Підстави для такої кампанії можуть знайтися, і досить серйозні. Найближчим часом Гройсман опиниться перед неприємним вибором – Кабміну треба буде або підняти ціну на газ для населення, або втратити програму співпраці з Міжнародним валютним фондом.
Найближчим часом може бути розгорнута масштабна кампанія з дискредитації прем'єр-міністра Володимира Гройсмана. А її метою може бути зняття з посади прем'єра. Такий сценарій розглядається у владних кабінетах на тлі неабияк зіпсованих відносин Гройсмана з президентом Петром Порошенком, будівництва власного політичного іміджу, а також очевидного дрейфу прем'єра в бік табору Арсенія Яценюка та Арсена Авакова. Докладніше – у колонці Сергія Щербини для РБК-Україна.
У п'ятницю, 9 лютого, прем'єр Володимир Гройсман виступав на, здавалося б, нічим не примітній традиційній годині уряду в парламенті. Але саме тоді відбулося своєрідне політичне позиціонування глави Кабміну.
"Нам потрібно, врешті-решт, ухвалити рішення: ми все-таки парламентсько-президентська країна або президентсько-парламентська. Ми повинні визначити сфери відповідальності і компетенції всіх рівнів влади. Чітко вказати, хто за що відповідає. Тоді отримаємо зовсім іншу якість державного управління", - сказав Гройсман.
Певно, емоційне "я вам покажу, як треба керувати країною", через більшн ніж півтора роки після призначення прем'єром, не витримало зіткнення зі світом дикої природи. А точніше з реаліями владної системи.
Але куди більш важливо те, що Гройсман фактично підіграв групі Арсенія Яценюка та Арсена Авакова, які з минулого року активно просувають тезу про необхідність внесення змін у Конституцію.
На думку "фронтовиків", ці зміни повинні посилити роль парламенту і урізати повноваження президента. "У нас прем'єр, згідно із законом, чистий фунт", - скаржилося ще навесні минулого року джерело РБК-Україна в керівництві "Народного фронту". Більше того, керівники НФ намагалися "продати" цю ініціативу президенту Петру Порошенку в якості можливої центральної ідеї для походу на другий термін. Мовляв перший президент, який добровільно відмовився від повноважень.
Але він не погодився з такою логікою своїх політичних партнерів. Ще на початку осені, виступаючи з посланням до Верховної Ради, він чітко дав зрозуміти – з перетворенням президента в "англійську королеву" не згоден і цього не буде.
Ініціатива з конституційними змінами була і однією з позицій в болісних і марних переговорах про об'єднання партій влади напередодні майбутніх президентських і парламентських виборів. Як уже повідомляло РБК-Україна, на тлі конфлікту Порошенка з Аваковим наприкінці минулого року ці переговори були поставлені на паузу, але відновилися кілька тижнів тому. Правда в їх успіх не вірять як в НФ, так і в БПП.
Тепер же на бік Яценюка і Авакова став Гройсман. Для українського політикуму давно не секрет зближення прем'єра з "Народним фронтом". Чітко воно проявилось під час останнього з'їзду НФ, на якому Гройсман виступив з вітальним словом. "Яценюк і Аваков оточили Гройсмана повністю", - говорило кілька тижнів тому обізнане джерело в правлячій коаліції.
Звісно, відносини Порошенко і Гройсмана, і так залишали бажати кращого, стали псуватися остаточно. Більш того, прем'єр почав займатися тим, що за часів Леоніда Кучми було прийнято називати "будівництвом власного політичного іміджу". В якості ілюстрації добре підходить історія зі звільненням керівника "Укроборонпрому" Романа Романова, яке остаточно сталося 12 лютого.
"Романов сам хотів піти ще кілька місяців тому. Порошенко попросив Гройсмана посприяти. І замість посприяти, Гройсман вийшов на Кабмін і сказав, що вимагає звільнення Романова, який не платить людям зарплату. Порошенко пішов на принцип, і Романов до зручного моменту залишався на посаді, просто щоб не робити з прем'єра борця за справедливість", - розповів виданню співрозмовник у президентській команді.
