Під час нещодавньої зустрічі президента США Дональда Трампа та президента України Петра Порошенка на полях Генасамблеї ООН в Нью-Йорку Трамп попросив Порошенка "подбати про американські компанії". Він сказав про це двічі. "...Вони (американські компанії, - ред.) бачать там величезний потенціал, тому подбайте про них", - сказав Трамп.
Такий коментар Трампа свідчить про погіршення ставлення до іноземних інвесторів в Україні, де старі корумповані бізнес-практики, здається, все ж неможливо викорінити. Україна – країна з 42-мільйонним населенням, яка розташована поруч з Росією і знаходиться на самому дні в світовому індексі сприйняття корупції Transparency International.
Оскільки Київ все ще залежить від щедрої підтримки західних партнерів в його зусиллях по розвитку економіки і боротьбі з конфліктом на Донбасі, поводження з американськими компаніями, м'яко кажучи, викликає занепокоєння. Ці корумповані методи включають пряме вилучення активів – в російському стилі – з використанням сфабрикованих кримінальних звинувачень, які підкріплюються дезінформаційними кампаніями в медіа. Причому ці операції з чорного піару не обмежуються тільки Києвом: вони перекидаються і на Вашингтон.
Досить химерним, але яскравим прикладом такої поведінки була нещодавня "подія", яка відбулося в будівлі на Капітолійському пагорбі, де лобіст певних українських інтересів і обрані "журналісти" організували фейкове засідання комітету під назвою "Комітет Конгресу США з фінансових питань", що транслювалися в прямому ефірі на українському телебаченні. Нікого з нинішніх членів Конгресу там не було, так само, як і не було ніякого дозволу Конгресу на його проведення.
Заступник глави Адміністрації Президента України Дмитро Шимків заявив: "Захід на Капітолійському пагорбі не був слуханням у Конгресі. Дискусія проводилася без публічного контролю і спонсорувалась таємним джерелом", мабуть, була спрямована на те, щоб вплинути на керівництво Національного банку України. Той факт, що деякі олігархи вирішили експортувати PR-зброя такого типу в Вашингтон, шокує, якщо не сказати більше.
В кінці вересня український телеканал "Інтер", що належить колишньому голові адміністрації президента Віктора Януковича – Сергію Льовочкіну і олігархові Дмитру Фірташу, який розшукується ФБР і чекає екстрадиції в США з Австрії, запустив скоординовану кампанію по поширенню фейкових новин і залякування американських громадян. Останніми жертвами стали брати Сегаль, Вадим та Ілля, американці, які емігрували з Радянського Союзу в 1989 році і мають великі бізнес-інтереси в Україні. Як кажуть самі брати Сегаль, це всього лише ще один епізод у довгій низці незаконних дій, організованих Фірташем проти двох бізнесменів з Нью-Йорка.
Десять років тому вони вклали більше 50 мільйонів доларів в передове українське підприємство з переробки сої, але потім почали отримувати погрози і залякування з боку Фірташа і його спільників, і навіть стали фігурантами низки кримінальних справ, порушених проти них. Об'єкт був успішно захоплений збройної приватною охоронною фірмою в 2010 році, як кажуть, за підтримки корумпованих чиновників з оточення Януковича, в тому числі пана Льовочкіна і Фурсіна.
Зрештою, Вадиму Сегалю вдалося повернути собі право власності, хоча це й не зупинило його корумпованих супротивників, які продовжили боротися з законними власниками об'єкта шляхом повторного відкриття сфабрикованої кримінальної справи. The Hill повідомляє: "За ці зусилля вони були звинувачені в злочинах – Фірташем і його поплічниками, які в той час контролювали міліцію та суди: Іваном Фурсіним, народним депутатом і головою наглядової ради банку "Надра" і народним депутатом Олександром Грановським (з БПП, - ред), який відповідає за юридичні питання у Порошенка, який також був пов'язаний з Фірташем".
Історія, ймовірно, засудить Фірташа, Фурсіна, Грановського і колишнього главу адміністрації Януковича Льовочкіна. У них був шанс зробити свою країну процвітаючою, але вони його провалили повністю. Однак єдиним способом, який може забезпечити справедливість у цьому питанні, може бути неупереджений суд, який розглядає справу і приймає рішення по суті, – це суд США.
Якщо суд визнає Фірташа і його банду винними, влада США повинна розглянути питання про санкції згідно з глобальним законом Магнітського. Нещодавно розширений глобальний закон Магнітського про права людини, названий на честь російського адвоката, який помер в ув'язненні в Москві, дозволяє президенту Трампу блокувати або скасовувати візи "іноземних громадян" або накладати на них майнові санкції.
Люди можуть підпадати під санкції, (а) якщо вони несуть відповідальність (або діють від імені агента, відповідального) за вчинення "позасудової розправи, тортур або інших грубих порушень міжнародно визнаних прав людини" або (б) якщо вони є державними посадовими особами чи вищими чиновниками, причетними до "масштабних корупційних дій".
Human Rights Watch включила Фірташа в список таких корумпованих злочинців. Звичайно, є ще один варіант, якщо буде достатньо доказів: Сполучені Штати можуть розглянути екстрадицію, щоб примусити злочинців постати перед американським суддею і присяжними. Якщо вони це зроблять, це буде величезна послуга українському народу.
За матеріалами The Washington Times