ua en ru

Згадати минуле

Автор: RBC.UA
Нові призначення в Міненерго мають покращити ситуацію в газовій сфері і нарешті вирішити проблеми, що виникли на газовому ринку. Саме на це робив ставку уряд, коли призначив нового заступника міністра палива та енергетики Ігора Діденка. Втім, нові призначення призвели до невдоволення з боку команди Дмитра Фірташа, яка почала серйозну боротьбу з паном Діденко з підключенням всього арсеналу PR-інструментів.

Марина Кузнєцова

Нові призначення в Міненерго мають покращити ситуацію в газовій сфері і нарешті вирішити проблеми, що виникли на газовому ринку. Саме на це робив ставку уряд, коли призначив нового заступника міністра палива та енергетики Ігора Діденка. Втім, нові призначення призвели до невдоволення з боку команди Дмитра Фірташа, яка почала серйозну боротьбу з паном Діденко з підключенням всього арсеналу PR-інструментів.

В четвер, 15 травня, під будівлею Кабінету міністрів зібралося кілька десятків мітингувальників, які вимагали відставки заступника міністра палива і енергетики Ігоря Діденка та радника міністра Ігоря Кирюшина. Присутні голосно били в барабани, дзвони і кричали невиразні гасла. Вже через годину люди стали розходитися, а буквально за рогом з ними розраховувалися організатори мітингу.

"Тримаємо зв'язок, днями ще один збір", - говорив довготелесий чоловік у блакитній сорочці і дощовику відраховуючи гроші.

Євромайдан створив попит на думку громадськості, і тому платні мітинги, як засіб впливу на владу, стали досить популярними, відмітив голова центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко. У випадку з Ігорем Діденко замовник мітингів не особливо дбав про маскування. Напередодні проти призначення нового заступника міністра палива та енергетики виступила народний депутат Інна Богословська, яка входить у групу Льовочкіна-Фірташа. Пані Богословська не соромилася в виразах, втім, так і не змогла аргументувати які конкретно у неї є претензії до нового заступника міністра.

Посилити газовий блок

Кабмін призначив Ігоря Діденка заступником міністра палива та енергетики 12 травня. Пан Діденко з серпня 1999 року по квітень 2000 року обіймав посаду першого заступника голови правління НАК "Нафтогаз України". З квітня по червень 2000 року він виконував обов'язки голови правління "Нафтогазу". У лютому 2008 року Діденко знову був призначений першим заступником голови правління НАК "Нафтогаз України", пропрацювавши на цій посаді до 24 березня 2010 року.

Призначення Ігоря Діденка заступником міністра палива та енергетики пояснюється проблемами у відносинах з "Газпромом" і необхідністю появи в команді Міненерго професійного парламентера, каже керівник аналітичного департаменту акціонерного товариства Eavex Capital Дмитро Чурін.

За його словами, нинішній голова "Нафтогазу України" Андрій Коболєв розбирається у фінансах, але не в газовому ринку і не в тонкощах газових перипетій у стосунках з Росією. "Ігор Діденко, на відміну від нинішнього глави "Нафтогазу", має досвід переговорів з Росією і досвід вирішення досить серйозних кризових ситуацій в газовій сфері", - каже Чурін.

За словами Чуріна в ситуації, коли Росія поставила дедлайн по сплаті ціни на газ, виникла гостра необхідність в тому, щоб посилити Міненерго менеджером, що здатен вирішувати проблеми. "Пан Діденко професіонал, і в цілому ми позитивно оцінюємо його призначення", - сказав експерт.

Погоджується з цим і голова наглядової ради групи компаній "ТЕКТ" Вадим Гриб, позитивно оцінюючи призначення на посаду заступника міністра палива і енергетики Ігоря Діденка. "Ми багато говорили, що на чолі міністерств і держмонополій встали ті, хто не займався своєю діяльністю професійно, тому потрібно виправляти ситуацію. Ігор Діденко якраз професіонал у своїй справі, він знає як вести переговори і знає як домагатися позитивного для країни результату. Тому його призначення можна тільки вітати", - зазначив Гриб.

Стара образа

Головна претензія, яка залишається у Дмитра Фірташа по відношенню до нового заступника міністра палива та енергетики - це розмитнення 10 млрд куб. м газу, що належать компанії RosUkrEnergo. Рішення було політичним і прийнятим прем'єр-міністром Юлією Тимошенко. Діденко був одним з його виконавців, причому не самим головним.

З юридичної точки зору, рішення про розмитнення 10 млрд. куб. м газу було цілком легітимним, вважає партнер юридичної фірми "Правові партнери" Андрій Доманський. "Саме тому Дмитро Фірташ не міг виграти в Стокгольмському арбітражі в Україні, поки не змінилася влада і нове керівництво НАКу фактично не відмовилося від захисту своїх інтересів у суді", -говорить він.

Сама RosUkrEnergo також неодноразово натрапляла на звинувачення у нечесності. Так у 2005 році, будучи керівником СБУ, Олександр Турчинов повідомив про наявність у нього доказів того, що компанія контролюється кримінальним авторитетом Семеном Могилевичем. В кінці грудня 2005 року колишній прем'єр України Юлія Тимошенко звинуватила RosUkrEnergo в газовому дефіциті в Україні, заявивши, що за допомогою даної компанії колишнє керівництво країни та компанії "Нафтогаз" відмивають гроші. На її думку, у створенні RosUkrEnergo брали участь колишні керівники НАК "Нафтогаз".

21 квітня 2006 року газета The Wall Street Journal з посиланням на кілька джерел в Європі і США повідомила, що Міністерство юстиції США почало розслідування діяльності компанії RosUkrEnergo. Слідчі відділу по боротьбі з організованою злочинністю міністерства у Вашингтоні зустрілися з представниками RosUkrEnergo та її співзасновника - Raiffeisen Investment. Слідчих цікавила структура власності компанії. Розслідувала діяльність компанії також і організація Global Witness, яка також прийшла до висновку, що існування компанії загрожує міжнародній безпеці.

"Дмитру Фірташу варто було б забути про свої минулі образи до пана Діденка, якщо він хоче щоб йому в Україні не згадували його минуле і не почали розслідування діяльності RosUkrEnergo вже найближчим часом", - зазначив голова фракції "Батьківщина" у Верховній Раді Сергій Соболєв.