Після доопрацювання проекту "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо введення податку на багатство" урядом запропоновано знизити площу об'єктів нерухомості та об'єм двигунів автомобілів, що обкладаються податком, а також ввести диференціацію ставок для земельних ділянок залежно від їх місцезнаходження. Таким чином, збільшується кількість платників нового податку, пише "Комерсант-Україна".
Після доопрацювання проекту "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо введення податку на багатство" урядом запропоновано знизити площу об'єктів нерухомості та об'єм двигунів автомобілів, що обкладаються податком, а також ввести диференціацію ставок для земельних ділянок залежно від їх місцезнаходження. Таким чином, збільшується кількість платників нового податку, пише "Комерсант-Україна".
Віце-прем'єр-міністр соціальної політики Сергій Тігіпко вчора, 24 листопада, оприлюднив допрацьовані зміни до Податкового кодексу, які стосуються запровадження з 1 січня податку на багатство, з урахуванням понад 200 пропозицій громадськості.
Більшість зауважень стосуються завищених показників площі об'єктів нерухомості, які будуть підпадати під оподаткування, - 300 кв. м для квартир і 600 кв. м для житлових будинків. Розробники вирішили знизити цю планку до 200 і 400 кв. м. Ставка залишилася колишньою - 2% від мінімальної зарплати за 1 кв. м (з 1 грудня мінімальна зарплата складе 1004 грн). Цікаво, що податок на нерухомість, який буде застосовуватися з 1 липня, передбачає більш високий поріг оподаткування - 250 кв. м.
Розширюється і коло неоподатковуваних автомобілів: поріг для об'єму їх двигунів зменшується з 4 тис. до 3,4 тис. куб. см, щоб залучити до сплати податку власників таких моделей, як Infiniti, Lexus, Porsche. "Частка автомобілів, які підпадають під оподаткування, не перевищує 1,5% від загальної кількості машин в країні", - сказав Тігіпко.
Щоб податок не торкнувся старих машин, використовуватиметься понижуючий коефіцієнт до ставки податку, який становить 20% МОЗ за кожні 100 куб. см. Залежно від терміну використання автомобіля коефіцієнт складе від 1 (нові та до 5 років) до 0,2 (понад 15 років). "Об'єм двигуна розширює базу оподаткування. Ми спеціально вивчали, що стандартні "Волги" випуску 1974-1976 років мають об'єм двигуна 2,4 тис. куб. см., а випущені пізніше - 2,6 тис. куб. см, тому дідусі можуть не переживати. Урядові "Волги" і "Чайки" потраплять, але їх небагато", - розповіло джерело видання в уряді.
За словами співрозмовника видання, жителі Одеської області запропонували, а в Кабміні погодилися, вивести з-під оподаткування буксири, баржі та риболовецькі судна. Податок платитимуть лише власники яхт та інших судів для дозвілля або спорту. Збільшено і потужність їх двигуна - з 55 до 75 кВт. "Ми зв'язувалися з тими, хто торгує цим товаром, і нам сказали, що двигуни потужністю 55 кВт встановлені на звичайних моторних човнах, якими користуються прості рибалки", - пояснив він.
Запропоновано диференціювати оподатковувану межу площі ділянки в залежності від її цільового використання і місцезнаходження. Податок буде стягуватися з ділянки в селі, використаного для будівництва житла, площею понад 0,75 га, в селищі - 0,45 га, в місті - 0,3 га, для індивідуального дачного будівництва - 0,3 га. Податком обкладатиметься також ділянка або їх сукупність загальною площею понад 0,36 га, якщо на одній з ділянок знаходиться житловий будинок площею 400 кв. м.
У середині 1990-х років громадянам безкоштовно видавалися ділянки від 0,1 до 0,25 га. "Ми цю площу помножили на три, і вийшла така градація, щоб прості громадяни не потрапили під сплату. Крім того, з'ясували той факт, що всі землі в Кончі-Заспі - сільськогосподарського призначення і не потрапляють під оподаткування, тому була і вписана норма про будинку на такій ділянці площею 400 кв. м", - говорить джерело.
Навіть після розширення бази оподаткування Тігіпко продовжує оцінювати економічний ефект від введення податку на багатство в 800 млн грн. Можливо, в уряді зрозуміли, що новий податок можна обійти, зареєструвавши об'єкти рухомого і нерухомого майна на юридичні особи.
Екс-заступник міністра фінансів, президент Академії фінансового управління при Мінфіні Тетяна Єфименко зазначає, що ефект від податку можна отримати, тільки якщо використовувати непрямі методи оцінки доходів і витрат фізосіб. "Скориставшись тим, що суспільство вимагає справедливих заходів по відношенню до багатих, я б оголосила про нульовій декларації. Нехай задекларують доходи, оголосять про рівень своїх активів і протягом 2012 р. легалізують все", - говорить експерт.
На думку Єфименко, необхідно почекати з введенням оподаткування нерухомості, тому що відповідний реєстр все ще не підготовлений: "Є випадки, коли під видом виробничої нерухомості люди володіють жилою". Президент Союзу фахівців з нерухомості Олександр Рубанов вважає, що ухилятися від податку шляхом переведення житлової нерухомості в нежитлову занадто дорого - легше сплатити новий податок. Він також зазначає, що квартир площею понад 200 кв. м не так вже й багато, а будинків у 400 кв. м достатньо, особливо в Києво-Святошинському районі і вздовж Обухівської траси.
Глава Всеукраїнської асоціації автоімпортерів і дилерів Олег Назаренко підтверджує, що без використання непрямих методів залучити велику кількість багатих до сплати податку не вдасться. Ефективніше було б стягувати податок не з власників, а з покупців автомобілів. "Чиновники, наприклад, самі не купують, завжди через третіх осіб", - відзначає він. Назаренко вказує і на те, що під дію податку підпадуть старі автомобілі з великим об'ємом двигуна, такі як Nissan Navara, які використовуються "джиперами" в спортивних перегонах.
Нагадаємо, раніше Тігіпко назвав ідею введення податку на багатство серед механізмів, які планує задіяти уряд для поступового збільшення пенсійних виплат, зокрема для інвалідів-ліквідаторів катастрофи на ЧАЕС. "Податок на багатство - це мінімум 800 млн грн.", - сказав віце-прем'єр-міністр.
Нагадаємо, Міністерство соціальної політики 11 листопада 2011 р. оприлюднило проект закону про внесення змін до Податкового кодексу України про введення податку на багатство. Згідно законопроекту до 2017 р. фізичні особи, як резиденти, так і нерезиденти, які володіють рухомим і нерухомим майном в Україні і хто купує дорогі товари, платитимуть податок на багатство.