Вільногірський і Ильшанский ГЗК, Запорізький титано-магнієвий комбінат, більше 4 млрд кубометрів газу, "Надра Банк", безкоштовна оренда газотранспортних мереж - це далеко неповний список активів, які за рік фактично втратив власник Group DF Дмитро Фірташ.
Вільногірський і Ильшанский ГЗК, Запорізький титано-магнієвий комбінат, більше 4 млрд кубометрів газу, "Надра Банк", безкоштовна оренда газотранспортних мереж - це далеко неповний список активів, які за рік фактично втратив власник Group DF Дмитро Фірташ.
Його заводи з виробництва мінеральних добрив зупинилися, понад 40 об'єктів нерухомості заарештовано за позовом МВС, а сам бізнесмен і його бізнес-партнер Сергій Льовочкін є фігурантами кримінальних проваджень за фактами нанесення збитків державі в особливо великих розмірах.
У своїх проблемах Дмитро Фірташ звинувачує уряд і конкретно прем'єр-міністра Арсенія Яценюка. За словами Фірташа, Group DF за останній рік втратила 1,5 млрд дол., не в останню чергу - через дії Кабміну. Бізнесмен не соромиться у виразах, оцінюючи роботу Кабміну, і підкреслює, що зараз він змушений воювати з ним.
Арсеній Яценюк відповідає тим же. Минулого тижня глава уряду у Вашингтоні публічно заявив, що Дмитро Фірташ повинен бути притягнутий до відповідальності у США і сісти у в'язницю.
Невдала партія
Фірташ і Льовочкін, за їх власним визнанням, були серед тих, хто взимку 2013 року підтримував Євромайдан. За їх словами, вони зробили ставку на лідера партії "УДАР" Віталія Кличка, який відразу після втечі Віктора Януковича став одним з головних претендентів на пост Президента.
Тоді "УДАР" з "Батьківщиною" і "Свободою" сформували нову більшість у Верховній Раді. Але в першому складі Кабміну Арсенія Яценюка у Фірташа не виявилося лобістів своїх інтересів. Кличко відмовився брати участь у розподілі міністерських портфелів в знак протесту проти того, що партнери не погодилися заздалегідь підтримати його в боротьбі за пост Президента.
Але Фірташу тоді було не до того. Влада Австрії заарештувала його у Відні за запитом ФБР. Бізнесмена підозрювали в тому, що в 2006 році він за допомогою хабара індійським чиновникам отримав дозвіл на видобуток титану.
Але через місяць, вийшовши на свободу під заставу в 125 млн дол., Дмитро Фірташ уклав союз, який, здавалося б, гарантував йому лояльність української влади до його бізнесу.
22 квітня 2014 року власник Group DF, його бізнес-партнер Сергій Льовочкін і Віталій Кличко зустрілися у Відні з командою Петра Порошенка. Сторони домовилися, що Кличко підтримає на президентських виборах Порошенка, а в парламентських виборах команди двох політиків будуть брати участь єдиним блоком.
Стараннями Фірташа і Льовочкіна інформація про зустріч тут же просочилася в австрійські та українські ЗМІ.
Але союз з Порошенком не вберіг Фірташа від проблем з урядом. Наступ на бізнес олігарха команда Яценюка почала напередодні парламентських виборів.
У вересні 2014 року Кабмін спочатку повернув у держвласність Вільногірський та Іршанський ГЗК. Потім уряд заборонив підприємствам-виробникам мінеральних добрив вилучати газ з ПСГ на період опалювального сезону 2014-2015 рр.
Уряд пояснював свої дії тим, що договори оренди ГЗК підійшли до кінця. А газ необхідний, щоб гарантувати проходження опалювального сезону.
Не обійшлося і без політики. Напередодні виборів Порошенко вів переговори з Яценюком і Кличком про участь в них єдиною командою. Але політики ніяк не могли поділити квоти в потенційному єдиному списку.
Тим часом Дмитро Фірташ, Сергій Льовочкін, власник корпорації СКМ Рінат Ахметов і Віктор Медведчук (голова Адміністрації Президента Леоніда Кучми) вклалися в "Опозиційний блок". Так вони підтримали головного конкурента "Блоку Петра Порошенко" і "Народного фронту" на південному сході України.
Отож, за версією представників оточення Льовочкіна, дії Кабміну були спрямовані на фінансове ослаблення.
Підсумок історії відомий. Яценюк не зміг домовитися з Порошенком, який об'єднався з Кличком. Обидві політсили пройшли в парламент, де разом з "Самопоміччю", "Радикальною партією" і "Батьківщиною" сформували коаліцію.
