Новий політичний сезон стартує зі старим розкладом. За літо не відбулося жодних сенсаційних політичних подій на кшталт розпуску парламенту, оголошення дострокових президентських виборів або висування нових кандидатів в президенти зі світу мистецтва. Тепер же для реалізації раніше обговорюваних сценаріїв залишається занадто мало часу. За інформацією РБК-Україна, в президентській команді визначилися з однією з головних ставок у майбутній передвиборчій кампанії. Ця ставка - томос про автокефалію української православної церкви.
Разом з новим політичним сезоном неформально стартує і президентська передвиборча кампанія. Літня соціологія не показала істотних змін в розкладі - лідирує як і раніше Юлія Тимошенко, а за нею йде ціла низка кандидатів, результати яких відрізняються в рамках 1-1,5%. Що при 20% тих, хто не визначився, робить будь-який прогноз результатів виборів беззмістовним.
Нічого важливого не приніс і минулий День незалежності, на який покладалися певні політичні надії. Зокрема, не було жодних доленосних заяв від президента Петра Порошенка, не оголосив про свій похід в політику Святослав Вакарчук на концерті "Океану Ельзи".
По суті, новий сезон починається при старому розкладі. Однією з головних інтриг осені впливові представники парламентської коаліції називають долю прем'єра Володимира Гройсмана. "Питання в тому, чи піде Порошенко перед виборами на зачистку прем'єрського крісла. Позбутися Гройсмана - це його бажання. Друге бажання, недосяжне - позбутися Авакова", - говорить інформований співрозмовник РБК-Україна.
Конфлікт між президентською командою і прем'єром, якого підтримують представники "Народного фронту", зокрема, глава МВС Арсен Аваков, - не новина. Його центральна арена - українська митниця, боротьба за яку вже кілька місяців ведеться не на жарт. Нагадаємо, Кабмін вирішив ввести в зони митного контролю співробітників МВС. Раніше митниця була неподільною вотчиною президентської СБУ.
Поки на роль головного постраждалого від цієї сутички пророкують близькому до прем'єра в.о. глави Державної фіскальної служби Мирослава Продана, за якого активно взялися правоохоронці президентської вертикалі. За останніми даними ЗМІ, слідство Генпрокуратури вивчає питання покупки главою ДФС нерухомості в Туреччині. "Щодо Продана, швидше за все, будуть рухи. Можуть навіть браслет надіти", - стверджує співрозмовник з команди Порошенка.
Однак у президента запевняють, що різких рухів щодо самого Гройсмана робити не будуть. "Прем'єра будуть тримати в тонусі. Якщо буде запливати за буйки, будуть популярно пояснювати, що так робити не можна. Але провокувати відставку поки не будуть", - говорить джерело.
У свою чергу в оточенні Гройсмана стверджують, що він вирішив зайняти нейтральну позицію. "Ми не будемо президенту ні заважати, ні допомагати. Озброєний нейтралітет", - говорить співрозмовник з прем'єрської команди.
Не додає оптимізму представникам влади і економічна ситуація, зокрема, падіння гривні і майбутній приїзд в Україну місії МВФ. Нагадаємо, однією з ключових вимог фонду є підвищення ціни на газ для населення. Не виключено, що саме цей нюанс є стримуючим фактором для відставки Гройсмана, адже Порошенку вигідно переключити хоча б частину економічного негативу на прем'єра.
Ще однією проблемою для Порошенка, особливо в світлі прийдешніх виборів, є Аваков, якому підпорядковується вертикаль МВС. Як відомо, контроль над поліцією є важливою технологічною складовою українського виборчого процесу. Однак рішення щодо цієї проблеми у президентської команди немає. "Доведеться змиритися, з ним (Аваковим, - ред.) нічого не зробиш", - говорять в оточенні Порошенка.
Адміністрацію президента "напружує" можлива комунікація Авакова з Тимошенко і олігархом Ігорем Коломойським, чутки про яку активно поширюються в ЗМІ. Втім, сам Аваков в розмові з журналістами 24 серпня спростував нещодавню інформацію про зустріч в названому вище складі на яхті біля берегів Сицилії.
У той же час в оточенні глави МВС недвозначно натякають, що Порошенку не варто розраховувати на підтримку Авакова. "Не треба було справу проти сина педалювати. Нам же Холодницький, коли його НАБУшникі притисли, все розповів, як було щодо рюкзаків. Міністр не пробачить цього президенту", - говорить співрозмовник.
В цілому, як стверджують джерела в парламентській коаліції, правлячий клас поділився на тих, хто буде з Порошенком, і тих, хто готовий підтримати його конкурента - Юлію Тимошенко. "Уже б почалася погана історія, але поки всіх помирила ідея, що Порошенка і Тимошенко треба вивести у другий тур. Тому вони всі разом завзято мочать Гриценка. А потім видно буде", - говорить співрозмовник.