За інформацією РБК-Україна, Гройсман активно розглядає варіанти своєї подальшої політичної кар'єри. У кулуарах парламенту подейкують навіть про ймовірність його висунення в президенти. На Банковій припускають, що Гройсмана "накручує" Яценюк.
"Арсеній Петрович розповідає Гройсману багато цікавого, але тільки половину особистого досвіду. Нинішній прем'єр ще не знає, що таке кожен день Каплін під вікнами, що таке, коли всі ЗМІ проти тебе", - говорить співрозмовник у президентській команді. Втім, у керівництві НФ це заперечують і кажуть, що прем'єр порад з питання політичного майбутнього не питав.
Але, з іншого боку, у Банкової є всі підстави підозрювати керівництво НФ в цьому своєрідному "підбурюванні". Ще з минулого року група Яценюка-Авакова посилала сигнали, що може створити президенту проблеми на виборах в 2019-му, якщо він не стане більш лояльний у переговорах про конфігурацію на наступні вибори. Нагадаємо, як писало РБК-Украина, керівництво НФ наполягало на рівних частках у формуванні об'єднаного списку на вибори. У президентській же команді були категоричні – цього не буде.
В якості одного з сценаріїв розглядалося висунення кількох кандидатів з партій влади. Що може призвести до роздроблення електорату Порошенка і розмивання його рейтингу. Гройсман цілком підходить на роль кандидата, здатного "відкусити" кілька відсотків у нинішнього президента. На Банковій такі сигнали розцінювали як прямий шантаж.
Прем'єрська ж вигода очевидна. Похід на президентські вибори – відмінний шанс засвітитися в якості самостійного політика і далі розвивати вже свій проект під парламентські вибори. При гарній динаміці до кінця 2019-го року цілком можна обзавестися своєю фракцією в парламенті.
У будь-якому випадку, кілька джерел РБК-Украина в різних групах у владі говорять про те, що найближчим часом може бути розгорнута масштабна кампанія з дискредитації Гройсмана. Її метою, ймовірно, стане звільнення прем'єра. На питання РБК-Україна, хто ж може його замінити, враховуючи розстановку сил і високі відносини в коаліції, один із співрозмовників видання сказав: "А навіщо когось призначати. Кубів перший віце-прем'єр, може бути в. о. Мало у нас в. о. нині? Та й скільки тут до виборів залишилося...".
Підстави для такої кампанії також можуть знайтися, і досить серйозні. Найближчим часом Гройсман опиниться перед неприємним вибором – Кабміну треба буде або підняти ціну на газ для населення, або втратити програму співпраці з Міжнародним валютним фондом. При цьому, прем'єр неодноразово обіцяв народу, що газ дорожчати не буде. З іншого боку, припинення співпраці з МВФ може викликати серйозні економічні наслідки для країни. І те, і інше рішення означатиме величезні політичні проблеми для Гройсмана, якого виставлять крайнім при будь-якому розкладі.
Більше того, група впливових депутатів у БПП була б не проти провести дострокові парламентські вибори, наприклад, восени цього року. Це дало б можливість позбутися від НФ і його представників у Кабміні. Зокрема, від Арсена Авакова, який керує поліцейською вертикаллю, що є серйозним ресурсом в українському виборчому процесі. Але поки такий сценарій розглядається як малоймовірний.
Варто відзначити, що в "Народному фронті" теж все не дуже гладко. Незважаючи на публічні заяви секретаря РНБО Олександра Турчинова, що він не буде займатися виборчим штабом Порошенко, він все одно залишається в команді президента. "Він не хоче тільки публічно дистанціюватися від кампанії. Турчинов розуміє, що виборчим штабом все одно буде керувати особисто Порошенко, навіщо йому офіційно підписуватися", - говорить співрозмовник РБК-Україна в керівництві "фронтовиків".
У зв'язку з цим в "Народному фронті", якщо прораховувати можливі результати майбутніх президентських виборів, все чіткіше проявляється поділ на тих, кого Юлія Тимошенко пробачить, і тих, кого вона не пробачить ніколи.