Прем'єром знову став Яценюк, але ключові міністерські портфелі він поділив з Порошенком. "Опозиційний блок", слідуючи своїй назві, повністю пішов в опозиційну нішу. Але іноді підтримував ініціативи Порошенка, наприклад - при призначенні Віктора Шокіна генеральним прокурором.
Відразу після формування коаліції "група RosUkrEnergo" (Дмитро Фірташ, Сергій Льовочкін, Юрій Бойко) почала виношувати плани для її розвалу. У перший же день роботи парламенту Іван Фурсін, бізнес-партнер Фірташа, прогнозував, що до весни в Раді буде зовсім інша конфігурація сил.
Друга серія
Але коаліція вціліла. А команда Яценюка навесні розпочала новий наступ на групу "групи RosUkrEnergo".
Для початку прем'єрська команда домоглася прийняття закону "Про ринок природного газу". Цей закон позбавляє власників обл- і міськгазів, найбільшим з яких є Фірташ, права безкоштовно розпоряджатися газорозподільними мережами.
Потім МВС під керівництвом Арсена Авакова відкрило одразу кілька кримінальних проваджень стосовно Фірташа і Льовочкіна. При тому, що за рік до цього міліція не чіпала ні олігарха, ні його партнерів.
Також Яценюк пригрозив, що держава забере за борги у Фірташа два підприємства з виробництва мінеральних добрив "Рівнеазот" і "Черкасиазот" і порадив Федерації роботодавців змістити олігарха з посади її голови.
Можливо, прем'єр стримає обіцянку. Його соратники в неофіційних бесідах розповідають, що Яценюк любить повторювати: мовляв, відібрати у Фірташа і Льовочкіна щось, що їм не належить, завжди приємно.
Фірташ і Льовочкін платять Яценюку взаємністю. На дії Кабміну вони відповіли інформаційною війною проти прем'єра і Авакова на телеканалі "Інтер". У його ефірі регулярно з'являються сюжети про корупцію в Кабміні і МВС. Ще одна больова точка для Яценюка - кампанія критики Кабміну за підвищення комунальних тарифів для населення.
У Фірташа з'явився несподіваний союзник - Юлія Тимошенко, яка давно виступає проти Арсенія Яценюка. Адже напередодні парламентських виборів він фактично розвалив "Батьківщину", створивши разом з її багаторічним соратником Олександром Турчиновим партію "Народний фронт".
Складно сказати, який вплив має інформаційна кампанія "Інтера" на рейтинг Яценюка і "Народного фронту". Але за останніми соціологічними опитуваннями політсила прем'єра набирає від 2 до 4% голосів виборців. На останніх виборах у Верховну Раду "Народний фронт" набрав 22,14% голосів.
"У них є Аваков. А у нас "Інтер". От і подивимося - хто кого", - сказав РБК-Україна один із соратників Льовочкіна.
Інтриги сьогодні
Команда Яценюка не приховує своєї антипатії до "групи RosUkrEnergo", яку вони називають "рукою Кремля" і "п'ятою колоною". Аваков стверджує, що наступ на Фірташа і Льовочкіна йде в рамках політики деолігархізації, яку оголосив Порошенко.
Фірташ вважає, що Кабмін почав атаку на нього після того, як австрійський суд відмовив ФБР в його екстрадиції. "Коли вони побачили, що екстрадиції немає, тут у них спалахнула пожежа. І вони почали вибивати все що можна, тільки щоб дихати. Дуже вони не хочуть, щоб я повернувся додому", - сказав бізнесмен в інтерв'ю РБК-Україна.
Після чого додав, що Яценюк - не самостійний політик, мовляв, ним керують ззовні "американці або ще хтось".
Люди з оточення олігарха також вбачають в атаці Яценюка спробу забрати у них активи - на користь Миколи Мартиненка, соратника прем'єр-міністра. Обидва ГЗК і Запорізький титано-магнієвий комбінат (49% належить Ostchem Дмитра Фірташа, 51% - державі) уряд передав в управління державної "Об'єднаної гірничо-хімічної компанії" (ОГХК).
На думку Івана Фурсіна, керівництво цієї компанії підконтрольне Миколі Мартиненку. Фурсін вважає, що в недалекому майбутньому уряд створить ще й корпорацію з управління газорозподільними мережами.
"А потім Яценюк і Мартиненко розкрадуть ці гроші, як вони вже неодноразово робили", - сказав Фурсін.
Про вплив Мартиненка на керівництво ОГХК сказав і Борис Філатов, соратник співвласника групи "Приват" Ігоря Коломойського.
Сам Микола Мартиненко цю тему не коментує.
Як і восени минулого року, на нинішньому етапі конфлікту між Яценюком та Фірташем багато політики. Соратники прем'єра впевнені, що "група RUE" після місцевих виборів восени нинішнього року спробує домогтися переформатування більшості в парламенті.
