У переговорах у Мінську можуть помінятися представники від України. Леонід Кучма заявив журналістам, що вже тривалий час просить Адміністрацію президента знайти йому заміну, але поки цього не сталося. В найближчі тижні він залишиться виконувати роль переговірника 23 листопада Леонід Кучма планує вилетіти на чергове засідання в Мінськ. У самій українській групі називають подібну заяву колишнього президента емоційним і сподіваються, що він не вийде з процесу. Про те, чи може Україна обійтися без Леоніда Кучми, і хто може його замінити – детальніше у матеріалі РБК-Україна.
Петро Порошенко призначив президента України (1994-2005) Леоніда Кучму представником України в Тристоронньої контактної групи (ТКГ) у липні 2014 року. В АП такий вибір пояснювали його великим досвідом в управлінні країною і довірчим до неї ставленням з боку офіційних властей Росії. Також посилалися на світову практику, коли на подібні переговори залучають колишніх чиновників високого рангу. Працює Кучма в цій групі на громадських засадах.
У вівторок, 15 листопада, спілкуючись з журналістами він заявив, що вже протягом довгого часу просить про відставку з цієї посади, але досі заміну йому в АП не знайшли. "Весь час прошу, звільніть мене, будь ласка, від цієї роботи. Я один залишився з тієї команди, яка була спочатку. Росія двох вже поміняла... Я з задоволенням здаю свої повноваження: може, справді хтось краще може це зробити", - цитує його слова "Інтерфакс-Україна". Відзначимо, що зараз Росію в ТКГ представляє Борис Гризлов, а з боку ОБСЄ виступає Мартін Сайдик.
Прес-секретар Кучми Дарка Оліфер більш розгорнуто відповісти про плани колишнього президента і переговорах про його заміну відмовилася. У коментарі РБК-Україна вона підкреслила, що на даний момент Леонід Кучма продовжує працювати в ТКГ як офіційний представник України, і 23 листопада він візьме участь у наступному засіданні в Мінську.
Екс-президент залишається в Мінських переговорах, і навіть на внутрішніх зустрічах про подібний крок не говорив, розповіла РБК-Україна член політичної підгрупи Мінської контактної групи по Донбасу Ольга Айвазовська. За її словами, подібна заява відображає періодичне настрій тих чи інших учасників групи саме з-за емоційної складності переговорів.
Цей процес важкий як усередині - з-за відмінності позицій сторін, так і ззовні - з-за неоднозначного його сприйняття у суспільстві та Україні в цілому. "Ніхто нікуди не йде. Його фразу можна потрактувати так: "Я не тримаюся за цю позицію, і, якщо хто-то може краще, то нехай займе моє місце". Але я впевнена, що Леонід Кучма не вийде з цього процесу і буде виконувати цю функцію до тих пір, поки він там потрібен. А сьогодні він – одна з ключових фігур в Мінську", - сказала Айвазовська.
Ще одним політичним важковаговиком в ТГК є перший голова СБУ, колишній прем'єр-міністр і секретар Ради національної безпеки і оборони Євген Марчук, який працює в підгрупі з безпеки. Він заявив РБК-Україна, що поки що йому ніхто з АП не пропонував змінити Кучму в переговорах: "Мені не дзвонили, і я не збираюся...Навіть якщо й запропонують, не знаю, погоджуся".
Спочатку у відборі ключових переговірників була обрана неправильна стратегія – делегувати повноваження того, хто не дратує Москву, вважає член парламентського комітету з питань нацбезпеки та оборони Дмитро Тимчук ("Народний фронт").
В подібній заяві Кучми народний депутат бачить піар, так як він – колишній політик, залучений на громадських засадах, і може у будь-який момент вийти з процесу. За словами Тымчука, участь в мінському процесі навіть більше вигідно екс-президента, оскільки участь у ТКГ "рятує його від незручних до нього питань".
"Самі Мінські домовленості реально не працюють. Тому потрібно змінювати прописані пункти, і людей, які ведуть переговори. За стіл переговорів від України повинні сідати люди з жорсткою проукраїнською позицією, які б, як би не подобалося це Москві, прописали чіткий зрозумілий алгоритм дій, щоб не дати Росії поле для маневру. Наприклад, таким міг би стати Роман Безсмертний або подібні йому люди, які б вели себе на переговорах як дипломати, а не брали нахрапом", - заявив РБК-Україна Дмитро Тимчук.
Нагадаємо, що Роман Безсмертний вийшов з "політичної" підгрупи ТКГ у квітні цього року.
З дипломатичної точки зору вибір екс-президента був вірним, вважає професор політології Києво-Могилянської Академії Олексій Гарань. За його словами, діючих українських політиків важко уявити за столом переговорів, в якому участь беруть і бойовики так званої ДНР/ЛНР.
До того ж Кучма – досить досвідчений парламентар саме з Росією. "Говорячи про те, наскільки його робота ефективна, ми повинні дивитися на результати. На даний момент Україна в цілому не здала своїх принципових позицій у переговорах, незважаючи на тиск західних партнерів. У цьому є частка заслуги і Кучми", - каже Гарань.
У разі відходу Леоніда Кучми від Мінських переговорів сам процес може загальмуватися, і, можливо, буде заморожено, упевнений політолог Вадим Карасьов. За його словами, такої ваги в них екс-президент зміг домогтися завдяки своєму досвіду, зв'язків і раціонального мислення. "Але він не тільки сам фізично втомився, в першу чергу його не влаштовує сьогоднішня безплідність цього процесу", - заявив РБК-Україна експерт.
Слід нагадати, що кілька місяців тому Кучма вже говорив, що Мінський процес знаходиться в глухому куті, тому зараз він, як хитрий політик намагається вийти з нього, щоб не бути в цьому замішані і не відповідати за наслідки, вважає військовий експерт Олег Жданов.
"Він не може грюкнути дверима, як це зробив Роман Безсмертний, а тепер Безсмертний – герой. Мабуть, його пов'язують якісь зобов'язання з президентом Порошенко, президент міг пообіцяти Кучмі щось взамін за його участь у цих переговорах", - говорить Жданов.
Проте експерти вважають, що "лава запасних" у президента для зміни Леоніда Кучми невелика і, по суті, вибирати особливо нема з кого. Наприклад, політолог Вадим Карасьов вважає, що АП можна піти і на неординарні вчинки – призначити представником від України в Мінську колишнього міністра закордонних справ Костянтина Грищенка.