ua en ru

Післявиборчий "покер": в кого які карти

Післявиборчий "покер": в кого які карти
Автор: RBC.UA
Вибори до Верховної Ради відбулися, але відповідь на питання, хто на українському політичному олімпі найголовніший, досі не знайдено...

Вибори до Верховної Ради відбулися, а відповідь на питання, хто на українському політичному олімпі найголовніший, досі не знайдено. Однією з причин дострокового розпуску парламенту називали необхідність перезавантаження влади. Президент Петро Порошенко, який впевнено переміг у першому турі президентських виборів, задався метою створити свою більшість у парламенті. Але, як показали результати парламентських виборів, після "уроку з Януковичем" українці більше не хочуть віддавати всю владу в одні руки. Не готовий і Яценюк...

За підрахунком ЦВК понад 98% протоколів, розклад у майбутній Раді виходить таким. Партії "Блок Петра Порошенко" вдається провести в парламент 132 нардепів: 63 за списком і 69 по мажоритарці.

Слідом за БПП йде партія "Народний фронт" Арсенія Яценюка, яка буде представлена в Раді 82 нардепами: 64 списочники і 18 мажоритарників.

У партії "Самопоміч" мера Львова Андрія Садового набігає 33 мандата: 32 за списком і 1 мажоритарник.

У партії "Опозиційний блок" екс-регіонала Юрія Бойка виходить 29 "багнетів": 27 списочників і 2 мажоритарника.

У Радикальної партії Олега Ляшка - 22 списочника.

У партії "Батьківщина" Юлії Тимошенко - 19 мандатів, у тому числі 2 мажоритарних.

В Раду також проходять представники партій, які не подолали 5% бар'єр.

Так, по мажоритарці проходять по одному кандидату від партії Сергія Тігіпка "Сильна Україна" (округ №143, Одеська область) і партії "Заступ".

Буде в Раді представлена і партія "Свобода". Зокрема, шість її представників пройшли по мажоритарних округах: Олександр Марченко, Юрій Бублик, Михайло Головко, Андрій Іллєнко, Юрій Левченко і Олег Осуховський. Як самовисуванець в парламент пройшов і член ВО "Свобода" Сергій Рудик (округ №198).

Ну і не можна не відзначити перемогу в мажоритарних округах двох лідерів одіозної партії "Правий сектор" - Дмитра Яроша (у Дніпропетровську) та Борислава Берези (в Києві, здолав, до речі, здавалося б, вічного "представника Троєщини" в Раді Володимира Яворівського).

У новий парламент проходить 96 самовисуванців. Переважна більшість з них - це колишні члени Партії регіонів або люди, близькі до них. За підрахунками РБК-Україна, як самовисуванці у парламент потрапили щонайменше 63 колишніх і теперішніх членів Партії регіонів, серед яких такі відомі люди, як Валерій Писаренко, Сергій Клюєв, Євген Геллер, Сергій Ківалов, Юхим Звягільський, Антон Кіссе. Переважна більшість самовисуванців вже були в парламенті минулого скликання і знову перемогли на своєму "традиційному" окрузі, на якому на минулих виборах їх висувала Партія регіонів.

РБК-Україна нарахувало, принаймні, 30 колишніх та дійсних членів Партії регіонів, які в минулому парламенті не увійшли в коаліцію, створену після втечі Януковича, і які близькі до депутатів з "Опозиційного блоку". Тобто, якщо вони приєднаються до фракції "Опозиційного блоку", вона стане третьою за величиною в новій Раді - близько 60 "багнетів".

Крім того, до парламенту пройшли по 14 народних депутатів від депутатських груп парламенту 7 скликання - "Суверенна європейська Україна" та "Економічний розвиток". Зокрема, від "Суверенної європейської України" пройшли: Сергій Мартиняк, Степан Івахів, Ігор Єремєєв, Володимир Литвин, Віктор Розвадовський, Михайло Ланьо, Ярослав Москаленко, Михайло Поплавський, Іван Фурсін, Юрій Шаповалов, Ігор Молоток, Володимир Кацуба, Сергій Лабазюк і Віктор Бондар.

Від "Економічного розвитку" до нової Ради пройшли: Олександр Онищенко, Станіслав Березкін, Артем Ільюк, Леонід Клімов, Олександр Пресман, Віталій Барвіненко, Олег Кулініч, лідер "младорегіоналів" Віталій Хомутинник, Володимир Мисик, Віктор Остапчук, Олександр Біловол, Геннадій Бобов, Валентин Нечипоренко, Антон Яценко.

Депутати з цих двох груп у свій час вийшли з фракції ПР і навряд чи приєднаються до "Опозиційного блоку", який складається з ключових регіоналів часів Януковича. Такі впливові депутати, як Литвин, Єремєєв або Хомутинник, можуть створити власні депутатські групи, доповнивши їх іншими мажоритарниками.