"Вони сплять і бачать, як би розвалити коаліцію і сформувати нову з БПП, але без нас". - сказав РБК-Україна нардеп від "Народного фронту".
Фірташ не приховує, що він не проти переформатування парламентської більшості. "Потрібно переформатувати Кабінет міністрів. Потрібне перезавантаження - інша коаліція, яка буде за Україну, а не роз'єднувати країну", - сказав олігарх.
В "Опозиційному блоці" дійсно будують амбіційні плани на осінню виборчу кампанію. Але про майбутні спілки поки воліють не говорити.
Один з лідерів партії Борис Колесніков упевнений, що "Опозиційний блок" зможе перемогти у восьми областях південного сходу. Тут, за даними Колеснікова, рейтинг партії становить 40%.
"В цілому по країні, у нас приблизно рівний рейтинг з БПП і "Самопоміччю" - в межах 15%", - сказав Борис Колесніков, додавши, що рішення про об'єднання буде прийняте за результатами виборів.
Втім, Колесніков не поспішає розповідати про підтримку Фірташа в його боротьбі з Яценюком. "Ми підтримуємо всіх підприємців, а не когось одного", - сказав екс-віце-прем'єр по Євро-2012.
Побічно це може свідчити про те, що у відносинах між союзниками по "Опозиційному блоку" не все гладко. Хоч соратники і Льовочкіна, і Колеснікова стверджують, що в партії відносини "рівні, але в друзі ніхто ні до кого не набивається".
Порятунок потопаючих
Здавалося б, з урахуванням "віденських угод" Фірташ в протистоянні з Яценюком міг розраховувати на підтримку з боку Порошенка. Але цього не сталося.
Фракція БПП майже у повному складі підтримала незручний закон "Про ринок природного газу". "Президент проміняв нас на закон про прокуратуру. Ну і дарма", - після голосування сказав в серцях Іван Фурсін.
В той же день один з найближчих соратників Президента в неофіційній бесіді з РБК-Україна назвав Фірташа "збитим льотчиком". І впевнено заявив, що його екстрадують в США, де йому загрожує 50 років тюремного ув'язнення. Але і цього не сталося.
Суд не видав Фірташа США, а сам олігарх публічно нагадав Порошенку, що допоміг йому стати президентом. 30 квітня в суді Відня, де розглядалася справа про його екстрадицію в США, олігарх під присягою розповів, що підтримав на виборах Порошенка і згадав, що між ним і майбутнім Президентом було укладено угоду.
Петро Порошенко у відповідь підписав закон "Про ринок природного газу".
Крім того, команда Президента тепер істотно ускладнює життя Фірташу і партнерам. Так, НБУ в цьому році ввів в "Надра Банк" Фірташа тимчасову адміністрацію, а 5 червня заявив про його ліквідацію.
Також Нацбанк не надав олігарху дозвіл на покупку "Правекс-банку" в італійської групи Intesa Sanpaolo в результаті чого угода не відбулася. Тепер у Фірташа немає власного банку, необхідного для кредитування його бізнесів.
Незважаючи на недружні дії з боку команди Президента, Фірташ публічно утримується від випадів у бік Порошенка - і критикує тільки уряд і Яценюка.
Але в команді Президента не приховують, що вони дуже незадоволені одкровеннями Фірташа на суді у Відні і розцінюють це як спробу натиснути на Порошенка, чого той дуже не любить.
Втім, ні Фірташ, ні Порошенко не використовували "важку артилерію".
Телеканал "Інтер" утримується від критики Президента. А Генпрокуратура не цікавиться діяльністю Фірташа настільки ж ретельно, як МВС.
Більше того, у відносинах власника Group DF і Президента України намітилося явне потепління.
Так, Фірташ запевняє, що він з Порошенком після зустрічі у Відні більше не спілкувався. І минулого тижня Національна рада з питань телебачення і радіомовлення продовжила ліцензію на мовлення телеканалу "Інтер" ще на 7 років. Більшість членів ради орієнтуються на главу держави і керівника його Адміністрації Бориса Ложкіна.
А 14 червня на "Інтері" вийшов часовий сюжет про дружину Президента "Перша леді", в якому журналісти досить схвально відгукувалися про Марину Порошенко.
"Нехай Фірташ і Яценюк воюють, це послаблює їх і зміцнює нас", - сказав РБК-Україна один з найближчих соратників Порошенка.
А тим часом, "привіт Президентові" прилетів від Сергія Льовочкіна, який 9 червня опублікував в німецькій газеті DieZeit статтю. У ній, аналізуючи перший рік перебування Порошенка на посаді глави держави, екс-глава Адміністрації Президента Януковича написав: "Багато українців, швидше за все, скористаються можливістю притягнути Порошенка до відповідальності за відкладання реформ, зниження рівня життя і за збережену корупцію".