ua en ru

Останній крок: як Україна квапить ЄС з безвізовим режимом

Останній крок: як Україна квапить ЄС з безвізовим режимом Тепер керівництво України очікує безвізовий режим з ЄС у грудні

Україна просунулась ще на один щабель вгору на шляху до безвізового режиму з ЄС. 17 листопада ЄС запевнив, що скасують візи для України одразу як тільки погодять механізм призупинення безвізового режиму. При чому європейці підкреслюють – претензій до України у них немає, мова йде виключно про внутрішнє питання ЄС, а саме яка з трьох інституцій – Європейський парламент, Європейська комісія чи Рада ЄС прийматиме остаточне рішення про призупинення безвізу. Коли саме європейці можуть ухвалити це рішення досі невідомо. Європейські чиновники дипломатично відповідають лише, що це станеться найближчим часом.

Схоже керівництво України втомилося чекати, коли європейці вирішать «внутрішнє питання» і намагаються спонукати єврочиновників пришвидшити його розгляд. Як саме це відбувається в матеріалі РБК-Україна

Передчасний анонс

Президент України Петро Порошенко не сумнівається, що Україна таки отримає безвізовий режим з ЄС. 19 жовтня, після зустрічі лідерів країн Нормандської четвірки в Берліні він анонсував, що рішення по наданню безвізу буде ухвалено до 24 листопада. " Бо 24 листопада відбудеться саміт Україна-ЄС, і ми домовилися, що на цей саміт документи будуть готові", - зазначив тоді Порошенко. Проте шанси того, що анонс президента справдиться поки що незначні. Адже для того, щоб рішення про надання Україні безвізу було озвучено на саміті у Брюсселі, необхідне відповідне рішення Європарламенту та Ради ЄС. Чергове засідання Європарламенту розпочалось сьогодні та триватиме до 24 листопада. Однак, питання надання Україні безвізового режиму у порядку денному його засідання відсутнє.

Європейські дипломати реагують на прогнози керівництва України щодо дати надання безвізу стримано: "Я думаю, ситуація, про яку ви говорите, відображає бажання та прагнення українського керівництва, щоб лібералізація візового режиму відбулася якомога швидше", - пояснила в інтерв’ю РБК-Україна посол Франції в Україні Ізабель Дюмон.

У тому, що прогноз Петра Порошенко по безвізовому режиму справдиться українські дипломати та народні депутати сумнівалися ще в жовтні. Так народні обранці у неформальних розмовах з РБК-Україна розповідали, що в кінці жовтня вони мали зустріч з головою МЗС Павлом Клімкіним, і той дав зрозуміти, що на надання Україні безвізу у листопаді розраховувати не варто, але запевнив, що "ще не все втрачено". Не обнадіювали українських парламентарів і в представництві ЄС в Україні. Депутати з так званої групи "єврооптимісти" розповідають, що в середині жовтня мали розмову з головою Представництва ЄС в Україні Хьюгом Мінгареллі, і той натякнув, що питання безвізового режиму з Україною може бути розглянуте Європарламентом та Радою ЄС не раніше грудня цього року. "Єврокомісія кілька місяців тому вважала, що ЄС повинен дати Україні безвізовий режим, і з того часу Європейський парламент і Рада ЄС обговорюють механізм призупинення, який хотіли включити в усі угоди щодо сприяння безвізового режиму не тільки для України, але і для всіх третіх країн . Трохи часу на це потрібно. Ніхто не говорить, що для цього необхідно 5-10-15 років, Україна найближчим часом отримає безвізовий режим", - сказав голова Представництва ЄС в Україні Хьюг Мінгареллі.

