ua en ru

Президент Єгипту анулював Конституційну декларацію, що викликала протести в країні

Автор: RBC.UA
Президент Єгипту Мухаммед Мурсі анулював Конституційну декларацію, яка викликала бурхливу негативну реакцію в опозиції і спровокувала масові протести по всій країні.

Президент Єгипту Мухаммед Мурсі анулював Конституційну декларацію, яка викликала бурхливу негативну реакцію в опозиції і спровокувала масові протести по всій країні, передає Reuters. Найближчим часом спільно з опозицією буде розроблено нові поправки до поточного проекту головного документа країни.

Учасник національного діалогу - зустрічі представників опозиції з керівництвом країни - екс-кандидат на посаду Президента Мухаммед Салім аль-Ауа підтвердив, що дія декларації, яка містила спірні положення, повністю скасовано. Вона замінена новим аналогічним за статусом документом, який також не може бути оскаржений у судовому порядку.

Крім цього стало відомо, що дата конституційного референдуму не змінена. Як і було оголошено раніше, він повинен пройти 15 грудня ц.р. Передбачається, що на всенародне голосування буде винесено документ, в який увійдуть положення, розроблені конституційною комісією, а також враховані вимоги опозиції.

Читайте також: Президент Єгипту просить армію врятувати його режим

Скасування або перенесення референдуму щодо затвердження нової Конституції Єгипту - одна з основних вимог єгипетської опозиції, при виконанні яких лідери протестів готові були сісти з Мурсі за стіл переговорів. Опозиція також вимагає, щоб Мурсі відмовився від взятих на себе диктаторських повноважень (громадяни Єгипту тимчасово не можуть опротестовувати його рішення в суді), а також провести розслідування випадків насильства проти демонстрантів.

Нагадаємо, Мурсі днями був змушений втікти з президентського палацу, оточеного протестуючими. Після запеклих нічних зіткнень президентська гвардія розмістила біля палацу танки і бронетехніка, повністю перекривши автомобільний рух у цьому районі, а також встановивши там бетонні блоки і обнеся президентський комплекс колючим дротом по всьому периметру. Повідомляється, що зі свого будинку в місті Аз-Заказік провінції Аш-Шаркійя були евакуйовані члени сім'ї Президента Єгипту.

Читайте також: Прихильники Президента Єгипту розгромили наметове містечко опозиції в центрі Каїра (відео)

Новий виток внутрішньополітичної кризи в Єгипті послідував за рішенням глави держави істотно розширити свої повноваження. Президент підписав "Конституційну декларацію", згідно з якою суди позбулися права оскаржувати його укази. Таким чином, на думку ліберальної опозиції, був зруйнований баланс між гілками влади, а сам Мухаммад Мурсі зосередив у своїх руках диктаторські повноваження. Глава держави стверджує, що мова йде про тимчасові заходи, необхідні, щоб покласти край нестабільності в країні.

Читайте також: Прихильники Президента Єгипту розгромили наметове містечко опозиції в центрі Каїра (відео)

У свою чергу різко відгукнувся про проект Конституції Єгипту спікер Європарламенту Мартін Шульц. Він заявив, що країнам ЄС слід розірвати політичні та економічні зв'язки з Єгиптом. Шульц вважає, що для країн ЄС було б доцільно перервати будь-яку співпрацю з Єгиптом, "поки в ньому не запанує демократія".

Читайте також: Євросоюз погрожує розірвати відносини з Єгиптом

Мурсі здобув перемогу на президентських виборах, що відбулися в червні 2012 р. Після інавгурації він вийшов зі своєї партії - політичного крила руху "Брати-мусульмани". Новий Президент заявив про бажання будувати Єгипет, відкритий для всіх його громадян, незалежно від переконань. Разом з тим в уряд, сформований при Мурсі, увійшли тільки помірні ісламісти і військові. У серпні глава держави відправив у відставку лідера генералів - Мухаммада Тантауі. Таким чином ісламіст значно зміцнив свій політичний вплив.

Читайте також: МЗС рекомендує українцям не їхати до Єгипту через протести

У Єгипті триває становлення нових органів державної влади. Судячи з підсумків виборів до нижньої і верхньої палати парламенту, Єгипет має всі шанси втратити статус світської держави. Після триетапного голосування понад 60% місць у Законодавчих зборах дісталося ісламістам, в першу чергу політичному крилу "Братів-мусульман", а також ісламським консерваторам - салафітам. На виборах до верхньої палату парламенту Єгипту - Рада Шури - ісламістські партії завоювали майже 85% місць.