ua en ru

Спроба рейдерського захоплення ПФК: 130 тис. грн збитків та можлива втрата 50 т готової продукції

Спроба рейдерського захоплення ПФК: 130 тис. грн збитків та можлива втрата 50 т готової продукції 11 червня озброєні люди намагалися захопити "Побузький феронікелевий комбінат"
Чотири роки тому у спілкуванні українських бізнесменів популярною була тема про "людей", що приходять з пропозиціями про передачу частини або повного контролю над своїм бізнесом з "сім'єю". З тих пір ситуація в країні змінилася, але бажання "віджати" чужий бізнес, схоже, ще залишилося.

Чотири роки тому у спілкуванні українських бізнесменів популярною була тема про "людей", що приходять з пропозиціями про передачу частини або повного контролю над своїм бізнесом "сім'ї". З тих пір ситуація в країні змінилася, але бажання "віджати" чужий бізнес, схоже, ще залишилося.

Штурмовий четвер

11 червня до прохідної ТОВ "Побузький феронікелевий комбінат" у Кіровоградській області під'їхало кілька мікроавтобусів, в яких перебували представники Кіровоградської обласної прокуратури з "групою підтримки".

Приводом для приїзду правоохоронців була кримінальна справа, відкрита на підставі продажу ПФК шлаку кілька років тому іншій компанії, у чому немає взагалі ніякого криміналу. Шлак, згідно з сертифікатами, безпечний і може використовуватися в будівництві і при виготовленні будівельних матеріалів. Ще до цього були очевидні синхронні дії прокуратури з іншими посадовими особами, спрямовані на блокування роботи комбінату.

На підставі визначення Корольовського районного суду м. Житомир, за позовом громадянина Ковальчука В. С. від 17 квітня 2015 року, як виявилося, скасованого тим же судом 19 травня цього року, було накладено арешт на 72 тис. т. ферронікелевой руди і близько 7 тис. т. готової продукції, що належить естонському трейдеру BowrinTrading OU, що знаходиться в Іллічівському морському торговому порту.

Співробітників прокуратури і Житомирського суду не збентежив той факт, що від імені позивача були подані документи з грубими порушеннями чинного законодавства, позивач жодного разу не з'являвся на засідання суду і всі його підписи на документах очевидно різні, а за адресою нібито проживання Ковальчука, зазначеному в позові до м. Житомир, знаходиться магазин-склад будівельних матеріалів "Стройбат".

Прокуратура до вечора проводила обшук і виїмку документів і склала протокол, в якому не вказала зауважень. Втім, вже 12 червня на сайті Кіровоградської обласної прокуратури з'явилося повідомлення про перешкоджання проведенню співробітникам правоохоронних органів слідчих дій у зв'язку з кримінальною справою відносно працівників Кіровоградської митниці.

Після того, як представники прокуратури завершили свою роботу, на територію комбінату увірвалися невідомі озброєні люди, які застосували вогнепальну зброю і світлошумові гранати, були поранені працівники комбінату. За оцінкою керівництва комбінату, збиток, нанесений ПФК, оцінюється в більш ніж 130 тис. грн через пошкодження, завдані заводоуправлінню. Крім того, внаслідок тимчасового скорочення роботи, підприємство знизило добове виробництво феронікелю на 50 тонн.

Мешканці були проти

Побузький феронікелевий комбінат унікальний не тільки тим, що це єдине підприємство в СНД, яке здійснює переробку бідних окислених руд нікелю. Крім цього, підприємство забезпечує близько 30% надходжень до бюджету Голованівського району, а допомога соціальній і освітній сфері смт. Побугське обчислюється мільйонами гривень на рік.

З самим підприємством пов'язане життя більш ніж третини жителів селища. Коли наприкінці 90-х комбінат на час припинив свою роботу, для смт. Побужжя, за словами селищного голови Сергія Слободянюка, настала катастрофа, яку можна порівняти з Чорнобилем. Тому не дивно, що на захист комбінату вийшло практично все населення селища.

За словами місцевих жителів, в момент "візиту" представника прокуратури на комбінат, на під'їздах до селища перебували понад десять мікроавтобусів, в яких були озброєні люди спортивної зовнішності без розпізнавальних знаків силових відомств.

Як вдалося дізнатися, за однією з версій, це були представники однієї з приватних охоронних структур м. Біла Церква, які і склали основну ударну групу штурмовиків. Загальну координацію штурму здійснював громадянин Росії Вахтанг Маскуров, відомий в РФ, в тому числі і у зв'язку з рейдерськими захопленнями, про що свідчать записи відеоспостереження служби безпеки ПФК.

