Подивись мені в очі: навіщо Янукович хоче очної ставки з Порошенком
Колишній президент України Віктор Янукович вимагає від Генеральної прокуратури провести очну ставку з чинним президентом Петром Порошенком, а також іншими керівниками держави, які 2,5 роки тому стояли на сцені Майдану. Про це заявив вчора його адвокат Віталій Сердюк.
Крім президента України Петра Порошенка, до "списку Януковича" потрапили екс-прем'єр Арсеній Яценюк, голова Верховної Ради Андрій Парубій, мер Києва Віталій Кличко, секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Турчинов, і кілька інших чиновників та політиків, які викликані прокуратурою для дачі свідчень у справі Майдану".
Щоправда, заради очної ставки екс-президент не готовий повернутися в Україну, а тільки включиться по Skype.
Листа отримали?
Адвокат екс-президента Віталій Сердюк повідомив, що прохання до ГПУ він передали після того, як дізнався від своїх джерел про наближення допиту президента та інших керівників держави. Сам допит анонсував генеральний прокурор Юрій Луценко кілька тижнів тому.
"Після того, як ми у вівторок дізналися від своїх джерел про наближення допиту, ми вирішили подати прохання про очній ставці. Більше того, ми хочемо, щоб це був публічний процес у справі за обвинуваченням Юлії Тимошенко в причетності до вбивства Євгена Щербаня. Ви пам'ятаєте, що тоді свідки давали свідчення у суді в рамках досудового слідства", - каже Сердюк. За його словами, саме ця процедура дозволить "прибрати всі нестиковки у свідченнях про те, що відбувається під час подій на Майдані", а також не дасть потім учасникам процесу відмовитися від своїх слів, як вони могли б це зробити, просто розповівши свою версію подій слідчому.
"Ми розуміємо, що для чинної влади Янукович небажаний свідок і слідчі змушені дотримуватися тієї лінії, яку ставить керівництво ГПУ. В той же час його показання можуть пролити світло на ті гучні події, і він озвучить версію, яка відрізняється від того, що говорять нинішні керівники держави", - запевняє Сердюк. На запитання, як він бачить цю процедуру допиту по Skype в умовах, коли російський Мін'юст уже кілька місяців поспіль не може задовольнити запит українських колег про допиті, Сердюк відповідає, що це неправда і допит може бути організований вже восени.
Але український Мін'юст вчора повідомив, що змушений був відправити повторний запит на допит Януковича в рамках відеоконференції, тому що Міністерство юстиції РФ десь втратило частину документів. "Отримали таке повідомлення від Мін'юсту РФ за запитом на відео-допит Януковича. Десь втратили 4 аркуша (із 30). При тому, що всі вони були скріплені степлером. Які листи загубилися, пояснити по телефону вони не змогли. Ми не горді, зробили копію 30 аркушів, ще раз надійно скріпили степлером і відправляємо. Продублюємо по факсу", - написав у соцмережі Facebook заступник міністра юстиції України Сергій Пєтухов.
"Нічого не втрачено, і зараз йде підготовка цього допиту у справі про розстріл беркутівцями на Майдані 20 числа (20 січня 2014 року - ред.). Як відомо, це ми подали клопотання про допиті, і суд його задовольнив, попри небажання з боку української влади. Думаю, що восени цей допит у режимі відеоконференції буде організовано", - заявляє адвокат Януковича.
Ми вам відкриємо двері
У ГПУ офіційно повідомляють, що поки прохання адвокатів не отримали, а керівник профільного департаменту Сергій Горбатюк на даний момент у відпустці і обіцяє прокоментувати заяви екс-президента вже з понеділка. Поки ж лист адвокатів Януковича знаходиться в канцелярії, і на його юридичне оформлення піде пара днів.
Що стосується допитів керівництва держави по справі Майдану, 15 серпня планувався вже перший допит Петра Порошенка, але президент його переніс на інший день. Інших високопоставлених осіб також поки не допитували.
Юрист Валентина Теличенко, яка нещодавно відмовилася від посади заступника генпрокурора, вважає заяву адвокатів Януковича не більше ніж піаром. "Кримінальний процесуальний кодекс України дає можливість допитати свідка або потерпілого на етапі досудового слідства в судовому засіданні в режимі відеоконференції. Це робиться у виняткових випадках, пов'язаних з необхідністю отримати невідкладно показання свідка чи потерпілого, життю і здоров'ю якого є загроза, якщо ця особа має тяжкий недуг", - нагадує Теличенко.
За її словами, КПК дає право суду допитувати в режимі відеоконференції і при наявності інших обставин, але потрібно, щоб суд ці обставини оцінив як важливі.
"Що ж стосується Януковича, то ніщо не заважає йому прибути до слідчого і бути допитаним без особливих умовностей. Не було жодних відомостей про його проблеми зі здоров'ям або загрозу його життя. Я переконана, що, якби він фізично в Україні, відповідні органи за необхідності подбали б про заходи безпеки для нього, і його життя було б збережено від зовнішніх загроз. Але, Янукович не їде в Україну. Тому, поважних причин проводити допит у режимі відеоконференції я особисто не бачу, і навряд чи суд їх побачить теж", - вважає юрист.
Вона також нагадала, що не свідок або потерпілий повинен вирішувати порядок проведення допиту, а слідчий. "Клопотання Януковича по очній ставці в режимі відеоконференції, на мій погляд, - звичайний піар. Янукович вирішив нагадати про своє існування. Також, Янукович, напевно, вирішив таким нехитрим способом показати, що він тільки свідок, а не підозрюваний і поставити себе на один щабель з тими, кого він перераховує як учасників очної ставки. Це дрібне маніпулювання і ні що інше", - вважає Теличенко.
Як відомо, ГПУ планує передати осінню до суду іншу справу з організації Януковичем організованого злочинного угруповання для власного збагачення. Зокрема, епізоди з незаконним аукціонам по зрідженому газу для фірм одіозного бізнесмена Сергія Курченка. Але адвокат Януковича Віталій Сердюк каже, що по цьому епізоду вони підозри на ім'я Януковича поки не отримували.