Посол Канади в Україні Роман Ващук: "При введенні останніх санкцій проти Росії ми намагалися наздогнати ЄС та США"

Посол Канади в Україні Роман Ващук: "При введенні останніх санкцій проти Росії ми намагалися наздогнати ЄС та США"
У Канаді уважно стежать за поведінкою Росії по впровадженню перемир'я на Донбасі
Збільшення канадської допомоги Україні залежить, насамперед, від самої України, впевнений посол Канади Роман Ващук. Він позитивно оцінює зміни, які відбулися в нашій країні після Євромайдану.

Збільшення канадської допомоги Україні залежить, насамперед, від самої України, впевнений посол Канади Роман Ващук. Він позитивно оцінює зміни, які відбулися в нашій країні після Євромайдану.

"Один американський політолог, який проводив в Україні дослідження, сказав мені, що тут довелося зіткнутися з унікальною ситуацією. Високий рівень скептицизму і цинізм об'єднані з високим рівнем готовності до соціальної активності", - сказав, зокрема, в інтерв'ю РБК-Україна Роман Ващук.

РБК-Україна: Україна нещодавно відзначила річницю Євромайдану. Як Ви оцінюєте його наслідки? Воно того варте?

Роман Ващук: Проста відповідь - так! Це очевидно, дивлячись на сьогоднішній настрій українців, з якими я спілкуюся. Вони розуміють, що ситуація важча, ніж можна було собі уявити, але впевнені, що досягти більшого рівня особистої і національної свободи було необхідно. Тут йде мова про горизонтальну самоорганізацію українців, визрівання політичної культури.

Це унікальне явище в Східній і Центральній Європі. Один американський політолог, який проводив в Україні дослідження, сказав мені, що тут довелося зіткнутися з унікальною ситуацією. Високий рівень скептицизму і цинізм об'єднані з високим рівнем готовності до соціальної активності.

Це взаємовиключні поняття - або ідеалізм і активність, або цинізм і пасивність. Україна у своєму досвіді показує високі показники одного й іншого. Можливо, саме тому складно і українцям, і зовнішнім спостерігачам - побачити цю ситуацію, так як вона не типова.

Це явище показує, що те, що відбувається тут, є суто українським, унікальним продуктом, результатом збірної ментальності людей, що населяють Україну. Громадяни перетворилися в українську політичну націю, яка має свої унікальні підходи до справ. Всі ми - друзі і партнери - повинні з цим рахуватися. Звичайно, з цим повинен рахуватися і великий північний сусід України.

РБК-Україна: Російська агресія відкинула досягнення, яких українці домоглися на Майдані. Як ви вважаєте, коли ми все-таки відчуємо позитивні результати "революції гідності"?

Роман Ващук: Не варто чекати всіх результатів одномоментно. Виходячи з моїх поїздок по Україні, здатність українців до самореалізації може дати результат дуже швидко. Особливо це стане відчутно, коли держава перестане заважати людям.

Треба просто звільнити цю енергію і дати розвиватися. Наприклад, важлива дерегуляція в сільському господарстві, де був великий ріст у великих виробників. Якщо тут зменшити тиск, то справи підуть вперед у маленьких і середніх підприємств.

До речі, в Україні добре розвинена сфера IT, про яку держава "дбала" найменше, і має подальший потенціал для зростання.

Великим викликом буде переорієнтація сектора металопереробки, так як відбувається відрив від російського ринку.

Ми намагаємося допомагати українським компаніям у пошуку клієнтів і в Канаді, і через міжнародні зв'язки, що йдуть через Канаду. Так що потенціал є, і особливо за умови вивільнення ініціативи.

РБК-Україна: Канада серед світової спільноти чи не найактивніше підтримує Україну в конфлікті з Росією. Крім заяв у чому ще на даний момент висловилася ця підтримка?

Роман Ващук: Актуальна цифра - це 568 млн дол. Ця допомога надається з лютого 2014 року, коли ми почали підтримувати поранених на Майдані. Ця цифра включає в себе два транші позики на 200 млн дол. Це позики за дуже низькими процентними ставками з дуже великим терміном повернення.

Також сюди входить 30 тис. уніформ для українських збройних сил, які вже доставлені і розповсюджені. В допомогу входить передача першої партії з 60 приладів нічного бачення, і ми збираємося продовжувати такі поставки. Ми передали перші індивідуальні аптечки для українських військових, і ще буде, як мінімум, тисяча аптечок, які у дорозі.

Крім іншого, у нас є спільна програма для підтримки сільгоспвиробника: кооперативне молочарство у Дніпропетровській, Львівській областях. Також будемо поширювати програму на Івано-Франківську та Херсонську область.

Є програма по зерновій кооперації. Є низка інших практичних програм, які в окремих селах змінили ставлення людей: вони взяли майбутнє в свої руки і домоглися економічного результату.

РБК-Україна: Про які суми йде мова?

Роман Ващук: Я думаю, що в нашому наступному фінансовому році з квітня ми виділимо додатково ще 50 млн дол. А решта буде залежати від того, як розвивається ситуація в Україні.

РБК-Україна: чи Підтримує Канада ініціативу Президента України щодо введення миротворців на Донбас?

Роман Ващук: Ми ще докладно не висловлювали свою думку на цей рахунок. Ми стежимо, як розвивається ситуація. Більшою мірою Канада буде орієнтуватися на потреби і бажання української сторони, але до остаточного висновку ми ще не прийшли.

