ua en ru

Посол Канади в Україні Роман Ващук: "При введенні останніх санкцій проти Росії ми намагалися наздогнати ЄС та США"

Посол Канади в Україні Роман Ващук: "При введенні останніх санкцій проти Росії ми намагалися наздогнати ЄС та США" У Канаді уважно стежать за поведінкою Росії по впровадженню перемир'я на Донбасі
Автор: Роман Ващук
Збільшення канадської допомоги Україні залежить, насамперед, від самої України, впевнений посол Канади Роман Ващук. Він позитивно оцінює зміни, які відбулися в нашій країні після Євромайдану.

Збільшення канадської допомоги Україні залежить, насамперед, від самої України, впевнений посол Канади Роман Ващук. Він позитивно оцінює зміни, які відбулися в нашій країні після Євромайдану.

"Один американський політолог, який проводив в Україні дослідження, сказав мені, що тут довелося зіткнутися з унікальною ситуацією. Високий рівень скептицизму і цинізм об'єднані з високим рівнем готовності до соціальної активності", - сказав, зокрема, в інтерв'ю РБК-Україна Роман Ващук.

РБК-Україна: Україна нещодавно відзначила річницю Євромайдану. Як Ви оцінюєте його наслідки? Воно того варте?

Роман Ващук: Проста відповідь - так! Це очевидно, дивлячись на сьогоднішній настрій українців, з якими я спілкуюся. Вони розуміють, що ситуація важча, ніж можна було собі уявити, але впевнені, що досягти більшого рівня особистої і національної свободи було необхідно. Тут йде мова про горизонтальну самоорганізацію українців, визрівання політичної культури.

Це унікальне явище в Східній і Центральній Європі. Один американський політолог, який проводив в Україні дослідження, сказав мені, що тут довелося зіткнутися з унікальною ситуацією. Високий рівень скептицизму і цинізм об'єднані з високим рівнем готовності до соціальної активності.

Це взаємовиключні поняття - або ідеалізм і активність, або цинізм і пасивність. Україна у своєму досвіді показує високі показники одного й іншого. Можливо, саме тому складно і українцям, і зовнішнім спостерігачам - побачити цю ситуацію, так як вона не типова.

Це явище показує, що те, що відбувається тут, є суто українським, унікальним продуктом, результатом збірної ментальності людей, що населяють Україну. Громадяни перетворилися в українську політичну націю, яка має свої унікальні підходи до справ. Всі ми - друзі і партнери - повинні з цим рахуватися. Звичайно, з цим повинен рахуватися і великий північний сусід України.

РБК-Україна: Російська агресія відкинула досягнення, яких українці домоглися на Майдані. Як ви вважаєте, коли ми все-таки відчуємо позитивні результати "революції гідності"?

Роман Ващук: Не варто чекати всіх результатів одномоментно. Виходячи з моїх поїздок по Україні, здатність українців до самореалізації може дати результат дуже швидко. Особливо це стане відчутно, коли держава перестане заважати людям.

Треба просто звільнити цю енергію і дати розвиватися. Наприклад, важлива дерегуляція в сільському господарстві, де був великий ріст у великих виробників. Якщо тут зменшити тиск, то справи підуть вперед у маленьких і середніх підприємств.

До речі, в Україні добре розвинена сфера IT, про яку держава "дбала" найменше, і має подальший потенціал для зростання.

Великим викликом буде переорієнтація сектора металопереробки, так як відбувається відрив від російського ринку.

Ми намагаємося допомагати українським компаніям у пошуку клієнтів і в Канаді, і через міжнародні зв'язки, що йдуть через Канаду. Так що потенціал є, і особливо за умови вивільнення ініціативи.

РБК-Україна: Канада серед світової спільноти чи не найактивніше підтримує Україну в конфлікті з Росією. Крім заяв у чому ще на даний момент висловилася ця підтримка?

Роман Ващук: Актуальна цифра - це 568 млн дол. Ця допомога надається з лютого 2014 року, коли ми почали підтримувати поранених на Майдані. Ця цифра включає в себе два транші позики на 200 млн дол. Це позики за дуже низькими процентними ставками з дуже великим терміном повернення.

Також сюди входить 30 тис. уніформ для українських збройних сил, які вже доставлені і розповсюджені. В допомогу входить передача першої партії з 60 приладів нічного бачення, і ми збираємося продовжувати такі поставки. Ми передали перші індивідуальні аптечки для українських військових, і ще буде, як мінімум, тисяча аптечок, які у дорозі.

Крім іншого, у нас є спільна програма для підтримки сільгоспвиробника: кооперативне молочарство у Дніпропетровській, Львівській областях. Також будемо поширювати програму на Івано-Франківську та Херсонську область.

Є програма по зерновій кооперації. Є низка інших практичних програм, які в окремих селах змінили ставлення людей: вони взяли майбутнє в свої руки і домоглися економічного результату.

РБК-Україна: Про які суми йде мова?

Роман Ващук: Я думаю, що в нашому наступному фінансовому році з квітня ми виділимо додатково ще 50 млн дол. А решта буде залежати від того, як розвивається ситуація в Україні.

РБК-Україна: чи Підтримує Канада ініціативу Президента України щодо введення миротворців на Донбас?

Роман Ващук: Ми ще докладно не висловлювали свою думку на цей рахунок. Ми стежимо, як розвивається ситуація. Більшою мірою Канада буде орієнтуватися на потреби і бажання української сторони, але до остаточного висновку ми ще не прийшли.

