ua en ru

Прем'єр-міністр Австралії йде у відставку після поразки на партійних виборах

Автор: RBC.UA
Прем'єр-міністр Австралії, лідер лейбористів Джулія Гіллард програла партійні вибори своєму попередникові Кевіну Радду. Вона заручилася підтримкою 45 членів партії, а її конкурент - 57 осіб. Гіллард заявила, що залишить пост прем'єр-міністра вже в четвер, 27 червня.

Прем'єр-міністр Австралії, лідер лейбористів Джулія Гіллард (на фото) програла партійні вибори своєму попередникові Кевіну Радду. Вона заручилася підтримкою 45 членів партії, а її конкурент - 57 осіб, передає Reuters.

Гіллард заявила, що залишить пост прем'єр-міністра вже в четвер, 27 червня.

Таким чином, Радд стане не тільки новим головою партії, але й прем'єр-міністром країни. Це означає, що загальні парламентські вибори в Австралії можуть пройти не 14 вересня, а достроково - у серпні.

Як відомо, Джулія Гіллард більше не братиме участі в боротьбі за посаду прем'єра: напередодні виборів вона заявила, що піде з політики в разі поразки.

Відповідно до австралійського законодавства, Гіллард написала заяву на ім'я генерал-губернатора Квентіна Брайса, у якій повідомила, що йде у відставку з поста прем'єра. Це відкриває дорогу для Кевіна Радда, який тепер буде приведений до присяги у якості глави уряду.

Зазначимо, що не всі члени партії були задоволені перемогою Радда: міністр фінансів Уейн Суон і міністр комунікацій Стівен Конрой відмовилися працювати в його уряді. Таким чином, Кабмін Австралії чекає кардинальне оновлення.

Кевін Радд обіймав пост прем'єр-міністра із 2007 р. - після майже 10-річного правління консерваторів - до червня 2010 р., коли його наступником стала Джулія Гіллард. Тепер у Канберрі відбулося зворотне рокірування.

Радд пізніше повернувся в уряд лейбористів у якості глави МЗС, але пішов з посади у 2012 р., коли підтримка Гіллард почала падати.

Представники Лейбористської партії сподіваються, що більш висока популярність Радда дозволить компенсувати погіршену репутацію правлячого блоку. Зараз підсумки опитування громадської думки свідчать про те, що перемогу на виборах здобуде опозиційна Ліберально-національна коаліція консерваторів на чолі з Тоні Абботом. Згідно з останніми соцопитуваннями, лейбористи можуть втратити до 35 місць у парламенті.

Як повідомляє ВВС, мало хто вірить, що Радду вдасться перемогти на виборах, проте багато хто вважає, що він зможе пом'якшити втрати і скоротити час, який лейбористи проведуть в опозиції, якщо партія програє.

Результати внутрішньопартійного голосування спричинили в Австралії конституційну кризу. Поки не зрозуміло, хто буде прем'єр-міністром, проте три міністри уряду Джулії Гіллард вже подали у відставку.

Гіллард - перша жінка на посаді глави уряду і шостий за рахунком прем'єр-міністр Австралії, що народився за кордоном.

Про неоднозначність ставлення суспільства до нинішнього прем'єр-міністра Австралії свідчить хоча б той факт, що протягом травня поточного року Джулія Гіллард двічі зазнала "бутербродного обстрілу", і обидва рази - при відвідуванні шкіл. Її реакція на події виявилася більш ніж спокійною, при цьому вона порадила репортерам, котрі супроводжували її, не перетворювати невеликий інцидент на "драму". Як відомо, у Гіллард немає власних дітей, вона має цивільний шлюб.

Невдоволення супротивників Гіллард викликає її занадто "хатній" спосіб життя. Напередодні її розкритикували за публікацію фото, на яких прем'єр в'яже іграшкового кенгуру для майбутньої дитини герцогині Кембриджської Кетрін і принца Вільяма. На думку аналітиків, за допомогою "домашніх" фотографій Гіллард намагається позбутися іміджу "суворої жінки", який міцно закріпився за нею останніми роками.

Під час виборчої кампанії 2005 р. Гіллард запросила репортерів до себе на кухню. Представники преси звернули увагу, що у прем'єр-міністра в холодильнику мало продуктів, а у вазі на столі тривалий час нічого не лежало. Це також послужило приводом для численних жартів опонентів.

З її ім'ям пов'язана низка гучних скандалів. Зокрема, ще напередодні свого обрання вона виступала за перетворення Австралії на республіку, заявивши, що "Австралія має стати республікою, але наша нація відчуває глибоку симпатію до королеви Єлизавети", маючи на увазі, що кроки з республіканської реформи слід вживати тільки після закінчення царювання Єлизавети II.

Крім того, Гіллард не дуже добре висловлювалася на адресу представників інших релігій: "Мусульмани, які хочуть жити за законами шаріату, повинні залишити Австралію... Не австралійці, а іммігранти повинні адаптуватися".

Гіллард була вирощена в баптистській традиції, але в Бога, як вона заявила в одному зі своїх інтерв'ю у 2010 р., не вірить: "Я поважаю релігійні вірування, але це не мої вірування".

Як повідомлялося напередодні, австралійська радіостанція звільнила свого ведучого та діджея, який запитав в ефірі прем'єр-міністра Джулію Гіллард, чи не є геєм її співмешканець, адже він довго працював перукарем.