Уряд Іспанії: Банки будуть врятовані за рахунок випуску бондів
Уряд Іспанії вносить останні штрихи у власну програму рекапіталізації банківського сектора країни. Як стало відомо, деталі нового плану порятунку фінансової системи з'являться вже в найближчу п'ятницю, 1 червня. Головним пунктом програми стане емісія державних боргових паперів Міністерством фінансів Іспанії, які будуть направлені на рекапіталізацію компаній, передає телеканал "Росія 24".
Таким чином, влада має намір зловити відразу двох зайців: врятувати банки та не допустити грошових ін'єкцій в систему, оскільки казна і так відчуває гостру нестачу коштів і зайвих грошей на допомогу фінансовим корпораціям у скарбниці недостатньо.
Зворотним боком такої стратегії може виявитися те, що банки, наповнені токсичними фінансовими інструментами, будуть накачувати боргами проблемної держави. З урахуванням нинішнього опального положення Іспанії можна сказати, що одні токсичні активи будуть замінятися іншими. Втім, влада не виключає і продаж держоблігацій на відкритому ринку. У такому разі уряду вдасться залучити кошти з ринку капіталу і направити до фінансових інститутів безпосередньо гроші. З одного боку, в цьому випадку банки отримають довгоочікувану ліквідність, що помітно підвищить їхню фінансову стабільність.
З іншого - вартість таких запозичень може виявитися набагато вищою нинішньої прибутковості держоблігацій Іспанії. У такому разі ринки натиснуть на Мадрид з новою силою, і країна може не витримати напорів інвесторів, і їй будуть потрібні термінові кредити ЄС і МВФ.
"Поки що перевага віддається все-таки виходу на ринок. А ось другий варіант залишається в тіні. У Міністерства фінансів Іспанії є сильна позиція ліквідності. Загалом, ми виберемо один з двох механізмів", - зазначають джерела у вищих політичних колах Іспанії.
Нагадаємо, за даними Інституту міжнародних фінансів (IIF), втрати іспанських банків за кредитами можуть скласти від 218 до 260 млрд євро. IIF, до складу якого входять представники більш ніж 400 банків та інших фінансових інститутів, повідомив, що банки Іспанії повинні найближчим часом отримати 184 млрд євро. Це означає, що їм знадобиться ще 76 млрд євро, на підставі оцінки загальних втрат в розмірі 260 млрд.
Велика частина втрат доведеться на кредити на комерційну нерухомість, видані регіональними ощадними банками.
Інститут також повідомив, що витрати держави на рекапіталізацію банків по відношенню до ВВП, ймовірно, будуть значно нижчими, ніж в Ірландії, оскільки трьом найбільшим банкам країни повинно вистачити власних ресурсів. Це може скоротити потреби в рекапіталізації при несприятливому сценарії на 50-60 млрд євро, або 5% ВВП, у порівнянні з 33% в Ірландії.
Обсяг запозичень іспанських банків становить левову частку всіх кредитів ЄЦБ для банків єврозони. З урахуванням погашених заборгованостей сума позики банків за березень досягла 263,54 млрд євро. Найбільш наочною цифрою є показник позик у квітні минулого року, тоді він становив 42,23 млрд євро. Наведені дані становлять майже 28% від всіх позик банків єврозони, які минулого місяця склали 1,146 трлн євро. Частину грошей, отриманих від ЄЦБ у вигляді дешевих кредитів, банки направляють на покупку облігацій країн єврозони. Якщо ж ситуація на борговому ринку продовжить погіршуватися, висока ймовірність того, що баланси іспанських кредиторів, які і так обтяжені, ризикують поповнитися новою партією токсичних активів.
Зазначимо, 18 травня міжнародне рейтингове агентство Мoody's знизило довгостроковий рейтинг платоспроможності 16 іспанських банків, включаючи найбільший Banco Santander S.A. Разом з рейтингом платоспроможності був знижений і депозитарний рейтинг банків. Прогноз по рейтингах у більшості випадків негативний.
Іспанія, разом з Грецією, Італією, Ірландією і Португалією, входить у групу проблемних країн зони євро, відому під англійської абревіатурою PIIGS. Раніше Центробанк Іспанії поставив діагноз економіці країни - повторна рецесія. У IV кварталі минулого року іспанська економіка скоротилася на 0,3%. В I кварталі цього року ситуація повторилася. Проте уряд Іспанії на чолі з Маріано Рахоєм запевняє ринки, що не буде звертатися за фінансовою допомогою до зовнішніх кредиторів. Так, уряд Рахоя вже оголосив, що виділить 19 млрд євро банківському конгломерату Bankia.