Арсенію Яценюку найближчим часом загрожує відставка і тимчасове політичне забуття. Але прем'єр не здається. До того ж, в оточенні Президента поки не розуміють, як звільнити Кабмін і не розвалити коаліцію.
Арсенію Яценюку найближчим часом загрожує відставка і тимчасове політичне забуття. Але прем'єр не здається. До того ж, в оточенні Президента поки не розуміють, як звільнити Кабмін і не розвалити коаліцію.
Одразу ж після місцевих виборів представники команди Президента Петра Порошенка знову заговорили про можливе переформатування уряду. Першим про перестановки в Кабміні заговорив керівник парламентської фракції "Блоку Петра Порошенко" (БПП) Юрій Луценко.
"Як керівник БПП стверджую: у нас буде дуже жорстка розмова з прем'єром, він відповість за політику ЖКГ, за великі помилки у індексації пенсій і зарплат та інші речі, які почув від людей на виборах", - сказав Луценко.
12 грудня нинішнього року у Кабміну Арсенія Яценюка закінчується річний імунітет, пов'язаний із закінченням програми уряду. Тому нардепи мають право не тільки вимагати від прем'єр-міністра звіт про виконану роботу, але і підняти питання про його відставку.
При цьому недоброзичливців в Раді у Яценюка вистачає - і в БПП, і в рідному для прем'єра "Народному фронті".
Крім того, Рада підприємців, нібито, також має намір просити Президента звільнити чинного главу Кабміну. За неофіційною інформацією, сьогодні на закритому засіданні Ради підприємців обговорювалася можливість підписання такого прохання бізнес-асоціаціями.
У неофіційних бесідах нардепи від БПП навперебій діляться своїми версіями кандидатів на прем'єрство - після Арсенія Яценюка. Остання версія - мер Львова, лідер "Самопомічі" Андрій Садовий. Мовляв, глава держави готовий запропонувати парламенту його кандидатуру.
Але перший заступник голови фракції БПП в інтерв'ю РБК-Україна чітко заявив: при будь-якому переформатуванні Кабміну нового кандидата в прем'єр-міністри повинен запропонувати "Народний фронт".
Хороший цар і злі бояри
Прем'єр Яценюк і Президент Порошенко регулярно демонструють свої хороші відносини.
"Це не те, що було у Ющенка і Тимошенко - коли один дзвонить, а на іншому кінці не беруть трубку. У Порошенка і Яценюка завжди беруть слухавку", - сказав РБК-Україна один з найближчих соратників Арсенія Яценюка.
А випади на адресу Яценюка з боку губернатора Одеської області Михайла Саакашвілі і бізнес-партнера глави держави Костянтина Григоришина - це їх особисті ескапади, ніяк не узгоджені з самим Порошенком. Це стверджують в оточенні Президента.
Зокрема, після інтерв'ю Григоришина, де той проїхався і по Яценюку, і по голові Адміністрації Президента Борису Ложкіну на Банковій пройшло засідання найближчого кола глави держави. Один з учасників цього засідання так прокоментував РБК-Україна результати обговорення: "Григоришин - прищик на обличчі Порошенко, який ми не знали як видавити, але, схоже, він сам витік".
В найближчому оточенні Яценюка запевняють, що Порошенко дійсно жодним чином не причетний до цих конфліктів.
При цьому, прем'єр не проти позбутися від міністра енергетики та вуглепрому Володимира Демчишина. Мовляв, він - людина Григоришина і діє в інтересах бізнесмена, кажуть в оточенні Яценюка. До речі, сам Демчишин називає себе креатурою Президента.
За підрахунками команди прем'єра, на Григоришина орієнтуються 26 високопоставлених чиновників Мінпаливенерго.
"Яценюк вважає, що Григоришин зараз фактично банкрут, адже він повинен погасити багатомільйонні борги. До того ж, він ризикує програти судовий розгляд в Лондоні. Ось він і вирішив поправити свій матеріальний стан за рахунок українського бюджету", - сказало РБК-Україна джерело в оточенні прем'єра.
Костянтин Григоришин справді судиться в Лондоні з власником Smart Holding, нардепом від "Опозиційного блоку" Вадимом Новинським.
"Розгляд стосується Сумського НВО ім. Фрунзе. Зараз всі стадії пройшли, вирок буде винесено в першому кварталі 2016 року", - сказав РБК-Україна Вадим Новинський.
Блефують усі
Щоб перемогти прем'єра, його недоброзичливцям потрібно вирішити питання: як зробити це без розпаду коаліції в парламенті?
В оточенні Яценюка стверджують, що це нереально. Мовляв, Яценюк готовий відзвітувати про роботу за рік, але, якщо Рада проголосує за його відставку, фракція "Народного фронту" вийде з більшості.
Якщо це дійсно відбудеться, в коаліції залишаться 187 нардепів (142 - від БПП, 26 - "Самопомічі" і 19 - "Батьківщини"). І тоді керівництву БПП доведеться вибирати: шукати нових союзників серед "Радикальної партії", "Опозиційного блоку", "Волі народу", "Відродження" - або йти на дострокові парламентські вибори.
Нагадаємо, Президент може розпустити Раду, якщо в ній за місяць не буде сформована нова коаліція. Дострокові вибори призначаються за 60 днів, тобто на березень 2016 року.