РБК-Україна: Ви сказали, що Канада поставляє прилади нічного бачення. А чи поставляє Канада летальну зброю в Україну?

Роман Ващук: Ні, не постачає. По-перше, ми, як союзник НАТО, тісно інтегрований з нашими північно-американськими сусідами, бажаємо діяти в консенсусі.

По-друге, у зв'язку з другим етапом мінських домовленостей. Поки що українська сторона вважає, що зі скрипом, але перемир'я все-таки встановлюється. І це не найкращий час для поставок зброї.

Хоча, як сказав наш прем'єр-міністр, ми уважно і скептично стежимо за поведінкою Росії по впровадженню цього перемир'я. І якщо буде відхід від перемир'я, то ми готові розглядати різні варіанти допомоги Україні.

РБК-Україна: Як ви оцінюєте збитки Росії від канадських санкцій? І навпаки - який збиток Канади?

Роман Ващук: Я не можу назвати точну цифру. Наші санкції були як персональними, так і спрямованими на окремі російські компанії і банки.

Канадці, наприклад, позбавлені присутності пана Кобзона і його концертів.
Також ми бачимо, як деякі багатообіцяючі проекти, наприклад, в авіаційній сфері, не набули такого розвитку, на який розраховували канадські фірми.

Ми не заплатили такої ціни, наприклад у сільськогосподарській сфері, як ЄС, але канадські компанії отримали деякі збитки.

РБК-Україна: Якщо порівнювати канадські санкції з санкціями США і ЄС, які є більш масштабними?

Роман Ващук: Іноді ми трохи випереджаємо наших партнерів, а при введенні останніх санкцій ми намагалися наздогнати ЄС і США. Намагаємося діяти в консенсусі.

РБК-Україна: Як просуваються переговори щодо створення Зони вільної торгівлі (ЗВТ) між Україною і Канадою? Якого товарообігу можна буде досягти після реалізації цієї угоди?

Роман Ващук: Переговори йдуть. Щотижня ми проводимо відеоконференції між Києвом і Оттавою щодо окремих секторів. Протягом місяця-двох будуть переговори наживо. Сподіваємося, що візит міністра (агрополітики) Олексія Павленка до Канади допоможе досягти консенсусу в сільськогосподарських питаннях.

Зараз товарообіг з Україною залишається дуже скромним - 300 млн дол. Але він буде тільки рости. Я не готовий прогнозувати щодо цифр.

Досі не вирішене питання про включення в договір про ЗВТ такого поняття, як послуги. Наприклад, IT-послуг в Канаду продається набагато більше, ніж ми собі можемо уявити. Це дуже великий експортний сектор, який не охоплюється більшістю договорів про вільну торгівлю та державною статистикою. Я думаю, що, зарахувавши такого роду експортно-імпортні операції, ми могли б сказати, що товарообіг збільшиться на 20-30%.

РБК-Україна: тобто, лише за рахунок IT-сфери вже зараз є недооцінені 20-30% товарообігу між Україною та Канадою?

Роман Ващук: Поки що це залишається поза державною статистикою, яка продовжує бути націленою на конкретні цвяхи чи помідори. Я спілкувався з представником однієї IT-компанії, якому озвучив цифру нашого товарообігу, на що мій співрозмовник заявив, що тільки його фірма робить 10% від цієї суми. Так що в IT-сфері Україна дуже активна.

РБК-Україна: В який термін можна очікувати підписання договору про ЗВТ?

Роман Ващук: Ми сподіваємося, що угода буде підписана у цьому році.

РБК-Україна: Останнім часом українські органи влади активно залучають іноземних фахівців на керівні посади. Є серед них громадяни Канади?

Роман Ващук: Поки таких немає. Я не знаю, чи планується. Думаю, що потрібно залишити місце в органах державної влади і українцям.

Але ми з великою радістю надаємо своїх експертів і радників. Намагаємося робити це оперативно, так як потреби з'являються зараз, а не через півроку-рік.

Ситуація в Україні швидко змінюється і ми намагаємося допомагати там, де Україні це потрібно. Тут все залежить від клієнта.

РБК-Україна: Як ви оцінюєте ситуацію на сході України? Чи є надії на постійний мир, як ви думаєте?

Роман Ващук: Є надія на постійний мир. І це також відкрило б перспективи для економічного розвитку. В якій формі ці регіони можна інтегрувати в реформовану і децентралізовану Українську державу - буде вирішуватися протягом декількох тижнів та місяців.

Я все-таки сподіваюся, що підтримувані Росією збройні сили не зірвуть це перемир'я, і дозволять політичному і економічному процесу досягнути свого логічного завершення.

РБК-Україна: І наостанок. Ви вірите, що Україна колись переможе корупцію?

Роман Ващук: Немає країни, де корупція була переможена на 100%. Але як раз істотний рівень вимогливості всередині українського суспільства допоможе помітно зменшити рівень корупції. Люди вже не витримують - і толерантність до цього явища прагне до нуля.

Українці готові вкладати власний час в ініціативи по викриттю корупції, і це найкраща імунізація. Політика, очевидно, заявила, що вона йде в цьому напрямку. Від політиків тепер залежить, щоб вони дотримувалися своїх обіцянок.

Розмовляв Михайло Криволапов, спеціально для РБК-Україна

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся