Бразилія закликає міжнародне співтовариство "Іран не заганяти в кут" через неоднозначну ядерну програму країни. З відповідною заявою виступив президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сільва перед запланованою зустріччю з держсекретарем США Хіларі Клінтон.
Бразилія закликає міжнародне співтовариство "Іран не заганяти в кут" через неоднозначну ядерну програму країни. З відповідною заявою виступив президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сільва перед запланованою зустріччю з держсекретарем США Хіларі Клінтон, передає Associated Press.
Він відзначив, що введення додаткових санкцій щодо Ірану може тільки "роздратувати" уряд країни, при цьому існуючі розбіжності краще вирішувати шляхом переговорів. У той же час Л. да Сільва вважає, що Іран повинен використовувати ядерну енергію виключно в мирних цілях.
Очікується, що на майбутній зустрічі Х.Клінтон буде шукати підтримки Бразилії в питанні введення додаткових санкцій ООН щодо Ірану. США і Європа побоюються, що офіційний Тегеран займається розробкою ядерної зброї. У той же час влада Ірану наполягають, що ядерна програма носить виключно мирний характер.
Відзначимо, що низка західних країн наполягають на жорсткості санкцій відносно Ірану за небажання Тегерана співпрацювати зі світовою спільнотою щодо своєї ядерної програми. За словами американського держсекретаря Х.Клінтон, Рада Безпеки ООН приступила до роботи щодо нового пакету санкцій ще 19 лютого 2010 р.
Представники Сполучених Штатів та Європейського Союзу на засіданні ради директорів Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) у Відні заявили, що санкції проти Ірану можуть бути єдиною реакцією на реалізацію цією країною її ядерної програми. Учасники засідання стверджують, що Іран порушив свої зобов'язання перед міжнародною спільнотою, збагачуючи уран без допуску інспекторів МАГАТЕ.
МАГАТЕ висловило занепокоєння тим, що Іран, можливо, створює ядерну боєголовку. Приводом для таких заяв послужила інформація, яка міститься в конфіденційній доповіді, підготовленій в штаб-квартирі МАГАТЕ у Відні. Відзначається, що МАГАТЕ вперше використало таке формулювання щодо іранської ядерної програми.
Минулого року США, Росія і Франція під егідою МАГАТЕ виробили план, що передбачає обмін значної частини іранських запасів низькозбагаченого урану на готові паливні стрижні для тегеранського реактора. Передбачалося, що вивезений з Ісламської Республіки уран буде дозбагачуватись в Росії, а паливні стрижні будуть виготовлятися у Франції. При цьому наголошувалося, що така угода дозволить скоротити запаси іранського ядерного палива і хоча б у короткостроковій перспективі знизити потенціал Ісламської Республіки зі створення ядерної зброї.
Проте Іран почав самостійно збагачувати уран до 20%.