Крістін Лагард застерегла країни від введення торгових обмежень і згортання торговельних відносин.
Директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард впевнена, що у світової економіки є шанс утримати динаміку зростання. Для цього всім без винятку країнам-членам МВФ необхідно вже зараз докласти максимум зусиль, щоб нівелювати можливі ризики та їх негативні наслідки. Про те, які кроки потрібно зробити в найближчій перспективі, Лагард виклала в Глобальній програмі заходів економічної політики. РБК-Україна приводить ключові тези цієї програми, яка була презентована директором-розпорядником МВФ у четвер, 19 квітня, у Вашингтоні в ході щорічної зустрічі країн-членів Фонду і Світового банку.
Авторство цього афоризму, яким МВФ визначає поточну глобальну економічну ситуацію, приписують президенту США Джону Кеннеді. Її він виголосив у 1962 році в своєму щорічному посланні "Про ситуацію в країні". Крістін Лагард використала цю фразу, щоб продемонструвати стабільне зростання світової економіки майже на 4% в минулому році. "Поки сонце світить, але на горизонті видніються хмари", - заявила вона журналістам. За її словами, усі без винятку країни повинні докласти максимум зусиль для того, щоб утримати зростання і не допустити стагнації світової економіки.
Лагард вважає, що ключові ризики для світової економіки – це стрімке нарощування державного боргу усіма без винятку країнами (до 164 трлн доларів в 2016 році), торговельні війни та протекціоністська політика, висока волатильність фінансових ринків, зниження конкурентних умов. "Ескалація торгових воєн і волатильність ринків можуть призвести до погіршення ситуації через кілька кварталів", - застерегла Крістін Лагард.
Директор-розпорядник МВФ очікує від країн-учасниць Фонду структурних реформ у фінансовому секторі. На її думку, ці реформи мають стосуватися посилення боротьби з корупцією, системи держрегулювання і адміністрування, скорочення дефіциту платіжного балансу і зменшення рівня державного боргу.
Варто зазначити, що останні два пункти в рівній мірі стосуються і України. МВФ попереджає країну про можливе зростання дефіциту платіжного балансу, що свідчить про неможливість для країни залучати інвестиції, а державний борг України становить майже 80% ВВП (більше 76 млрд доларів). "Країни повинні сприяти розвитку відкритої багатосторонньої торгівлі, яка враховує інтереси всіх сторін і дозволяє уникнути глобальних дисбалансів. Час грати за правилами, але при цьому не варто ігнорувати переваги нових фінансових технологій", - уточнила Лагард. Вона рекомендувала державам виробити алгоритми оцінки економічних ризиків, що загрожують стабільності фінансових систем країн та адекватного реагування на них.
Одним із заходів, які належить вжити для боротьби з негативними тенденціями в світовій економіці, Крістін Лагард називає і реформування самого МВФ. "Фонд приступає до проведення масштабного перегляду своєї політики", - йдеться в новій Глобальній програмі. Ці зміни торкнуться процедур контролю та моніторингу, здійснюваного Фондом у різних країнах, умов програм, згідно з якими МВФ кредитує інші держави, а також перегляду програми пільгових запозичень. Окрему увагу Фонд пообіцяв приділити розвитку цифрових технологій на фінансових ринках, такі як глобальні торгові інтернет-платформи і криптовалюта. Висока волатильність криптовалютних активів може негативно позначитися на стабільності традиційної валюти. "Майбутній шлях може бути вибоїстим, як показує недавній період волатильності ринків акцій", - йдеться у програмі МВФ.
Ще в жовтні Фонд назвав соціальну нерівність одним з основних ризиків для розвитку світової економіки. Причому, парадоксальність ситуації у тому, що з експансією ринків економічна нерівність між країнами скорочується, але всередині держав, навпаки, зростає дельта в доходах громадян. МВФ вважає, що вирішувати ці проблеми необхідно не тільки з допомогою монетарно-грошових інструментів, але і за допомогою реформ, зокрема реформ освіти та охорони здоров'я. "Старіння населення і млявий перебіг реформ знижують темпи економічного зростання в розвинених країнах", - йдеться в програмі.
Крістін Лагард застерегла країни від введення торгових обмежень і згортання торговельних відносин. "Ми впевнені, що односторонні торгові обмеження чи бар'єри не довели свою ефективність, тому країни повинні вирішувати свої розбіжності використовуючи в кожному конкретному випадку виняткові заходи", - уточнила вона. Втім, коментуючи ситуацію з введенням США торговельних мит на алюміній і сталь з Китаю, Лагард зазначила, що поки складно оцінити можливий ефект від такого "моделювання ринку". "З одного боку, інвестори повинні розуміти умови ринку, в який вони вкладають кошти, з іншого – абсолютно не зрозуміло, навіщо нівелювати торгівлю та інвестиції, які успішно розвивалися останні кілька років", - уточнила директор-розпорядник. На думку МВФ, запроваджуючи будь-які санкції або обмеження, потрібно ретельно зважити, наскільки ефективно їх цільове призначення" та "чи не зашкодить це світової торгівлі".
Як відомо, 189 країн-членів Міжнародного валютного фонду беруть участь у його фінансуванні. Внески за квотами встановлюються для кожної держави з урахуванням її положення в світовій економіці. Точніше, головну роль грають такі фактори як середньозважене значення ВВП, міжнародні резерви, економічна волатильність і відкритість. Квоти переглядаються в певні проміжки часу. Останній перегляд відбувся у 2016 році. Тоді квота України зросла на 639,8 млн. спеціальних прав запозичення (SDR, одиниця МВФ) - до 2011,8 млн СПЗ або 2,8 млрд доларів. "П'ятнадцятий загальний перегляд квот планується завершити до 2019 року. Ця робота буде проводитися на основі обговорень розміру і структури ресурсів Фонду та формули розрахунку квот з тим, щоб МВФ залишався дієздатним і мав достатньо ресурсів", - анонсувала Лагард.