Про що попереджає і від чого застерігає світ глава МВФ Крістін Лагард

Про що попереджає і від чого застерігає світ глава МВФ Крістін Лагард
Директор-розпорядник МВФ очікує від країн-учасниць Фонду структурних реформ у фінансовому секторі (Фото: прес-служба МВФ)

Крістін Лагард застерегла країни від введення торгових обмежень і згортання торговельних відносин.

Директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард впевнена, що у світової економіки є шанс утримати динаміку зростання. Для цього всім без винятку країнам-членам МВФ необхідно вже зараз докласти максимум зусиль, щоб нівелювати можливі ризики та їх негативні наслідки. Про те, які кроки потрібно зробити в найближчій перспективі, Лагард виклала в Глобальній програмі заходів економічної політики. РБК-Україна приводить ключові тези цієї програми, яка була презентована директором-розпорядником МВФ у четвер, 19 квітня, у Вашингтоні в ході щорічної зустрічі країн-членів Фонду і Світового банку.

"Поки сонце світить яскраво, час ремонтувати дах"

Авторство цього афоризму, яким МВФ визначає поточну глобальну економічну ситуацію, приписують президенту США Джону Кеннеді. Її він виголосив у 1962 році в своєму щорічному посланні "Про ситуацію в країні". Крістін Лагард використала цю фразу, щоб продемонструвати стабільне зростання світової економіки майже на 4% в минулому році. "Поки сонце світить, але на горизонті видніються хмари", - заявила вона журналістам. За її словами, усі без винятку країни повинні докласти максимум зусиль для того, щоб утримати зростання і не допустити стагнації світової економіки.

Лагард вважає, що ключові ризики для світової економіки – це стрімке нарощування державного боргу усіма без винятку країнами (до 164 трлн доларів в 2016 році), торговельні війни та протекціоністська політика, висока волатильність фінансових ринків, зниження конкурентних умов. "Ескалація торгових воєн і волатильність ринків можуть призвести до погіршення ситуації через кілька кварталів", - застерегла Крістін Лагард.

"Реформуйте свою економіку"

Директор-розпорядник МВФ очікує від країн-учасниць Фонду структурних реформ у фінансовому секторі. На її думку, ці реформи мають стосуватися посилення боротьби з корупцією, системи держрегулювання і адміністрування, скорочення дефіциту платіжного балансу і зменшення рівня державного боргу.

Варто зазначити, що останні два пункти в рівній мірі стосуються і України. МВФ попереджає країну про можливе зростання дефіциту платіжного балансу, що свідчить про неможливість для країни залучати інвестиції, а державний борг України становить майже 80% ВВП (більше 76 млрд доларів). "Країни повинні сприяти розвитку відкритої багатосторонньої торгівлі, яка враховує інтереси всіх сторін і дозволяє уникнути глобальних дисбалансів. Час грати за правилами, але при цьому не варто ігнорувати переваги нових фінансових технологій", - уточнила Лагард. Вона рекомендувала державам виробити алгоритми оцінки економічних ризиків, що загрожують стабільності фінансових систем країн та адекватного реагування на них.

МВФ готується до змін

Одним із заходів, які належить вжити для боротьби з негативними тенденціями в світовій економіці, Крістін Лагард називає і реформування самого МВФ. "Фонд приступає до проведення масштабного перегляду своєї політики", - йдеться в новій Глобальній програмі. Ці зміни торкнуться процедур контролю та моніторингу, здійснюваного Фондом у різних країнах, умов програм, згідно з якими МВФ кредитує інші держави, а також перегляду програми пільгових запозичень. Окрему увагу Фонд пообіцяв приділити розвитку цифрових технологій на фінансових ринках, такі як глобальні торгові інтернет-платформи і криптовалюта. Висока волатильність криптовалютних активів може негативно позначитися на стабільності традиційної валюти. "Майбутній шлях може бути вибоїстим, як показує недавній період волатильності ринків акцій", - йдеться у програмі МВФ.

Проблеми нерівності

Ще в жовтні Фонд назвав соціальну нерівність одним з основних ризиків для розвитку світової економіки. Причому, парадоксальність ситуації у тому, що з експансією ринків економічна нерівність між країнами скорочується, але всередині держав, навпаки, зростає дельта в доходах громадян. МВФ вважає, що вирішувати ці проблеми необхідно не тільки з допомогою монетарно-грошових інструментів, але і за допомогою реформ, зокрема реформ освіти та охорони здоров'я. "Старіння населення і млявий перебіг реформ знижують темпи економічного зростання в розвинених країнах", - йдеться в програмі.

Торгуйте один з одним

Крістін Лагард застерегла країни від введення торгових обмежень і згортання торговельних відносин. "Ми впевнені, що односторонні торгові обмеження чи бар'єри не довели свою ефективність, тому країни повинні вирішувати свої розбіжності використовуючи в кожному конкретному випадку виняткові заходи", - уточнила вона. Втім, коментуючи ситуацію з введенням США торговельних мит на алюміній і сталь з Китаю, Лагард зазначила, що поки складно оцінити можливий ефект від такого "моделювання ринку". "З одного боку, інвестори повинні розуміти умови ринку, в який вони вкладають кошти, з іншого – абсолютно не зрозуміло, навіщо нівелювати торгівлю та інвестиції, які успішно розвивалися останні кілька років", - уточнила директор-розпорядник. На думку МВФ, запроваджуючи будь-які санкції або обмеження, потрібно ретельно зважити, наскільки ефективно їх цільове призначення" та "чи не зашкодить це світової торгівлі".

Квоти фінансування будуть переглянуті

Як відомо, 189 країн-членів Міжнародного валютного фонду беруть участь у його фінансуванні. Внески за квотами встановлюються для кожної держави з урахуванням її положення в світовій економіці. Точніше, головну роль грають такі фактори як середньозважене значення ВВП, міжнародні резерви, економічна волатильність і відкритість. Квоти переглядаються в певні проміжки часу. Останній перегляд відбувся у 2016 році. Тоді квота України зросла на 639,8 млн. спеціальних прав запозичення (SDR, одиниця МВФ) - до 2011,8 млн СПЗ або 2,8 млрд доларів. "П'ятнадцятий загальний перегляд квот планується завершити до 2019 року. Ця робота буде проводитися на основі обговорень розміру і структури ресурсів Фонду та формули розрахунку квот з тим, щоб МВФ залишався дієздатним і мав достатньо ресурсів", - анонсувала Лагард.

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся