Технологічне відставання України від провідних країн світу у сфері оборонно-промислового комплексу нестримно збільшується. Про це заявив Президент України Віктор Янукович у ході засідання Ради національної безпеки і оборони, передає кореспондент РБК-Україна.
Технологічне відставання України від провідних країн світу у сфері оборонно-промислового комплексу (ОПК) нестримно збільшується. Про це заявив Президент України Віктор Янукович (на фото) у ході засідання Ради національної безпеки і оборони (РНБО), передає кореспондент РБК-Україна.
"До останнього часу вітчизняний оборонно-промисловий комплекс фактично залишався нереформованим. Технологічне відставання України від передових країн світу нестримно збільшується, і в цьому системна закономірність", - заявив Янукович.
За його словами, передові технологічно розвинені держави займаються технологіями значно більше, що підсилює їх не тільки військову, але і економічну потужність.
Читайте також: Виручка "Укрспецекспорту" за 2012 р. виросла до 1,024 млрд дол., ставши найбільшою за 16 років
"Я переконаний в тому, що той потенціал, який є в оборонно-промисловому комплексі нашої країни, не використовується в достатній мірі", - підсумував Янукович.
Він також заявив: "Необхідно вжити невідкладних заходів відносно прискорення процесу реформування оборонно-промислового комплексу, який повинен відповідати новим потребам Збройних сил і реаліям світового ринку".
У зв'язку з цим, Президент відзначив необхідність переглянути стратегічні пріоритети розвитку ОПК, відновити стратегічні і програмні документи в даній сфері, а також забезпечити ефективне державне управління.
Читайте також: Україна в 2012 р. вийшла на 4-е місце в світі серед експортерів озброєння, поставивши продукції на 1,33 млрд дол., - СІПРІ
Окрім вищесказаного, Янукович повідомив, що Україні необхідно зберегти і наростити експортний потенціал високотехнологічних і високоточних видів військового озброєння і техніки. "Слід зберегти і наростити експортний потенціал галузі з акцентом на високотехнологічні і високоточні види військового озброєння і військової техніки", - відзначив Янукович.
Президент також підкреслив, що в Україні необхідно пропрацювати питання реструктуризації підприємств оборонно-промислового комплексу, пому що подальша фінансова підтримка з боку держави для поліпшення стану підприємств концерну "Укроборонпром" без їх реструктуризації буде неефективною. "Нова структура концерну має бути оптимальною для забезпечення потреб Збройних сил у овому озброєнні і посилення позицій України на світовому ринку озброєнь, а державна політика - цілісною і спрямованою на вирішення саме таких завдань", - заявив глава держави. Він додав, що Кабінет міністрів України до 31 травня 2013 р. повинен затвердити державну програму реформування і розвитку ОПК до 2017 р.
Нагадаємо, Україна в 2012 р. вийшла на 4-е місце у світі серед експортерів озброєння, поставивши продукції на 1,33 млрд дол. в рейтингу експортерів в 2012 році Україна розташувалася після США, Росії і Китаю. При цьому виручка "Укрспецекспорту" за 2012 р. виросла до 1,024 млрд дол., ставши найбільшою за 16 років. Основними споживачами продукції військового і спеціального призначення українського виробництва залишаються країни Азії, куди поставляється 47% всього експорту. Ще 23% обороту припадає на держави Африки, 21% - СНД, 6% - Європи і 3% - Америки.
Читайте також: Продажі зброї в світі скоротилися вперше за останніх 20 років
За даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру, починаючи з 1998 року військові витрати в світі постійного росли. Досягнувши в 2011 році відмітки 1,73 трлн дол., зростання припинилося. Це відбулося тому, що США і їхні союзники не почали збільшувати військові бюджети. Разом з тим Росія, Китай, Саудівська Аравія, Південна Корея і Туреччина збільшили військові витрати. За останні десять років оборонний бюджет Китаю виріс на 170%, Саудівської Аравії - на 90%, Росії - на 79%.
Зазначимо, обсяги продажів 100 найбільших у світі виробників зброї в 2011 році впали на 5% в порівнянні з 2010 р. Їх загальний обсяг склав 410 млрд дол. Раніше, в період з 2002 по 2009 рр. продажі зброї в світі тільки збільшувалися. Експерти назвали чинники, які призвели до скорочення темпів зростання продажів. Серед них - політика жорсткої економії, що включає зниження військових витрат і відстрочення військових програм.