Уряд Італії на чолі з прем'єр-міністром Маріо Монті схвалив пакет заходів суворої економії, спрямованих на відновлення економіки Італії і порятунок єврозони від поширення боргової кризи, передає Associated Press. Про позитивний результат тригодинного засідання Кабінету міністрів повідомив журналістам Монті.
Уряд Італії на чолі з прем'єр-міністром Маріо Монті схвалив пакет заходів суворої економії, спрямованих на відновлення економіки Італії і порятунок єврозони від поширення боргової кризи, передає Associated Press. Про позитивний результат тригодинного засідання Кабінету міністрів повідомив журналістам Монті.
За його словами, завдяки антикризовиму пакету, розрахованому на період з 2012 по 2014 р., уряд сподівається залучити в скарбницю 20 млн євро завдяки заходам бюджетної консолідації і 10 млрд євро за рахунок загального економічного зростання.
Запропоновані урядом заходи суворої економії включають підвищення ПДВ на 2%, повторне введення податку на майно і підвищення пенсійного віку до 62 років для жінок і до 66 для чоловіків. Згідно із заявою міністра добробуту Італії Ельзі Форнеро, з 2018 р. пенсійний вік для жінок також буде підвищений до 66 років.
Варто відзначити, що, за словами Монті, підвищення прибуткового податку у плани уряду не входить. Замість цього влада має намір ввести ряд податкових пільг, щоб безболісно скоротити витрати на оплату праці. Це захід, за підрахунками експертів, принесе скарбниці на 1,5 млрд євро в 2012 р. і 2 млрд євро в 2013-2014 рр. Також податкові пільги будуть надані підприємцям, які вкладають кошти з розвиток власного бізнесу.
Крім того, планується скоротити витрати на громіздкий державний апарат Італії, запровадити заходи по боротьбі з корупцією і ухиленням від сплати податків, а також стимулювати конкуренцію.
Варто відзначити, що раніше італійський прем'єр заявив, що Італія націлена на бездефіцитний бюджет в 2013 р. і не має наміру просити допомоги у Міжнародного валютного фонду (МВФ).
Нагадаємо, 16 листопада ц.р. Президент Італії Джорджіо Наполітано привів до присяги новий коаліційний уряд на чолі з Монті. До цього колишній єврокомісар з внутрішніх ринків і конкуренції Монті остаточно сформував свій уряд з 16 міністрів, жоден з яких не був політиком. Антикризовий уряд складається з банкірів, безпартійних технократів і представників академічних кіл. Основна задача, яку Президент поставив перед Монті, полягає в проведенні в країні економічних реформ, направлених на швидкий вихід Італії з боргової кризи, що захлеснула країну і охоплює всю єврозону.
Монті - заслужений економіст і професор Міланського університету, йому 68 років. Раніше обіймав посади в Єврокомісії (у 1995-1999 роках комісар ЄС з внутрішніх ринків, в 1999-2004 рр. - з питань конкуренції), а незадовго до свого призначення на пост прем'єра отримав довічний статус сенатора.
Нагадаємо, 29 листопада ринкова прибутковість 10-літніх держоблігацій Італії з терміном погашення в березні 2022 р. досягла 7,56%, встановивши новий рекорд за час існування єврозони.
9 листопада 2011 р. прибутковість держоблігацій Італії вперше за час кризи перевищила 7-процентну позначку, яку прийнято вважати своєрідною точкою неповернення". При такій вартості запозичень фінансування бюджетного дефіциту і гладке рефінансування держборгу стає важким. Саме після того, як ставки за аналогічним держпаперів Греції, Португалії та Ірландії перевищили 7%, ці країни єврозони були змушені звертатися за міжнародною фінансовою допомогою.
27 листопада італійська преса повідомляла, що Рим міг отримати від МВФ кредит 600 млрд євро при ставці 4-5% річних. На наступний день МВФ заявив, що не веде переговорів з Італією про надання їй фінансування.
Державний борг Італії вже становить 1,9 трлн євро.
Зазначимо, раніше стало відомо про плани уряду почати скорочувати бюджетний дефіцит за рахунок продажу державного майна. Як повідомила The New York Times, новий Кабінет міністрів Італії на чолі з Монті має намір почати масштабний розпродаж нерухомості, що перебуває у власності держави. Завдяки цьому офіційний Рим має намір виручити до 2020 р. до 30 млрд євро.
26 жовтня ц.р. правлячій на той момент коаліції Італії під керівництвом прем'єр-міністра Сильвіо Берлусконі вдалося досягти попередньої угоди за програмою економічних реформ. Була досягнута домовленість про підвищення пенсійного віку з 65 до 67 років, але не про збільшення стажу, необхідного для отримання пенсії.
В середині вересня парламент Італії схвалив другий за три місяці пакет жорстких заходів економії близько 54 млрд євро бюджетних коштів. Урядовий законопроект передбачає, зокрема, збільшення податків і збільшення пенсійного віку для жінок. Уряд Італії розраховує за допомогою нових заходів досягти збалансованого бюджету до 2013 р.
У середині липня італійський парламент остаточно схвалив перший план економії бюджету. Офіційний Рим тоді заявляв, що ряд жорстких заходів допоможе Італії заощадити близько 48 млрд євро і до 2014 р. скоротити заборгованість на 0,2 % ВВП. Серед цих заходів, зокрема, відмова від підвищення зарплат і прийому на роботу нових співробітників у бюджетній сфері, а також проведення масштабної програми приватизації.
В обмін на ці кроки ЄЦБ обіцяв підтримку Риму, щоб допомогти йому уникнути боргової кризи, яку переживає зараз Греція. Проте ситуація для держави не настільки критична, як, наприклад, для Греції, оскільки Італія може похвалитися первинним профіцитом бюджету: витрати держави не перевищують доходи, якщо не брати до уваги витрати з обслуговування боргу.
5 жовтня ц.р. агентство Мoody's знизило довгостроковий рейтинг державних облігацій Італії з рівня Аа2 до А2. Прогноз за рейтингом - "негативний". Основними причинами зниження рейтингу названі: підвищення ризиків країн єврозони через високі обсяги національних боргових зобов'язань і пов'язану з цим втрату довіри кредиторів та інвесторів.
28 вересня аналітики S&P знизило суверенний кредитний рейтинг Італії на одну сходинку - з A+ до А, присвоївши йому "негативний" прогноз. Таким чином, країна опинилася в кроці від втрати інвестиційного рейтингу.