У цьому році Національна поліція виявила вдвічі більше випадків торгівлі людьми, ніж торік. Правоохоронці зазначають, що зараз більш поширеним стає трудове рабство, ніж сексуальна експлуатація. Часто подібна злочинна діяльність починається з банального оголошення про пошук співробітників. На перший погляд трудове пропозиція виглядає цілком правдоподібно, і українці, які хочуть швидше зібрати капітал, без всяких побоювань їдуть за кордон. Там вони виявляються заручниками злочинців, які забирають у жертв документи, обмежують їх свободу і піддають насильству. Детальніше - в матеріалі РБК-Україна.
За перше півріччя 2017 року Національна поліція виявила близько 150 випадків торгівлі людьми. Це майже вдвічі більше, ніж у минулому році. Серед постраждалих 119 жінок, 37 чоловіків та 12 дітей. Поліцейським вдалося виявити 69 злочинців.
Найчастіше, за даними правоохоронних органів, жертвами торговців людьми стають жінки від 18 до 26 років, діти віком більше 13 років та чоловіки від 25 до 60 років. При цьому випадки з дітьми найважче виявляти і розслідувати. У Нацполиции уточнили, що подібні злочини найбільш поширені в Російській Федерації, Польщі, Туреччини, Німеччини, Ізраїлі, Греції, Об'єднаних Арабських Еміратах. Україна - також не виняток.
Президент правозахисної організації "Ла Страда - Україна" Катерина Левченко пояснила, що в поліцейську статистику не увійшли випадки, що сталися в аннексированном Криму та на підконтрольних територіях Донбасу. Інформація про них надходила на національну гарячу лінію організації "Ла Страда". За словами Левченко, це випадки як сексуальною, так і трудової експлуатації українських громадян представниками незаконних збройних формувань. В тому числі, і випадки, коли людей проти їх волі відправляли воювати.
За даними громадської організації Walk Free Foundation, зараз у світі понад 45 млн людей перебувають у рабстві. "Якщо раніше експлуатованих людей прив'язували ланцюгами до батарей, били, гасили про них сигарети, то зараз такого брутального насильства стає менше", - уточнила РБК-Україна Катерина Левченко.
Поняття сучасного рабства відрізняється від класичного значення цього слова. Зараз це - примусова праця, вимушена проституція, і інші взаємини, що порушують права і свободи людини. "Люди працюють практично без оплати, іноді - навіть без їжі, у них забирають документи", - розповіла Левченко. У 2016 році на гарячу лінію "Ла Жнив" надійшло близько 800 дзвінків, що стосуються випадків торгівлі людьми. Сорок з них були пов'язані зі зникненням людей за кордоном, крім того, п'ять осіб дзвонили з окупованих територій. В цьому році всього на гарячу лінію звернулося 150 осіб, з них - 15 стосувалося пропажі людей за кордоном, з окупованих територій з цього приводу дзвонили дві людини.
Для торгівлі людьми за кордоном жертв зазвичай шукають через Інтернет. На перший погляд пропозиції про роботу виглядають цілком правдоподібно. Іноді людей "заманюють" навіть з допомогою знайомих. Ті розповідають, що нібито працювали на такій роботі і діляться позитивними враженнями.
Українських жінок за кордоном нерідко виявляються в сексуальному рабстві. За словами юриста громадської організації "Гармонізоване суспільство" Ірини Бойко, до них в організацію за консультацією зверталася жінка, яка 15 років перебувала в сексуальному рабстві. "За цей час встигли перепродати у вісім різних країн - від Великобританії до Молдови", - розповіла Бойко РБК-Україна. Все почалося з того, що жінка поїхала в Євросоюз працювати танцівницею за трудовим контрактом. По приїзду в неї забрали документи, примушували займатися проституцією і били.
З сексуальною експлуатацією стикаються українки, які їдуть Італію або Іспанію працювати гувернантками або покоївками. За словами Ірини Бойко, вони піддаються домаганням навіть у сім'ї, в яку вони приїхали працювати. "Жінок можуть обмежувати свободу, пересування, забирати телефон, щоб вони не могли зв'язатися з рідними в Україні", - розповіла юрист.
