ua en ru

Потрапили під роздачу: ДФІ починає перевірку держпідприємств з "Електроважмашу"

Потрапили під роздачу: ДФІ починає перевірку держпідприємств з "Електроважмашу" Харківський "Електроважмаш" чекає сувора фінансова перевірка
За дорученням прем'єр-міністра Арсенія Яценюка будуть розпочаті перевірки фінансової діяльності топ-20 держкомпаній. Ініціатором перевірки виступило Міністерство економічного розвитку і торгівлі, за інформацією якого на одному з підвідомчих йому підприємств, харківському "Електроважмашу", працюють схеми з виведення коштів в британський офшор. За даними РБК-Україна, тільки по одному контракту на рахунках ConorTradingL.P. осіло більше 1,6 млн дол. На "Електроважмаші" заявляють, що перевірки почнуться з наступного тижня і всі звинувачення на свою адресу спростовують.

За дорученням прем'єр-міністра Арсенія Яценюка будуть розпочаті перевірки фінансової діяльності топ-20 держкомпаній. Ініціатором перевірки виступило Міністерство економічного розвитку і торгівлі, за інформацією якого на одному з підвідомчих йому підприємств, харківському "Електроважмашу", працюють схеми з виведення коштів в британський офшор. За даними РБК-Україна, тільки по одному контракту на рахунках ConorTradingL.P. осіло більше 1,6 млн дол. На "Електроважмаші" заявляють, що перевірки почнуться з наступного тижня і всі звинувачення на свою адресу спростовують.

У розпорядженні РБК-Україна виявилися контракти (див. документи наприкінці публікації), що підтверджують факт недоотримання прибутку харківським держпідприємством "Електроважмаш" в обсязі 1,61 млн дол. Держкомпанія підзвітна Мінекономрозвитку і торгівлі, спеціалізується на виробництві турбо- та гідрогенераторів, устаткування для теплових, атомних станцій і шахт.

Відповідно до одного з документів, 10 вересня 2014 підприємство "Оркен" (зареєстровано в м Тімертау, Казахстан), що є складовою частиною ArcelorMittal Group, уклало контракт з ТОВ "Торговий дім" Електроважмаш"" на постачання електродвигуна постійного струму, а також послуг з монтажу та вводу в експлуатацію. Вартість договору - більше 2,9 млн дол.

Графік поставки передбачає, що остаточний прийом обладнання повинен відбутися 27 жовтня 2015 року. Контракт передбачає умови та строки розрахунків. Авансовий платіж у розмірі 25% від суми контракту (746,73 тис. дол.) повинен був перерахувати протягом 45 робочих днів з моменту його підписання. Останній платіж -10% (298,7 тис. дол.) - через 90 днів після підписання "акту попереднього прийому".

Суть претензій у тому, що підписаний контракт не прямий, а через торговий дім. А цей торговий дім, у свою чергу, зареєстрований у приватній квартирі в Дніпропетровську.

Крім того, ДП від імені директора зовнішньоекономічної діяльності та маркетингу Р. Довгого і на бланку Мінпромполітики (на той період міністерство ще не було ліквідовано) інформувало АрселорМіттал Тімертау, що реалізація всієї товарної лінії здійснюється через торговий дім. І що поставка обладнання гарантована.

Є і другий контракт, який ДП "Електроважмаш" вже 30 вересня підписав з компанією ConorTrading L.P. Вона створена в лютому 2014 року, зареєстрована в м Росайт (Великобританія) має статус активної компанії.

Договір ідентичний договором з "Оркен". Але в ньому вартість поставки становить суму майже вдвічі меншу - 1,4 млн дол.

Таким чином, в офшорі осіло вдвічі більше грошей, ніж отримала держкомпанія.

Як зазначив глава МЕРТ Айварас Абромавічус під час брифінгу 9 вересня, кошти держкомпаній в основному розкрадаються через продажі і фірми-прокладки, тому потрібно перевіряти, хто, що і кому продає.

"На жаль, у нашій країні не так вже часто якісь великі, комплексні перевірки виявляють порушення, тому тут потрібно йти, швидше за все, по конкретних контрактах і т. д.", - заявив на брифінгу Абромавічус.

Про наявність цих схем і недоотримання прибутку держкомпанією був проінформований прем'єр-міністр Арсеній Яценюк. Він доручив Держфінінспекції (ДФІ) провести перевірки на ДП, що стало приводом для відсторонення від виконання своїх службових обов'язків директора "Електроважмашу" Володимира Глушакова.

Він всі звинувачення відкинув і заявив РБК-Україна, що жодного контракту через торговий дім укладено не було.

"У нас всі прямі контракти", - запевнив він.

Зараз в.о. директора призначений Дмитро Костюк. За його словами, з початку вересня на підприємстві знаходиться робоча група МЕРТ і, за запитом перевіряючих, ДП надає правовстановлюючі документи, договори з різними контрагентами, довідки.

Крім того, наступного тижня на заводі почнеться перевірка ДФІ в Харківській області, яка триватиме з охопить період роботи підприємства з 1 березня 2013 року по серпень 2015 року. Закінчення перевірки заплановано на початок жовтня.

У той же час, на підприємстві відзначили, що ConorTrading L.P. все ж є замовником обладнання.

"Рішення про розміщення замовивши приймає АрселорМіттал. Ми постачали безпосередньо Conor. У нас один контракт - тільки з ним. Все інше - питання до Арселора", - сказав співрозмовник РБК-Україна на ДП.

З торговим домом "Електроважмаш", додають на ДП, підприємство, крім назви, нічого спільного не має. А лист, направлений в "АрселорМіттал Тімертау", може бути підробленим.

"Таких вихідних реєстраційних номерів на заводі немає, посада Р.Довгого називається по-іншому, а на підприємстві відсутня оригінал листа", - запевнило РБК-Україна джерело на підприємстві.

Крім "Електроважмашу", ДФІ перевірятиме фінансову діяльність топ-20 держпідприємств, в тому числі, на предмет використання посередників у торговельних операціях. Як заявив Айварас Абромавічус на брифінгу, є підозри щодо компаній, підзвітних МЕРТ і МінАП.

Зокрема, йдеться про "Укртрансхімамміак" і Об'єднань гірничо-хімічну компанію (обидва - МЕРТ), "Укрспирт" та Державну продовольчо-зернову корпорацію України (обидва - МінАП). Відносно керівництва перших двох компаній Абромавічус неодноразово висловлював своє невдоволення.

Так, главам ДП Віктору Бондику і Руслану Журило він пропонував написати заяви про відставку. Однак, вимогу міністра було проігноровано, а Бондик перебуває у відпустці.

Глава ДФІ Лідія Гаврилова повідомила РБК-Україна, що чекає від МЕРТ списку підприємств, на які необхідно вийти на перевірки.

"Вчора нам прийшло доручення від прем'єр-міністра, тому чекаємо перелік підприємств і будемо перевіряти їх за період 2014-2015 роки", - сказала Лідія Гаврилова.

Втім, "Укртрансхімаммік" ревізори і так планували перевіряти, а "Укрспирт" інспектували 4-5 місяців тому. Якщо буде необхідність перевірити неохоплений період, то ДФІ готова знову вийти на "Укрспирт".