ua en ru

Православні йдуть: що думають про Хресну ходу організатори і їх опоненти

Православні йдуть: що думають про Хресну ходу організатори і їх опоненти В УПЦ МП стверджують, що не погоджували Хресний хід з патріархом Кирилом
РБК-Україна поспілкувалося з організаторами Хресного ходу і їх опонентами, щоб зрозуміти чого вони чекають від цієї акції і якими можуть бути її наслідки. Нижче ключові пункти позиції сторін.

Сьогодні після обіду в Києві на Володимирській гірці зберуться парафіяни Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП). До столиці вони прибули Хресною ходою - двома пішими колонами з Почаївської лаври (Тернопільська область) та Святогірської лаври (Донецька область), щоб відсвяткувати день Хрещення Русі. Це свято православні відзначають 28 липня.

Але оскільки церква в Україні розділена на кілька конфесій, які ворогують між собою, влада традиційно "розводить" під часу заходу прихильників різних патріархатів. Ось і на цей раз парафіяни УПЦ МП публічні заходи проведуть сьогодні, а їх опоненти з УПЦ Київського патріархату – завтра.


Організатори ходи розповідають, що в ній беруть участь до 1000 постійних паломників, але на окремих ділянках чисельність її учасників у двох колонах досягала 7 000 осіб. Все це – парафіяни УПЦ МП, яка вважає своєю релігійною столицею Москви.

Не обійшлося без політики. Опоненти організаторів Хресного ходу з УПЦ КП, а також представники націоналістичних організацій впевнені, що її учасники діють в інтересах Росії і працюють на дестабілізацію ситуації в Україні. Влада до останнього претензій до учасників Хресного ходу не висувала.

Але вчора глава МВС Арсен Аваков заявив, що за маршрутом руху учасників ходи були виявлені закладки з гранатами, тому, для того, щоб уникнути провокацій учасників ходу в центр Києва доставлять на автобусах, а під час акції у столиці частково введуть особливий стан.

РБК-Україна поспілкувалося з організаторами Хресного ходу та їх опонентами, щоб зрозуміти, чого вони чекають від цієї акції і якими можуть бути її наслідки. Нижче ключові пункти позиції сторін.

Не заради користі

"Оскільки у нас така ситуація в країні, у зв'язку з війною, з нашими проблемами, виникла така пропозиція і блаженніший Онуфрій (предстоятель УПЦ ПМ – ред.) таку пропозицію благословив, щоб провести Всеукраїнську хресну ходу миру, любові та молитви за Україну", - пояснив представник відділу зовнішніх церковних зв'язків УПЦ МП отець Микола Данилевич, з яким РБК-Україна спілкується в його кабінеті на території Києво-Печерської лаври.

На тему війни на Донбасі він висловлюється дуже обережно, а сам конфлікт називає "братовбивчим протистоянням".

"В офіційних текстах нашої церкви не сказано, ні про те, що це агресія, ні те, що це - громадянська війна. Хоча, на мій погляд, там є ознаки і одного, і іншого. Бо відомо, що Росія і допомагає тій стороні. З іншого боку, відомо, що багато місцевих воює там. А це вже називається громадянською війною. Враховуючи те, що наші віруючі знаходяться по різні сторони барикад, і в тому числі, ідеологічно різні, але їх об'єднує церква, тому ми свідомо не йдемо на те, щоб говорити, що це агресія Росії тому, що та сторона вважає, що Росія робить правильно. Розумієте? У нас вважають, що Росія робить неправильно. Тому ми говоримо, що це братовбивче протистояння", - каже отець Миколай.

На закиди опонентів про те, що своїх парафіян УПЦ МП слід вести в Москву, а не в Київ, він відповідає коротко, мовляв, церква сама має право визначати, куди їй вести парафіян. У той же час він підкреслює, що Хресний хід - суто релігійний захід і ніяких політичних акцій протесту віруючі робити в столиці не збираються.

"Ми йдемо не для того, щоб лякати владу, не для того, щоб влаштовувати третій Майдан, не для того, щоб влаштовувати якісь забастовки або стояння перед Адміністрацією президента або Верховною Радою. Люди прийдуть, помоляться і розійдуться", - зазначив отець Микола.

В УПЦ МП зазначають, що запрошення взяти участь в заходах з нагоди Хрещення Русі розіслали тільки вищому керівництву держави і послам, що представляють країни православного світу. Крім того, Хресний хід і богослужіння відвідає представник від Константинопольської православної церкви - архієпископ Іов (Геча). Він представляє Константинопрольський патріархат при Всесвітній Раді Церков. В УПЦ МП пояснюють, що архієпископ відвідає Україну на запрошення держави, а не церкви.

"Я б хотів заспокоїти суспільство. Не переживайте. З нашого боку ніяких провокаторів немає і бути не повинно. Хресний хід вже йде майже три тижні. За цей час жодної провокації не було. Якщо б Росія, якісь спецслужби хотіли б робити якісь провокації, вони б їх робили. Якщо б їм потрібні були б мученики, то вони б їх робили вже у Житомирі, Харкові", - каже отець Миколай.

Для забезпечення безпеки на Хресній ході УПЦ МП зверталася і в поліцію, СБУ, МВС і до київської мерії і навіть утворили координаційну раду з безпеки, де поряд з вищим церковним керівництвом були присутні голова СБУ Василь Грицак і керівник Нацполіції Хатія Деканоїдзе.

Прихована загроза

Ініціативу Хресного ходу жорстко розкритикували в УПЦ Київського партіархату.

"Коли вони говорять, що моляться за мир в Україні, а слова "Україна" в молитві немає, а є евфемізм "держава" або "земля наша". А яка це "держава наша"? Тобто, яка держава мається на увазі?" - запитує представник Київської патріархії УПЦ КП архієпископ Євстратій (Зоря).

Він звертає увагу, що в тій же молитві парафіяни УПЦ МП звертаються до Бога зупинити крамолу. Але на церковній мові цей термін означає громадянську війну.

"Так ось навіть через молитву учасникам Хресного ходу нав'язується думка, що мова йде в Україну саме про громадянську війну. Є навіть вжите слово «крамола». Крамола - це повстання. Що мається на увазі, що в Україні є заколот, який просять Бога зупинити? Чим це відрізняється від російської пропаганди, яка теж нав'язує нам думку, що в Україні громадянська війна, а Росія - не сторона конфлікту?", - додає архієпископ Євстратій.

Більше того, в Київськомк патріархаті побоюються, що разом з учасниками Хресного ходу в Київ можуть потрапити підозрілі елементи, спрямовані російськими спецслужбами, які будуть організовувати заворушення або теракти.

"Люди висловлювали побоювання, що ось цих учасників ходи привезуть, і потім вони десь там отаборяться біля органів влади і почнуть проводити політичний протест або під виглядом учасників Хресного ходу з'являться зелені або ще якісь чоловічки в Києві, які будуть чинити заворушення або терористичні акти. Люди пам'ятають, що взимку 2014 року до Києва привозили таку псевдо реліквію як "Дари волхвів". І в почті цієї псевдо реліквії був Ігор Гіркін (учасник анексії Криму і один з лідерів терористів на Донбасі, - ред.). Тоді він з цією так званою реліквією їздив в Крим. І коли люди в храмі кланялися цієї реліквії, він проводив наради з кримськими сепаратистами і бандитами, як вони будуть захоплювати Крим", - каже архієпископ Євстратій.