Торгівля органами - ще один поширений вид злочинів. Найчастіше це відбувається у Туреччині та Білорусі. Вербувальники знаходяться в Україні, вони шукають людей з серйозними фінансовими проблемами або боргами. Зазвичай жертви самі погоджуються продати нирку за 10 або 15 тисяч доларів, але в підсумку вони залишаються без обіцяних коштів і з скаліченим організмом.
Злочини, пов'язані з трудовою експлуатацією, є не менш поширеними, ніж випадки сексуального рабства. Її жертвами переважно стають чоловіки працездатного віку. Злочинці часто використовують людей з явними ознаками інвалідності. Катерина Левченко уточнила виданню, що більшість просять милостиню в громадських місцях, експлуатують злочинці. Для цих цілей також використовують і дітей з неблагополучних сімей, а іноді і просто людей з віддалених регіонів з низьким рівнем життя.
За словами Левченко, потрапляючи в трудове рабство, жертв найчастіше експлуатують для будівельних і сільськогосподарських робіт. Людей приваблюють оголошеннями про роботу, які обіцяють високу заробітну плати. "Якщо вакансія передбачає зарплату, яка істотно вище середньостатистичної по галузі або регіону - це вже повинно насторожувати", - уточнила Катерина Левченко. У людей, які потрапили в руки зловмисників, нерідко забирають документи, позбавляють свободи пересування. В кінці жовтня минулого року оперативники встановили групу зловмисників, які вербували потерпілих для трудової експлуатації на території України. Від їх діяльності постраждало близько 50 осіб.
протягом кількох років поліція виявляє випадки вербування українців для їх втягнення в злочинну діяльність. Для цього злочинці створюють спеціалізовані сайти, що використовують соцмережі та сайти знайомств розміщують оголошення про працевлаштування.
Як повідомляє прес-служба Нацполиции, продна із злочинних угруповань вербувала молодих людей, які хотіли заробити "легкі гроші" за кордоном. З 2014 по 2016 роки організатори угруповання відправили з України до Бразилії вісім осіб. "Громадян змусили стати міжнародними наркокур'єрами і перевозити у валізах кокаїн з Бразилії в Таїланд. Українців затримали правоохоронні органи цих країн. Зараз вони знаходяться в бразильських і тайських в'язницях, очікуючи судові вироки у відповідності зі строгими законами цих держав", - йдеться в повідомленні Нацполиции.
Подібна схема діяла і в Росії. Там торгувати наркотиками змушували кілька сотень українців. Зараз організатори злочинної схеми знаходяться під слідством і чекають на вирок Солом'янського районного суду Києва. Серед них - три громадянина України і один - Молдови.
Як розповіла РБК-Україна координатор проекту "Медійна ініціатива за права людини" Марія Томак, "приманки" працівників зловмисники розміщували біг-борди з вакансіями по всій країні. "Оголошення розміщували навіть в метро, і наша організація боролася з цим. Навіть був випадок, що прибрали рекламу, а потім вона знову з'явилася в метрополітені, вже з іншим дизайном", - поділилася правозахисниця.
Потенційні жертви не знали, що їм доведеться торгувати наркотиками. Їм купували квиток до Москви, далі - направляли в регіони. Спочатку працівникам розповідали, що вони перевозять легальні товари, або що речовини, які їм передають не заборонені законом. Дізнавшись про те, що мимоволі стали наркокур'єрами, люди намагалися відмовитися. Але у них або попередньо забирали паспорти, або погрожували. Злочинці отримували не просто доступ до паспортним даним своїх жертв, але й знали, де проживають їхні сім'ї. Крім того, при прийомі на роботу, жертвам ще в Україні злочинці видавали мобільні телефони, які, за словами Томак, швидше за все, прослуховувалися. Людей залякували і шатажировали, а якщо, незважаючи на погрози, вони все-таки відмовлялися співпрацювати з злочинцями, їх затримувала російська поліція. Томак уточнила, що найчастіше тюремні терміни в Росії отримували саме кур'єри, яких примушували до наркоторгівлі, а організатори схеми тривалий час залишалися безкарними.