбергу треба було познайомити з Альянсом президента США Дональда Трампа. Того самого Трампа, який ще на початку року заявляв, що "НАТО застаріло", а вже у квітні несподівано змінив свою думку і запевнив, що Альянс "змінився і тепер вони борються з тероризмом".
"Трамп привіз в Брюссель атмосферу непередбачуваності", говорили вчора і в кулуарах штаб-квартири Альянсу. І щоб уникнути непередбачуваних рішень в ході першого візиту Дональда Трампа, глави держав і урядів країн Альянсу зібралися на зустріч. Цей захід - друге за значимістю після саміту НАТО. Відмінність в тому, що за підсумками зустрічі не потрібнен затверджений і обов'язковий до виконання усіма членами організації підсумковий документ. Це дійсно "зустріч", яка дозволяє лідерам держав "звірити годинники".
Готувався до візиту Трампа Брюссель грунтовно. Це місто, яке американський президент колись встиг назвати "пекельної дірою" з-за великої кількості іммігрантів-мусульман. Квартал ЄС, де розташовані європейські установи, був оточений не тільки бельгійською, але і нідерландською і люксембурзькою поліцією. Небо постійно баражировали вертольоти, а вулиці були закриті для проїзду автомобілів. Ними періодично проїжджали вантажівки з військовими.
Понад 1600 журналістів, які прибули до Брюсселя на зустріч глав держав НАТО, проходили складну процедуру акредитації та перевірки. Від великої кількості сканерів і рамок, де просвічували техніку та речі, в якийсь момент починало здаватися, що в аеропорту йде підготовка до рейсу. При цьому акредитована заздалегідь преса, що в НАТО, що в Єврокомісії отримувала так звані "жовті бейджі", рівень допуску яких - прес-центр. Наблизитися до перших осіб держав, але не ближче ніж на 30 метрів, можна було заздалегідь отримавши спеціальні перепустки і пройшовши ще більш серйозну перевірку на безпеку, останній етап якої - собаки, які шукають вибухівку.
- Вибачте, але це все тому, що в Брюсселі Дональд Трамп, - пояснили РБК-Україна в прес-центрі НАТО.
Покидати установи Євросоюзу і входити в них під час перебування в будівлі американського лідера заборонялося. Пасажирів брюссельського метрополітену попереджали, що в європейському кварталі станція закрита "у зв'язку з візитом американського президента".
Ручна дипломатія
Невтішні висловлювання Трампа на адресу НАТО, та й не тільки його, в Брюсселі не забули. За день до зустрічі з європейськими лідерами і головами країн-членів Альянсу прилетів в столицю Бельгії президента США зустрічали акціями протесту. Кілька тисяч мітингувальників, серед яких представники лівих сил, ЛГБТ, "зелених" вийшли в квартал ЄС щоб заявити, що "Тrump is not welcome" ("Трампу тут не раді"), що "Dump Trump" ("Тупий Трамп") і пора "Make humanity great again" ("Зробимо людство знову великим").
- Ми незадоволені заявами Трампа, які ображають безліч людей. Він расист і є загроза нашим цінностям. Або він змінить свою поведінку або йому тут не місце, - пояснила РБК-Україна одна з протестувальниць, маючи на плечі "райдужний" прапор.
Для Дональда Трампа день обіцяв бути як мінімум цікавим. Як максимум американський лідер розумів, що всі чекають саме його візиту і його слів щодо колективної безпеки.
Ранок президента США починався із зустрічі з європейськими лідерами. Він впевнено пройшов по червоній доріжці повз прапори країн ЄС і простягнув руку зустрічающому його Дональду Туску. Рукостискання Трампа з Туском і Юнкером було анонсовано для журналістів як окрема подія, але чомусь перед камерами президент США простягнув руку лише одному з них, "забувши" про необхідність привітатися з главою Єврокомісії. Але якщо Юнкеру Трамп руку не подав, то до прем'єр-міністра Чорногорії Душко Марковичу - приклав.
Після зустрічі, яка тривала близько години, Дональд Трамп, не зробивши жодних публічних заяв і, поплескавши Дональда Туска по плечу, поїхав на привезеному з Америки броньованому Cadillac.
Юнкер виглядав засмученим, а Туск пізніше зробив заяву, в якій повідомив, що йому з Трампом "вдалося домовитися з багатьох питань". Обговорювали вони з американським лідером "міжнародну політику, безпеку, клімат і торгові відносини". При цьому клімат і торгівля, за словами президента Європейської ради, залишаються "відритими питаннями". "Але сказати на 100 відсотків, що у нас – у президента Трампа і у мене – спільна думка з приводу Росії, я не можу. Хоча, коли мова йде про Україну, ми дотримуємося одного курсу", - цитує Туска його прес-служба.
Втім, за підсумками розмови з Трампом глава Європарламенту Антоніо Таяні, який приєднався до діалогу лідерів пізніше, розповів, що "Росію і Україну взагалі не обговорювали", а говорили переважно про "боротьбу з тероризмом, проблемі КНДР, про Близький Схід, промислову та торговельну політику".
Саме торгівля між ЄС і США стала каменем спотикання в ході розмови, пише видання Spiegel Online. "Німці – погані, дуже погані", - саме такими були слова Трампа, повідомив німецьким журналістам один з учасників переговорів на правах анонімності. Причина невдоволення президента США – дефіцит торговельного балансу з Німеччиною. При цьому, за словами джерела Spiegel, для Дональда Трампа виявилося новиною, що у всьому Євросоюзі діють єдині митні збори.
Де гроші, Йенс?