Зокрема, вважає, що не всі колишні регіонали захочуть приєднатися до "Опозиційного блоку", політолог Володимир Фесенко. "Частина тих людей, які раніше були у фракції Партії регіонів, а зараз обиралися як самовисуванці, вони можуть вибрати нейтральну позицію, тобто не входити у фракцію "Опозиційного блоку", можуть залишитися позафракційними депутатами. Коли "Опозиційний блок" протистоятиме чинній владі, правлячої коаліції, можуть виникати конфліктні ситуації. Деякі з колишніх регіоналів можуть вважати, що їм такі конфлікти зараз ні до чого", - розповів Фесенко в коментарі РБК-Україна.

Натомість значна частина мажоритарників може приєднатися до правлячої коаліції. Яскравим прикладом цього можуть бути три брати Балоги та їхній двоюрідний брат Василь Петьовка, які є близькими до Петра Порошенка, але йшли як самовисуванці в Закарпатській області.

В цілому в парламент, крім депутатів з "Суверенної європейської України" та "Економічного розвитку", пройшло ще кілька депутатів, які можуть приєднатися до правлячої коаліції. Це переважно або бізнесмени, які завжди підтримують владу, або люди з Майдану, які не висували жодної з партій.

Представник "Блоку Петра Порошенка Юрій Стець вважає, що після того, як до фракції БПП приєднаються самовисуванці, вона буде налічувати до 150 народних депутатів. "В цілому ми планували, що у нас буде 150-160 депутатів у фракції. Зараз я думаю, що буде 140-150", - сказав Стець у коментарі РБК-Україна.

У президентської партії розраховують створити коаліцію з конституційної більшості. "Моє бачення, що це повинна бути коаліція з конституційною більшістю, тобто більше ніж 300 голосів, і цю ідею підтримують всі політичні сили так званого демократичного проєвропейського табору. Маю на увазі всіх, крім "Опозиційного блоку". Якщо порахувати всі політичні сили, а я маю на увазі БПП, "Народний фронт", "Самопоміч", "Батьківщину", а також мажоритарників від "Свободи", позафракційних, безпартійних, то буде більше 300 голосів", - заявив Стець.

Юрій Стець, а також Вікторія Сюмар з "Народного фронту" розповіли РБК-Україна, що в коаліції може взяти участь і партія Олега Ляшка, але виключили можливість участі "Опозиційного блоку".

Якщо лідерам виборів вдасться втілити задумане заради створення дійсно широкої коаліції, то арифметика виходить такою: 132 БПП + 82 НФ + 33 Садового + 22 Ляшко + 19 Тимошенко = 288 нардепів. А там + 6 "свободівців", та + 2 "правосека" +4 "балоги"... і ось вони заповітні 300.

Каменем спотикання в нинішніх консультаціях щодо створення коаліції стало коаліційну угоду.

У "Народному фронті", списочники якого зайняли перше місце, оскаржують претензії БПП на верховенство в коаліції. "Ми звичайно шануємо стратегію Президента, але хочеться розуміти, що у нас парламентська республіка, парламентсько-президентська, і саме переможці виборів повинні говорити про коаліцію. Ми виходимо з того, що український народ проголосував за прем'єра Арсенія Яценюка. Це очевидно виражена воля народу, згідно з результатами виборів. І природно, що програма дій уряду і програма "Народного фронту" так само важливі і повинні враховуватися", - заявила Вона в коментарі РБК-Україна.

Те, що до консультацій щодо створення коаліції залучили "Батьківщину", РБК-Україна підтвердив лідер фракції "Батьківщина" у Раді 7 скликання Сергій Соболєв.

Політолог Володимир Фесенко вважає, що, незважаючи на непрості у минулому відносини між Петром Порошенком і Юлією Тимошенко, "Батьківщина" зможе приєднатися до коаліції. "У них була конфліктна фаза відносин. Але в 2009 р. Петро Олексійович був міністром закордонних справ в уряді Юлії Володимирівни і нормально працювали. Цю конфліктну фазу давно подолано... Деякі і в "Блоці Петра Порошенко", і в "Народному фронті" можуть вважати, що Юлія Тимошенко може бути чинником нестабільності. Такі підозри можуть бути. Але фракція у Тимошенко буде не дуже велика, приблизно 20 депутатів. Якщо в коаліції буде 250-270 депутатів, то це не принципово... З точки зору необхідності зібрати 300 голосів у перспективі для внесення змін у Конституцію, певний союз з "Батьківщиною" не буде зайвим", - вважає Фесенко.

І в "Блоці Петра Порошенко", і в "Народному фронті" запевнили РБК-Україна, що поки ведуться лише консультації про створення коаліції, а більш предметно про неї можна буде говорити дещо пізніше.

Аж надто вийшли неоднозначними підсумки виборів, і в деяких їх учасників зросли апетити. А декому ці апетити доведеться зменшити...

Тетяна Шпайхер