Представники правозахисної організації "Freedom House", та Атлантичної ради США звернулися до президента Віктора Януковича із відкритим листом, де висловили занепокоєння ситуацією із правами людини в Україні, передає ВВС.
Представники правозахисної організації "Freedom House", та Атлантичної ради США звернулися до президента Віктора Януковича із відкритим листом, де висловили занепокоєння ситуацією із правами людини в Україні, передає ВВС.
Автори підписують його як лист "трьох американських друзів України". Це президент "Freedom House" Девід Кремер, віце-президент Антлантичної ради Деймон Вілсон та співробітник ради Роберт Нурік.
Вони відзначають, що Президент здобув перемогу на чесних і відкритих президентських виборах 2010 р. і може пишатися чималими здобутками для країни, зокрема, прогресом у наближенні до створення зони вільної торгівлі із Євросоюзом, ухваленням пенсійної реформи, подоланням чвар у структурах влади.
"Проте Вашим досягненням загрожує небезпека, якщо Ви та ваш уряд не припините нехтувати правами людини та демократичними принципами. Для тих, хто бажає вашій країні добра і процвітання, такі тенденції видаються тривожними. Кримінальне переслідування колишнього прем'р-міністра Юлії Тимошенко, яку Ви перемогли в другому турі президентських виборів минулого року, є свідченням погіршення ситуації в країні", - йдеться у листі до Віктора Януковича.
У листі також висловлене занепокоєння стосовно перебування за ґратами з грудня 2010 р. екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка і наголошується, що процедура проведення кримінальних розслідувань "не викликає довіри ні в Україні, ні за кордоном".
Девід Крамер, Деймон Вілсон та Роберт Нурік вказують, що "Служба безпека бере на себе занадто велику відповідальність, зважаючи на необґрунтований тиск співробітників служби на громадських активістів (українських та іноземних), а також журналістів".
Автори твердять, що "парламент погруз у бюрократії", "корупція і досі залишається величезною проблемою на всіх рівнях влади", а "політика у галузі освіти, релігії та мови лише посилює суспільну ворожнечу та чвари і зовсім не сприяє національній єдності".
Керівники Freedom House закликають Віктора Януковича "втрутитися і припинити антидемократичні дії".
"Зараз час продемонструвати вміння керувати країною, пане Президенте. І, як кажуть на Заході: якщо ви опинилися в ямі, то в першу чергу потрібно перестати копати, тобто потрібно припинити робити те, що ще більше ускладнює ситуацію. Ще не пізно, але часу у Вас майже не залишилося", - йдеться у листі на адресу Віктора Януковича.
Це вже друга за останні два місяці заява Freedom House, у якій жорстко критикується політика президента Януковича.
У червні правозахисна організація констатувала зосередження влади в руках Партії регіонів, вибіркове правосуддя, втручання СБУ в політичне життя, тиск на незалежні медіа. У документі містився заклик до української влади принити переслідування опозиції та громадських організацій.
Тоді керівник управління Адміністрації Президента з гуманітарних та соціально-політичних питань Ганна Герман пообіцяла, що Віктор Янукович зробить висновки зі звіту Freedom House. На її думку, Україна перебуває "у процесі справжніх глобальних реформ, і тому розмови про демократію під час таких процесів не бувають зайвими".
"Ви правильно написали, що влада отримала державу, яка роздиралася конфліктами, у якій був брак ефективного врядування і широко поширена корупція. Для подолання цих наслідків ми повинні були взятись за швидкі реформи, а під час реформ, очевидно, не можна обійтися без помилок", - сказала Ганна Герман.
Вона також сказала, що влада здійснила кроки, спрямовані на розвиток демократії в Україні. Як приклад вона згадала про введення в дію закону про доступ до публічної інформації.
Нагадаємо, у червневому звіті «Нації в дорозі» Freedom House, відзначалося, що в Україні - ключовій державі для регіону «відбулося зниження демократичних показників» за п'ятьма із восьми пунктів. Говоряили про зменшення свободи преси, наростання тиску влади на опозицію, відступ від демократії в загальнодержавному управлінні, зменшення незалежності судів, зростання корупції.
Раніше у Freedom House заявляли про збільшення концентрації влади та вибірковість правосуддя.
27 квітня Freedom House опублікував звіт про стан демократії та дотримання прав людини в Україні, в якому зазначалося, що за перший рік президентства Віктора Януковича, Україна стала менш демократичною.
Крім того, в січні у власному рейтингу Freedom House змінив статус України з «вільної» на «частково вільну». Після цього МЗС попросило Freedom House допомогти владі "зміцнити" демократію в країні.