ua en ru

Як Порошенко намагається гасити пожежу у владі

Як Порошенко намагається гасити пожежу у владі Порошенко веде гру відразу за кількома політичним столами

Весь минулий тиждень Президент Петро Порошенко зустрічався з ключовими чиновниками і політиками країни. Частина цих зустрічей була офіційною, частина - за закритими дверима в Адміністрації Президента.

Головні питання, які намагався вирішити глава держави: переформатування Кабміну в зручну для себе конфігурацію, збереження коаліції у Верховній Раді та підготовка до місцевих виборів. Кожне з цих питань зараз є проблемою для Порошенка.

Так, прем'єр-міністр Арсеній Яценюк воює з частиною міністрів, призначених за квотою Петра Порошенка, а також з головою Одеської ОДА Михайлом Саакашвілі. Коаліцію покинула Радікальна партія Олега Ляшка. "Самопоміч" Андрія Садового вимагає перегляду правил роботи більшості в Раді. Загальмувався і процес злиття партій "Солідарність" і "Народний фронт".

Похвала прем'єру, дорога для Саакашвілі

Після різкої критики з боку губернатора Одеської області Михайла Саакашвілі відчутно занервував прем'єр Арсеній Яценюк. Співрозмовники в оточенні глави Кабміну розповідають, що їхній шеф просив Президента про публічну підтримку.

В результаті Порошенко, який до цього не втручався в словесні дебати Саакашвілі і Яценюка, підтримав останнього. Так, 8 вересня на відкритому засіданні уряду він разом зі спікером Ради Володимиром Гройсманом кілька разів похвалив прем'єра.

"Те, що в дуже складних умовах зміг зробити наш уряд, заслуговує відмінної оцінки", - сказав Президент.

"Стільки слів підтримки, скільки Петро Олексійович сказав нам сьогодні, я особисто не пригадую", - ділився після засідання людина з апарату прем'єра Яценюка.

Але за таку підтримку Яценюку довелося заплатити значну ціну. Адже саме Президент, а не він, на тому ж засіданні Кабміну оголосив про прийдешнє підвищення зарплат і пенсій.

Настільки популярний у виборців захід точно не завадить "Блоку Петра Порошенко" (БПП) напередодні місцевих виборів, хоча міг б підняти особистий рейтинг прем'єра, який за даними соціологічних опитувань знаходиться в рамках статистичної похибки.

Похвалою прем'єру Президент не обмежився - і намагався вгамувати Саакашвілі. З ним за минулий тиждень Порошенко зустрічався двічі.

Публічно - на засіданні Ради регіонів 9 вересня, закрита частина якого пройшла на Банковій, а також 10 вересня - теж в Адміністрації Президента.

Показово, що Михайло Саакашвілі на годину запізнився на офіційну частину Ради регіонів, і на відміну від інших губернаторів і чиновників на засіданні не виступав. Порошенко все засідання щось писав губернатору Одеської області зі свого iPhone 6.

Після зустрічей з Президентом Саакашвілі припинив критику Яценюка.

"Я йому повідомив, що готовий з ним (Яценюком) зустрітися і все обговорити, але він мене уникає", - сказав Саакашвілі РБК-Україна.

У той же час, співрозмовники РБК-Україна в АП стверджують, що замовк Саакашвілі на прохання Президента.

"Він (Саакашвілі) накинувся на Яценюка, щоб відвернути увагу від того, що виповнилося 100 днів, як він займає посаду і за які за традицією потрібно звітувати, а похвалитися йому було особливо нічим. Але Петро Олексійович (Порошенко) пояснив йому, що публічно критикувати нехай і формального, але начальника - неправильно", - розповів співрозмовник РБК-Україна в АП.

Ще один співробітник Банковій повідомив, що Порошенко пообіцяв Саакашвілі: Кабмін виділить гроші на будівництво дороги Одеса-Рені, яку губернатор неодноразово обіцяв побудувати.

"Президент гарантував йому, що це питання врахують при перегляді бюджету нинішнього року", - говорить співрозмовник видання.

Саакашвілі на питання про дорогу відповідає коротко: "Я обіцяв її побудувати, і я її збудую".

Після розмов з Президентом, Михайло Саакашвілі у своїх виступах зосередився на війні з Ігорем Коломойським.

"Впихнути невпихуєме"

Паралельно з вирішенням конфлікту між Саакашвілі і Яценюком Президент весь минулий тиждень намагався підлатати" коаліцію у Верховній Раді.

На все тій ж Раді регіонів він побачився Андрієм Садовим. Також Порошенко кілька разів викликав в АП Юлію Тимошенко.

При цьому, на Раді регіонів Порошенко лаяв Садового. Так, на офіційної частини засідання Президент зробив випад проти лідера "Самопомочі", фракція якого не голосувала за новий проект Конституції.

Мер Львова і лідер "Самодопомочі" виступає, в тому числі, проти фіксації в перехідних положеннях Основного закону особливостей місцевого самоврядування в окремих районах Донбасу, хоч ця норма і прописана в Мінських угодах.

"Критики Мінських угод хоч і порозривали на грудях вишиванки, але до військкоматів не дійшли", - сказав Порошенко.

Учасники Ради регіонів розповіли, що на закритій частині засідання Президент запитав Садового, чи знає він, скільки Львів отримає додатково надходжень до бюджету після децентралізації, яку передбачає нова редакція Конституції.

Мер Львова не зміг відповісти на це питання, після чого Президент порадив йому розібратися в цьому питанні.