Але в БПП є інший сценарій. Зокрема, Ігор Кононенко в одному з інтерв'ю заявив, що не вірить у те, що "Народний фронт" вийде з коаліції і піде на вибори.
Зрозуміти логіку Кононенка нескладно. Соціологія дає "Народному фронту" (партії прем'єра Арсенія Яценюка та секретаря РНБО Олександра Турчинова) не більше статистичної похибки. Тому вибори їм зараз не з руки. Втім, у самому "Народному фронті" заперечують: в 2014 році соціологи пророкували НФ не більше 7%, а партія набрала 23%.
БПП зараз також не дуже вигідні дострокові вибори, впевнені в оточенні прем'єра. Мовляв, у такому разі партія Президента не зможе розраховувати на нинішнє представництво в Раді (142 мандата).
РБК-Україна вже писало, що, за попередніми даними штабу БПП, на місцевих виборах в середньому по країні партія набрала 18%. Це на 10% її гірше торішнього результату на виборах Ради.
По суті, команди Президента і прем'єра зараз відверто блефують. Кожна з них запевняє, що готова піти на дострокові вибори парламенту, загрожуючи тим самим втопити заодно і партнера.
Керівники БПП натякають, що зміна керівництва Кабміну можлива і без розвалу коаліції. Мовляв, у НФ у них є союзник в особі секретаря РНБО Олександра Турчинова, головного ідеолога злиття "Солідарності" і "Народного фронту" на місцевих виборах.
Соратники Порошенка не виключають, що якщо Порошенко запропонує прем'єрство Турчинову, той зможе переконати "фронтовиків" не виходити з коаліції.
Команда Яценюка у такий сценарій не вірить. "Прем'єр ніколи не повірить, що Саша Турчинов зважиться на таку підлість", - сказав соратник Яценюка.
Оточення самого секретаря РНБО бачить ситуацію дещо інакше. Один з близьких до Турчинова нардепів постійно говорить кореспондентові РБК-Україна, що з рейтингом в 1% не можна претендувати на лідерство, і з цим пора щось робити.
Крім того, в кулуарах обговорюється, що Олександр Турчинов не прийшовся до двору "західним кураторам".
Прем'єрський джокер
В оточенні Яценюка запевняють, що союзники України (вони ж - кредитори наполягають на єдності команди Президента і прем'єра. А інакше про кредити доведеться забути. Мовляв, про це і Яценюку, і Порошенку під час їх візитів в США говорили Президент Барак Обама і віце-президент Джо Байден.
У підтвердженні цього команда прем'єра звертає увагу на те, що місія МВФ, крім іншого, відклала свій візит в Україну, щоб зрозуміти розклад у владі після місцевих виборів. Адже був ризик, що вони призведуть до політичної кризи, якщо б їх результат кардинально відрізнявся від розкладу сил у парламенті.
"Якщо країна знову загрузне в перевиборах парламенту, про реформи можна забути, як і про кредити на їх проведення, а це мінімум 5 млрд дол. Команді Президента потрібно подумати, чи готові вони заплатити таку ціну", - сказав співрозмовник РБК-Україна в Кабміні.
Але Арсенію Яценюку, який пишається своїми хорошими відносинами з Байденом, точно не на руку відмова останнього балотуватися на пост президента США. Подейкують, що саме після цієї новини БПП реанімували плани щодо відставки прем'єра.
Але люди, близькі до Яценюка кажуть, що у нього прекрасні стосунки і з Хілларі Клінтон, і з республіканцями.
Ще один акцент, на якому наголошують в команді Яценюка - політичне протистояння і нові вибори Ради грають на руку Володимиру Путіну. Мовляв, він зробив ставку на розхитування внутрішньополітичної ситуації в Україні, віддавши їй перевагу над військовим втручанням.
Крім "західних партнерів" Яценюк може розраховувати і на підтримку з боку олігархів. Про його давні відносини з Рінатом Ахметовим не говорить тільки ледачий. Яценюк, як мінімум, виглядає ситуативним союзником власника СКМ у його війні з Григоришиним і Демчишиним.
Також прем'єр зумів вибудувати відносини з співвласником "Привату" Ігорем Коломойським. Досить згадати, що Марк Роллінз, який переміг у конкурсі на посаду керівника "Укрнафти", повністю влаштував Коломойського.
Головним противником Яценюка в олігархічному цеху залишається власник Group DF Дмитро Фірташ. Ще влітку той відкрито говорив, що змушений воювати з Яценюком.
Конфлікт між прем'єром і олігархом не завадив Печерському суду зняти арешт з газу Фірташа. У прем'єра це пояснили тим, що структури Фірташа почали гасити заборгованість перед НАК "Нафтогаз України".
Також власники вітчизняних ФПГ в потрібний момент можуть підтримати прем'єра своїми телеканалами. Олігархам, як би вони не ставилися до Яценюка, зовсім ні до чого подальше посилення Порошенка, особливо у світлі його регулярних заяв про деолігархізацію.
Таким чином, можна сміливо припустити, що команді Порошенка доведеться примудритися, щоб звільнити Арсенія Яценюка без глобальних наслідків.
Звільнити прем'єра з дружньої партії - не те ж саме, що звільнити чиновників по своїй вертикалі (губернатора Дніпропетровської області Ігоря Коломойського та голову СБУ Валентина Наливайченка) при узгодженні з Держдепартаментом США.