- Ці вбивці і екстремісти – лузери. Вони всі лузери. Ми повинні стерти їх з лиця землі, і зробити так, щоб вони ніколи не поверталися, - заявив, говорячи про атаку в Манчестері, Трамп у властивій йому манері відкриваючи меморіал, присвячений пам'яті жертв теракту 11 вересня 2001 року і, одночасно, 5 статті договору про створення НАТО.
Президент США ще багато говорив про необхідність сфокусуватися країнам Альянсу на "тероризмі та імміграції", однак так і не вимовив тих слів, яких від нього чекали європейські лідери. Ці слова саме про п'ятою статті. У ній, по суті, закріплений найголовніший принцип НАТО – "один за всіх і всі за одного". Тобто, ця стаття зобов'язує країни Альянсу захищати будь-якого зі своїх членів, якщо він зазнав нападу. Вперше і єдиний раз в історії цей принцип був застосований після теракту 11 вересня в Нью-Йорку. Тоді сили НАТО почали антитерористичну операцію в Афганістані. Від Трампа в Європі чекали, що США готові виконати свої зобов'язання в рамках п'ятої статті договору.
Мовчання американського лідера з цього приводу змусило Йенса Столтенберга виправдовуватися перед журналістами на підсумковій прес-конференції після зустрічі лідерів держав НАТО. За його словами, відкриття меморіалу само по собі є "сильним сигналом" того, що її положення все ще в силі.
- Не можна бути відданим (принципам, - ред.) НАТО і не бути прихильним (ідеї, - ред.) 5-ї статті, - запевняв генсек Альянсу.
Замість довгоочікуваних слів лідери держав почули від Трампа вже озвучені ним раніше претензії з приводу низьких витрат країн НАТО на оборону.
- Члени НАТО повинні, врешті-решт, вносити їх справедливу частку і виконувати свої фінансові зобов'язання. Замість цього 23 з 28 країн-членів досі не платять те, що вони повинні були б платити за свою оборону. Це несправедливо по відношенню до народу і платників податків у США, - нагадав американський президент присутнім з нетактовною прямотою. – І більшість цих націй мають значні борги за попередні роки.
За даними НАТО, в п'ятірку тих, хто перераховує на потреби Альянсу обумовлені 2% від власного ВВП, входять США (3,6%), Греція (2,38%), Естонія (2,6%),Польща (2%), Великобританія (2,2%).
Трамп впевнений, що за останні вісім років, США витрачали на оборону більше, "ніж усі країни разом узяті". "Якщо б всі члени НАТО витрачали на оборону два відсотки від ВВП, то тільки за минулий рік на нашу загальну безпеку ми б зібрали 119 млрд доларів", - порахував Трамп. Президент США вимагає від держав Альянсу виконання пункту комюніке саміту НАТО в Уельсі від 2014 року, в якому прописані їхні зобов'язання наростити витрати на оборону мінімум до 2% від ВВП до 2024 року.
Незважаючи на прихильність цим зобов'язанням, не всі в Альянсі трактують його суть однаково. У німецьких дипломатичних колах говорять про те, що президент США під витратами на оборону має на увазі лише пряме фінансування, а нематеріальний внесок у систему безпеки не враховує. Нагадаємо, Німеччина на оборону і безпеку витрачає близько 1,2% ВВП.
- НАТО – центральна опора нашої загальної безпеки.. Німеччина робить внесок в це (в загальну безпеку, - ред.) і шляхом повітряної розвідки в Балтійських країнах, і нашої участі в Афганістані, або наш внесок у боротьбу проти ІГ, - заявила федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель.
За підсумками зустрічі німецькі дипломати уточнили, що "рівень передбачуваності президента Трампа – обмежений", а "майбутнє НАТО залишається невизначеним".
Тим не менш, за словами Столтенберга, на зустрічі лідери Альянсу домовилися про план дій (Action Plan), який дозволить НАТО домогтися поставлених цілей по фінансуванню і контртероризму. Документ, зокрема, містить два ключових рішення: приєднання НАТО до глобальної коаліції країн, воюючих проти "Ісламської держави", а також формування щорічних національних планів кожної держави з фінансування оборони.
Генсек НАТО підкреслив, що перше рішення не буде означати військову участь Альянсу проти ІГ, а є "символом нашої єдності в боротьбі проти тероризму". Друге рішення дозволить НАТО контролювати рівень витрат на оборону і безпеку своїх членів. "Ми розробили спеціальний механізм, який дозволить нам слідувати загальному правилу у 2% відрахувань. Національні плани дозволять контролювати виконання цього правила", - пояснював Столтенберг журналістам.
Перші плани будуть готові вже в цьому році, і в їх основі лежать три принципи: cash, capabilities and сontribution (фінанси, здібності та внесок). Їх дотримання повинно гарантувати державам справедливе участь кожного члена Альянсу колективної безпеки і припинить дискусії про те, хто лідирує в цьому питанні, а хто відстає.
До кінця дня (на годиннику була майже 22.00 годинах) коли втомлений Йенс Столтенберг вийшов до журналістів, стало зрозуміло, що Дональд Трамп очікувань європейських лідерів не виправдав, а напруження, в якому перебували з самого ранку, не розвіялося.
Не пішло і відчуття, того, що Трамп – людина, яка "сьогодні заявляє одне, а завтра інше", про що говорили в кулуарах НАТО навіть на наступний день після його візиту. Ця якість американського президента може бути не тільки вигідною, але і небезпечною для України. Адже якщо раніше Трамп неодноразово заявляв, що має намір "знайти спільну мову з Володимиром Путіним", то вчора в Брюсселі жорстко назвав Росію "однією з загроз біля кордону НАТО".
Марія Цатурян, Брюсель