У відповідь Садовий, який раніше ніколи не відрізнявся різкими заявами, почав критикувати Президента за методи роботи з коаліцією.

"Сьогодні потрібно змінювати підходи роботи коаліції. Представники БПП і "Народного фронту", які ходять на Раду коаліції, не мають реального впливу на прийняття рішень. Вони після засідання йдуть в інші кабінети і змінюють свою позицію. Тому потрібно, щоб з нами спілкувалися президент і прем'єр", - сказав Андрій Садовий РБК-Україна.

Він також озвучив претензії "Самопомочі" до роботи коаліції. Насамперед, фракція Садового наполягає, що Президент і прем'єр повинні давати депутатам достатньо часу для ознайомлення з проектами законів, за які їм пропонують голосувати.

Досить часто принципові проекти вносяться до Верховної Ради в день голосування. Так було, наприклад, з законопроектом про можливості Кабміну не платити за зовнішніми зобов'язаннями.

"Самопоміч" наполягає, щоб документи, за які не готова голосувати хоча б одна фракція більшості, не виносилися на голосування, поки по цьому питанню не буде знайдений консенсус.

Крім того, соратники Садового наполягають, що коаліція повинна приймати закони без допомоги інших фракцій парламенту. Наприклад, тільки завдяки голосам "Опозиційного блоку" а також депутатських груп "Воля народу" та "Відродження", парламент зміг затвердити в першому читанні зміни до Конституції і призначити генпрокурором Віктора Шокіна.

Відставка Віктора Шокіна - ще одна, вже звична вимога "Самопомочі". Так, голова антикорупційного комітету Ради Єгор Соболєв ("Самопоміч") з літа збирає підписи нардепів на підтримку рішення про розгляд Верховною Радою звільнення генпрокурора.

Порошенко поки що не поспішає йти на поступки Садовому. Перший заступник голови фракції БПП у ВР Ігор Кононенко сказав, що його фракція не проти розглянути питання про відставку Шокіна. Але для початку нехай Соболєв збере необхідні для цього 150 підписів нардепів.

"Соболєву хочеться, щоб генпрокурором був Давид Сакварелідзе. Але мало чого кому хочеться", - сказав Кононенко.

Також він заявив, що Конституцію має ухвалювати весь парламент, а не тільки фракції коаліції.

Кононенко вважає, що критика "Самопомочі" - це підготовка до місцевих виборів, після яких позиція фракції Садового може стати більш конструктивною.

Але в неофіційних бесідах нардепи від БПП стверджують, минулого тижня на Банковій Садовому дали зрозуміти: якщо вона не утримається від критики, то може відчути на собі "всі принади життя опозиціонера".

"Фракція Садового менше ніж за рік втратила в Раді шість нардепів. Буде вести себе так само, втратить ще стільки ж", - сказав співрозмовник РБК-Україна в БПП.

Сьогодні до Садового в критиці діючої моделі управління коаліцією приєдналася Юлія Тимошенко. Вона заявила, що парламентська більшість примушує затверджувати закони без обговорення "коло з семи людей" у складі Порошенко, Яценюка, голови АП Бориса Ложкіна, секретаря РНБО Олександра Турчинова, голови фракції БПП Юрія Луценка та голови МВС Арсена Авакова.

За даними РБК-Україна, лідер "Батьківщини" минулого тижня також відвідувала Банкову. Співрозмовники РБК-Україна в АП стверджують, що лідер "Батьківщини" в обмін на лояльність хоче відкласти процес переформатування Кабміну на жовтень - після місцевих виборів.

"Вона розраховує, що за результатами виборів отримає великі фракції в місцевих радах, а в обмін на їх лояльність зможе вимагати розширення своєї квоти міністрів в Кабміні", - сказало джерело в АП.

Але співрозмовники РБК-Україна в "Батьківщині" зазначили, що "все не так просто і мова, швидше, йде про якусь багатоходівку, які люблять на Банковій".

Поки процес переформатування уряду затягується. Яценюк обіцяв, що представить нову структуру і новий склад уряду в вересні. Передбачалося, що минулого тижня Кабмін повним складом прийде на Раду коаліції. Проте цього не сталося.

Цього тижня міністри по черзі зустрічатися з парламентськими фракціями. Але нардепи РБК-Україна в керівництві фракції БПП впевнені, переформатування Кабміну затягнеться до жовтня, а може навіть і листопада.

При цьому, співрозмовники РБК-Україна наполягають, що цей процес не пов'язаний з місцевими виборами.

День "Ч"

Голоси всіх членів коаліції потрібні Порошенку для повторного голосування за нову редакцію Конституції. Від цього багато в чому залежить доля Мінських угод, в яких сказано, що новий Основний закон Україна повинна прийняти до 1 січня 2016 року.

Не виключено, що до голосування справа не дійде. Минулого тижня Президент заявив, що доля Мінських домовленостей буде залежати від того, чи проведуть так звані ДНР і ЛНР місцеві вибори 25 жовтня.

Раніше керівництво сепаратистів заявляло, що вибори в ДНР відбудуться 18 жовтня, а в ЛНР - 1 листопада.

Порошенко вважає, що в такому разі Україна та ЄС будуть вважати Мінські угоди зірваними. Адже документ передбачає проведення місцевих виборів в один день по всій території України.

"В такому разі жодні зміни до Конституції у другому читанні голосувати не будуть", - заявив Президент на Раді регіонів.

Втім, це питання напевно буде обговорюватися сьогодні під час зустрічі Президента і прем'єр-міністра з лідерами фракцій, яка повинна початися на Банковій в 20:00.