З наближенням дати саміту "Україна – ЄС" про те, що ЄС може надати безвіз у грудні відкрито заговорили й українські урядовці. "Я вважаю, що до кінця року є абсолютно всі можливості в ЄС прийняти рішення про безвіз стосовно України",- заявила 14 листопада віце-прем'єр з питань євроінтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Смутні сумніви

Поки європейські інституції дискутують про те, хто з них має приймати рішення про призупинення безвізового режиму, українські дипломати та народні депутати дедалі частіше говорять про те, що європейці лише шукають привід, щоб відтягнути надання безвізу для України, адже ЄС зараз не зацікавлене в цьому. В неофіційних розмовах співробітники МЗС висловлюють думки, що міграційна криза є однією з найважливіших проблем на порядку денному ЄС. Тому рішення про надання Україні безвізу може негативно позначитись на рейтингах діючих керівників Франції та Німеччини, де вже наступного року мають відбутися відповідно президентські та парламентські вибори.

Більше того, зволікання ЄС з наданням Україні безвізу породило у частини українських парламентарів версію про те, що європейці хочуть обміняти його на прийтяння Верховною Радою закону про місцеві вибори на Донбасі. «Вони хочуть безвізом дотиснути на нас, аби вирішити конфлікт на Донбасі і заробити собі дивіденди до виборів. Але ми краще безвіз не отримаємо ніж підемо на схвалення закону про вибори», - пояснює один із депутатів, членів парламентського комітету у закордонних справах.

У цьому контексті варто звернути увагу і на заяву глави Європарламенту Мартіна Шульца. Останній днями запевнив у готовності Європараламенту надати безвізовий режим Україні, проте не забув нагадати Україні про важливість реалізації мінських домовленостей. "Ми бачимо, що всередині України досі є протиріччя. Саме тому ви повинні продовжити антикорупційну і судову реформи і реалізацію мінських домовленостей", - зауважив президент Європарламенту.

Крім того українські дипломати та політики впевнені, що рішення по наданню Україні безвізу "гальмує" Франція. Зокрема віце-спікер Ради Оксана Сироїд поки не бачить готовності Франції підтримати рішення про надання безвізового режиму. Таке бачення у політика з’явилося, зокрема, після останнього візиту до Парижу наприкінці жовтня. За словами Сироїд, питання запровадження механізму призупинення безвізу є формальним та не є справжньою причиною, чому ЄС не поспішає скасовувати візовий режим для України. "Правдива причина – це, на жаль, війна на сході України. Наслідки цієї війни поки не зрозумілі ні для кого, і також страх стосовно українців", - пояснила вона.

В посольстві Франції припущення українських політиків заперечують, та запевняють, що офіційний Париж підтримує надання Україні безвізу. «Можу вам сказати, що позиція Франції з цього питання абсолютно чітка. Франція позитивно дивиться на надання безвізового режиму для українських громадян», - сказала РБК-Україна посол Франції в Україні Ізабель Дюмон.

В свою чергу керівництво ЄС пояснює, що питання призупинення безвізу з’явилося на порядку денному не штучно, а через те, що паралельно з Україною ЄС розглядає можливість надання безвізового режиму Туреччині, яка на відміну від України і близько не виконала всі вимоги європейців. Однак, європейці не можуть відмовити Туреччині, оскільки саме вона зараз розміщує у себе значну частину біженців з Сирії.

Минулого тижня керівництво України вирішило спробувати трохи пришвидшити "внутрішню дискусію ЄС" по безвізу. 16 листопада Верховна Рада звернулася до Європейського парламенту і Ради Європейського Союзу із закликом прийняти без подальших зволікань, до кінця 2016 року, необхідні рішення про надання Європейським Союзом безвізового режиму для громадян України. А вже наступного дня, 17 листопада, Комітет постійних представників (Coreper) у ЄС дійшов згоди, що лібералізація візового режиму з ЄС вступає в силу з моменту початку роботи механізму призупинення такого безвізового режиму. Та це не означає, що Україна після цього рішення автоматично отримує безвіз. Процедурно ще має бути рішення Європарламенту, після чого - Ради ЄС.

Однак, керівництво України це рішення не задовільнило. Того ж дня Петро Порошенко закликав ЄС: "завершити надання безвізового режиму для України без подальших затримок та виповнити свої зобов’язання".

Чи допоможе нова тактика керівництва України пришвидшити надання безвізового режиму стане зрозуміло вже у грудні.