РБК-Україна: Ви сказали, що Канада поставляє прилади нічного бачення. А чи поставляє Канада летальну зброю в Україну?

Роман Ващук: Ні, не постачає. По-перше, ми, як союзник НАТО, тісно інтегрований з нашими північно-американськими сусідами, бажаємо діяти в консенсусі.

По-друге, у зв'язку з другим етапом мінських домовленостей. Поки що українська сторона вважає, що зі скрипом, але перемир'я все-таки встановлюється. І це не найкращий час для поставок зброї.

Хоча, як сказав наш прем'єр-міністр, ми уважно і скептично стежимо за поведінкою Росії по впровадженню цього перемир'я. І якщо буде відхід від перемир'я, то ми готові розглядати різні варіанти допомоги Україні.

РБК-Україна: Як ви оцінюєте збитки Росії від канадських санкцій? І навпаки - який збиток Канади?

Роман Ващук: Я не можу назвати точну цифру. Наші санкції були як персональними, так і спрямованими на окремі російські компанії і банки.

Канадці, наприклад, позбавлені присутності пана Кобзона і його концертів.
Також ми бачимо, як деякі багатообіцяючі проекти, наприклад, в авіаційній сфері, не набули такого розвитку, на який розраховували канадські фірми.

Ми не заплатили такої ціни, наприклад у сільськогосподарській сфері, як ЄС, але канадські компанії отримали деякі збитки.

РБК-Україна: Якщо порівнювати канадські санкції з санкціями США і ЄС, які є більш масштабними?

Роман Ващук: Іноді ми трохи випереджаємо наших партнерів, а при введенні останніх санкцій ми намагалися наздогнати ЄС і США. Намагаємося діяти в консенсусі.

РБК-Україна: Як просуваються переговори щодо створення Зони вільної торгівлі (ЗВТ) між Україною і Канадою? Якого товарообігу можна буде досягти після реалізації цієї угоди?

Роман Ващук: Переговори йдуть. Щотижня ми проводимо відеоконференції між Києвом і Оттавою щодо окремих секторів. Протягом місяця-двох будуть переговори наживо. Сподіваємося, що візит міністра (агрополітики) Олексія Павленка до Канади допоможе досягти консенсусу в сільськогосподарських питаннях.

Зараз товарообіг з Україною залишається дуже скромним - 300 млн дол. Але він буде тільки рости. Я не готовий прогнозувати щодо цифр.

Досі не вирішене питання про включення в договір про ЗВТ такого поняття, як послуги. Наприклад, IT-послуг в Канаду продається набагато більше, ніж ми собі можемо уявити. Це дуже великий експортний сектор, який не охоплюється більшістю договорів про вільну торгівлю та державною статистикою. Я думаю, що, зарахувавши такого роду експортно-імпортні операції, ми могли б сказати, що товарообіг збільшиться на 20-30%.

РБК-Україна: тобто, лише за рахунок IT-сфери вже зараз є недооцінені 20-30% товарообігу між Україною та Канадою?

Роман Ващук: Поки що це залишається поза державною статистикою, яка продовжує бути націленою на конкретні цвяхи чи помідори. Я спілкувався з представником однієї IT-компанії, якому озвучив цифру нашого товарообігу, на що мій співрозмовник заявив, що тільки його фірма робить 10% від цієї суми. Так що в IT-сфері Україна дуже активна.

РБК-Україна: В який термін можна очікувати підписання договору про ЗВТ?

Роман Ващук: Ми сподіваємося, що угода буде підписана у цьому році.

РБК-Україна: Останнім часом українські органи влади активно залучають іноземних фахівців на керівні посади. Є серед них громадяни Канади?

Роман Ващук: Поки таких немає. Я не знаю, чи планується. Думаю, що потрібно залишити місце в органах державної влади і українцям.

Але ми з великою радістю надаємо своїх експертів і радників. Намагаємося робити це оперативно, так як потреби з'являються зараз, а не через півроку-рік.

Ситуація в Україні швидко змінюється і ми намагаємося допомагати там, де Україні це потрібно. Тут все залежить від клієнта.

РБК-Україна: Як ви оцінюєте ситуацію на сході України? Чи є надії на постійний мир, як ви думаєте?

Роман Ващук: Є надія на постійний мир. І це також відкрило б перспективи для економічного розвитку. В якій формі ці регіони можна інтегрувати в реформовану і децентралізовану Українську державу - буде вирішуватися протягом декількох тижнів та місяців.

Я все-таки сподіваюся, що підтримувані Росією збройні сили не зірвуть це перемир'я, і дозволять політичному і економічному процесу досягнути свого логічного завершення.

РБК-Україна: І наостанок. Ви вірите, що Україна колись переможе корупцію?

Роман Ващук: Немає країни, де корупція була переможена на 100%. Але як раз істотний рівень вимогливості всередині українського суспільства допоможе помітно зменшити рівень корупції. Люди вже не витримують - і толерантність до цього явища прагне до нуля.

Українці готові вкладати власний час в ініціативи по викриттю корупції, і це найкраща імунізація. Політика, очевидно, заявила, що вона йде в цьому напрямку. Від політиків тепер залежить, щоб вони дотримувалися своїх обіцянок.

Розмовляв Михайло Криволапов, спеціально для РБК-Україна