ua en ru

як уряд пропонує витрачати держбюджет-2018

як уряд пропонує витрачати держбюджет-2018 Володимир Гройсман очікує в 2018 році зростання ВВП на 3% (фото: kmu.gov.ua)

На сайті Верховної Ради опублікований проект державного бюджету на 2018 рік, який уряд передав до парламенту, вклавшись у відведений законодавством термін - 15 вересня. Проект головного фінансового документа країни передбачає, що в наступному році доходи казни будуть зростати швидше, ніж витрати. Основними джерелами наповнення бюджету будуть податки на імпортні товари, а також податок на доходи фізичних осіб і податок на прибуток. Левову частку витрат уряд запланував на дотації Пенсійному фонду, обслуговування держборгу і оборону. При цьому, порівняно з нинішнім роком, зменшаться витрати центрального бюджету на житлові субсидії. Детальніше - в інфографіці РБК-Україна.

Уряд в п'ятницю, 15 вересня, затвердив і подав до парламенту проект держбюджету на 2018 рік. Вже сьогодні документ та супровідні таблиці до нього були опубліковані на офіційному сайті Верховної Ради.

Презентуючи показники головного кошторису країни у п'ятницю, прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що в проекті держбюджету-2018 закладено зростання ВВП на 3%, уточнивши, що динаміка зростання може навіть перевищити цей показник. "Можемо перевищити цей показник, коли ми будемо інвестувати, будемо проводити системні реформи, заплановані восени 2017 року", - упевнений прем'єр.

При цьому, голова уряду зазначив, що документ передбачає уповільнення темпів інфляції з 11 до 7%, а також скорочення бюджетного дефіциту з 2,7 до 2,4% ВВП. Втім, Гройсман явно поквапився заявити, що вперше в історії доходи бюджету перевищили трильйон гривень, точніше - близько 1,12 трлн гривень. Справа в тому, що це показник зведеного бюджету, тобто державного з урахуванням місцевих. Доходи безпосередньо державного бюджету в наступному році складуть 877,04 млрд гривень. Це майже на 14% більше, ніж повинні зібрати чиновники в цьому році.

Основне зростання доходів забезпечать податки на споживання - ПДВ і акцизи. Крім того, уряд підвищив план по податку на доходи фізосіб, а також з податку на прибуток. Влада запланували зростання практично за всіма основними джерелами доходу держбюджету, за винятком рентної плати за користування надрами та прибутком, яку перераховують до бюджету держкомпанії і підприємства з держчасткою власності. Докладніше - у графіку:

як уряд пропонує витрачати держбюджет-2018

Видатки держбюджету на наступний рік заплановані в розмірі 948,1 млрд гривень. Граничний рівень дефіциту держбюджету зафіксований на позначці 77,9 млрд гривень. Покривати різницю в доходах і витратах уряд буде за рахунок позик - 56,2 млрд гривень, а також приватизації на наступний рік заплановано продати держактивів на 22,5 млрд гривень.

Структура найбільших витрат практично аналогічна витрат в поточному році. Але деякі витрати зростуть суттєво. Приміром, більше, ніж в половину збільшаться витрати двох відомств - Державної судової адміністрації (до 13,4 млрд гривень) та Державного агентства автомобільних доріг "Укравтодор" (до 26,1 млрд гривень).

Збільшиться майже на п'яту частину бюджету Міністерства оборони – понад 83 млрд гривень, і Міністерства внутрішніх справ – до майже 64 млрд гривень. Також досить відчутно збільшиться фінансування Генеральної прокуратури та Служби безпеки України. Докладніше - у графіку:

як уряд пропонує витрачати держбюджет-2018

Соціальний витрати - найбільш витратні статті бюджету. Максимально витрачатися держава планує на виплату дотації Пенсійному фонду на виплату пенсій. На найближчі три роки сума дотації зафіксована в районі 141 млрд гривень.

Ще дві значні суми передбачені на виплату субвенцій місцевим бюджетам на житлові субсидії та на виплату допомоги багатодітним сім'ям. Сукупно ці витрати перевищують 112 млрд гривень.

Примітно, що на житлові субсидії влади закладають на 6 млрд гривень менше - близько 55 млрд гривень, що їм знадобиться у цьому році. За інформацією РБК-Україна, частково фінансування субсидій уряд має намір покласти на місцеві бюджети. Цей момент врахований в проекті.

Асоціація міст України (АМУ) вже направила звернення прем'єр-міністру, в якому, серед іншого, просить не допустити передачі на місця фінансування пільг населенню по оплаті комунальних послуг. "Якщо у місцевих бюджетів немає грошей, значить люди не отримувати субсидії", - сказав РБК-Україна виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан. За його словами, може скластися ситуація, коли в одних населених пунктах громадяни будуть отримувати пільги, в інших - ні.

Крім того, муніципалітети просять уряд збільшити обсяг освітньої та медичної субвенції - на 13,3 млрд гривень і 7 млрд гривень відповідно.