Вахтанг Маскуров надав адміністрації ПФК неіснуюче рішення Донецького суду про зміну власників комбінату від 2011 року. Це, а також активні дії прибулих, дали підстави генеральному директорові ПФК Олегу Беспалову заявити про спробу рейдерського захоплення.

Це підтверджує і класична схема захоплення: створення підприємству проблем з реалізацією продукції чи перешкоджання діяльності, серія публікацій в Інтернет-ЗМІ з необґрунтованими звинуваченнями комбінату, в даному випадку - в приналежності до російських інвесторів і діяльності, спрямованій на зниження обороноздатності України. Причому, це робиться без надання офіційних документів. І останній етап - маючи на руках рішення будь-якого суду, краще не з регіону, де знаходиться підприємство, захопити контроль над підприємством, в тому числі і з допомогою правоохоронців.

Про що говорять документи

Спробуємо розібратися, про які судові справи і рішення говорив перед захопленням Маскуров. Господарський суд Донецької області, що тимчасово перебуває в м. Харків, надав відповідь на запит щодо наявності судових проваджень за участю ПФК, в тому числі і зміни власника підприємства.

У документі суду за № 01-29/4, зокрема, сказано: "у провадженні господарського суду Донецької області відсутня справа №7/298-306, по якій приймалося рішення від 22.04.2011 р. та постанова від 15.06.2011 р., за участю Товариства з обмеженою відповідальністю "Юссам" (ідентифікаційний код 36680013), якими було встановлено право власності зазначеної особи на майно ТОВ "Побузький феронікелевий комбінат", яке знаходиться за адресою Кіровоградська область, Голованівський район, смт. Побузьке, вул. Промислова, 12".

Іншими словами, нові власники підприємства скористалися неіснуючим рішенням суду для захоплення комбінату. Пікантності ситуації додає і той факт, що це відбувалося в присутності правоохоронних органів України, а керував захопленням російський громадянин.

Більш того, цей же Господарський суд в офіційному листі за № 01-41/3 повідомив, що "у провадженні господарського суду Донецької області відсутні справи за участю Товариства з обмеженою відповідальністю "Побузький феронікелевий комбінат" (код ЄДРПОУ 31076956) в період з 01.01.2010 р. по 11.06.2015 р.".

Про те, що власником комбінату є підприємство, що входить в міжнародну інвестиційну групу Solway говорить і виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 11.06.2015 року. У ній сказано, що власником підприємства є АТ Solway Feni As, зареєстроване в Естонії.

Тим не менш, на ці факти українська прокуратура не звертає увагу.

Готові стояти до кінця

Незважаючи ні на що, підприємство вдалося відстояти, але ціна перемоги виявилася суттєвою - ПФК втратив 50 т готової продукції, постачання якої передбачені експортними контрактами, і їх затримка несе загрозу не тільки комбінату, а й Україні в цілому.

Мабуть, під враженням від бажання жителів селища не допустити захоплення комбінату, Кіровоградська прокуратура порушила кримінальну справу ще й за фактом опору з боку адміністрації ПФК і місцевих жителів проведення слідчих дій за частиною 2 ст. 342 КК України. Хоча, за словами співробітників підприємства і місцевих жителів, ніяких перешкод для представника прокуратури не створювалося.

16 червня 2015 року в Будинку культури смт. Побугське відбулися збори територіальної громади селища, за участю представників районної влади Голованівського району. Незважаючи на те, що пристрасті з приводу спроби захоплення комбінату трохи вщухли, жителі Побугского готові захищати підприємство до кінця. За словами Сергія Слободянюка, в селищі створено штаб оперативного реагування, у який увійшли жителі селища, а також керівництво ПФК і Побугского. У бесіді з кореспондентом РБК-Україна мер селища заявив: "Ми готові стояти до кінця і не дозволимо захопити наш комбінат".

Керівництво і працівники комбінату звернулися до Президента України Петра Порошенка з відкритим листом, опублікованим на головній сторінці свого сайту.

Яким буде закінчення цього протистояння - поки ще невідомо. Незрозуміло інше - бездіяльність і мовчання центральної і обласної влади, чия позиція цікавить не тільки власників ТОВ "Побузький феронікелевий комбінат", але і жителів селища, які виступили на захист свого містоутворюючого підприємства.