Втім, одним негативом щодо конкурентів вибори не виграти. Як і писало РБК-Україна, ще влітку були розподілені ролі в передвиборчому штабі Порошенка - організаційними питаннями буде відати заступник глави АП Віталій Ковальчук, ідеологією займається нардеп Ігор Гринів, окремий фронт робіт закріплений за нардепом Сергієм Березенком. Втім, функціонери штабу не приховують - кому б не було доручено, командувати всім буде особисто Порошенко.
Варто зазначити, що від роботи штабу дистанціювався глава РНБО Олександр Турчинов, на якого раніше покладали великі надії в команді Порошенка.
Власне, ідеологічну рамку штабу президента вже можна спостерігати на вулицях у вигляді гасел "армія, мова, віра". Одна з головних ставок президентської команди в прийдешній передвиборчій кампанії - надання томосу про автокефалію української православної церкви.
Це дозволило б Порошенку мобілізувати свій електорат. Адже саме він виступив ініціатором звернення за томосом до Вселенської патріархії в Стамбулі, і всі ці місяці в своїх виступах президент невпинно піднімає тему церковної незалежності.
Щоправда, залишається відкритим питання, наскільки ефективний сам факт надання томосу з електоральної точки зору. На початку літа позитивний ефект для президента оцінювався представниками його команди в рамках 3% підтримки. Яким він буде сьогодні, на тлі економічних проблем, сказати складно.
Однак мобілізація електорату буде більш ефективною в разі активної протидії незалежності української православної церкви з боку Росії. Про те, на що можуть піти в цьому питанні росіяни, красномовно говорить недавня поява під час хресного ходу з Кам'янця-Подільського в Почаївську лавру, один з головних центрів Московського патріархату, міцних людей в футболках з восьмиконечним хрестом і цитатою з книги пророка Йоіла. Яка починається словами "Приготуйтеся до війни, збудіть хоробрих".
Як стверджують джерела, близькі до передвиборного штабу Порошенка, одним з головних меседжів його президентської кампанії має стати твердження про "безальтернативність кандидата". У разі активної протидії незалежності української церкви з боку Росії, неминуча ідеологічна поляризація суспільства, і на цьому тлі теза про "безальтернативність" починає працювати в рази ефективніше. Більш того, така протидія може вибити грунт з-під ніг кандидатів, на яких орієнтуються парафіяни Московського патріархату.
Інша справа, що поляризація суспільства щодо церковного питання - дуже тонкий лід, який може проломитися у будь-який момент. У разі провокації масштабного релігійного протистояння, утримати ситуацію під контролем буде дуже складно.
Ще більше року тому один з топових українських політиків в розмові з РБК-Україна говорив про те, що тема церковної незалежності буде актуалізована в найближчому майбутньому. "І це вибухонебезпечна тема. У нашому суспільстві таких тем дві - земля і віра. Актуалізація питання ринку землі аналогічна за своїми можливими наслідками", - говорив він.
Крім того, ставка на томос містить в собі багато невідомих. По-перше, це рішення ще не оголошено офіційно, а Росія задіяла всі можливі механізми, щоб цьому рішенню перешкодити. Яскраві свідчення цього - лист Сербського патріарха проти томосу для України і приїзд на Фанар глави РПЦ Кирила (Гундяєва). Втім, в штабі Порошенка стверджують, що ймовірність позитивного вирішення українського питання у Вселенській патріархії "найвища".
По-друге, в Москві, швидше за все, будуть прораховувати політичні наслідки провокації протистояння на релігійну тему, які можуть перешкодити потенційно проросійським кандидатам.
Окремі представники президентського оточення розуміють ненадійність положення, що складається, і ратують за більш раціональний підхід до ідеї переобрання на другий термін. Цей підхід базується на результатах соціології прийдешньої осені.
"У президентську кампанію треба буде ввалити великі гроші. Якщо соціологія показуватиме 5-6 місце - перетворюватися у Віктора Андрійовича немає жодного сенсу. Краще підготувати гучну прощальну промову, розповісти про досягнення, які об'єктивно є, і піти з президентського поста з повагою", - каже співрозмовник в оточенні Порошенка.
На його думку, в такому випадку Порошенко може сконцентруватися на парламентських виборах восени наступного року, і розраховувати на 10-15% для своєї політичної сили. "Це дозволить почати грати в якусь іншу політичну гру. А провал на президентських виборах призведе до 5% на парламентських в кращому випадку. І тоді можна приходити в парламент два рази на рік, як Жеваго, наприклад", - говорить співрозмовник.
Треба сказати, що, крім томосу, ефективних ідей для походу Порошенка на президентські вибори поки не проглядається. Теоретично, тільки масштабні "релігійні інформприводи" можуть перебити негативні "економічні інформприводи". Економічний негатив, так чи інакше буде концентруватися на президенті, як на збірному образі влади.
Однак неучасть у президентських перегонах і перспективи отримання фракції в майбутньому парламенті для президентської команди не вирішують проблеми піврічного "вікна" між виборами. В якому може бути реалізований один з таємних страхів нинішньої влади - переслідування і розправа "наступніків" над "попередниками".