ua en ru

Чи допоможе обрання до Радбезу ООН відновити територіальну цілісність України

Чи допоможе обрання до Радбезу ООН відновити територіальну цілісність України Україна ставить перед собою амбітні цілі на період членства в Радбезі ООН
15 жовтня Україну вчетверте обрали непостійним членом Ради безпеки ООН. Її повноваження триватимуть два роки і вступлять в силу з 1 січня 2016 р. Українська влада вже назвала цю подію досягненням, однак чи зможемо ми ефективно використати цю найбільшу у світі трибуну, покаже час.

15 жовтня Україну вчетверте обрали непостійним членом Ради безпеки ООН. Її повноваження триватимуть два роки і вступлять в силу з 1 січня 2016 р. Українська влада вже назвала цю подію досягненням, однак чи зможемо ми ефективно використати цю найбільшу у світі трибуну, покаже час.

Суть справи

Рада безпеки - це ключовий орган ООН, який несе відповідальність за безпекову ситуацію в світі. З усіх шести головних органів ООН тільки рішення Радбезу є обов'язковими для виконання всіма країнами-членами організації. До Радбезу входять п'ять постійних і десять непостійних країн-членів. Постійні члени володіють правом вето - це Китай, Великобританія, США, Франція та Росія, яка успадкувала місце СРСР. Каденція непостійних членів в Радбезі триває два роки, і кожного року п'ять із десяти непостійних членів Радбезу ротуються.

У 2015 р. до Радбезу на наступні два роки було обрано Японію, Сенегал, Уругвай, Єгипет та Україну. Натомість в цьому році завершується каденція Йорданії, Нігерії, Литви, Чаду і Чілі. Україна представлятиме в Радбезі східну Європу і змінить Литву на цій позиції.

Фактично цього року Україна не мала конкурентів, адже від цієї частини Європи була подана тільки її кандидатура. Україна подала заявку на непостійне членство у Радбезі ще у 2002 р., відразу після того, як закінчилася її попередня каденція. До того Україна вже тричі була членом Радбезу ООН: у 1948-1949, 1984-1985, 2000-2001 рр.

Вигоди України

Українська сторона хоче використати членство у Раді безпеки ООН задля підтримки і збереження власної територіальної цілісності. Президент Петро Порошенко з приводу обрання України навіть виступив з окремим зверненням до народу.

"Цей переконливий результат є свідченням глибокої міжнародної солідарності з Україною в умовах триваючої зовнішньої агресії з боку постійного члена Ради безпеки ООН. Нам це вдалося дякуючи мужності та героїзму українського народу у боротьбі за свободу та незалежність. Кожен зі 177 голосів, відданих сьогодні в Генеральній Асамблеї ООН в Нью-Йорку за Україну, - це голос на підтримку державного суверенітету, політичної незалежності та соборності України", - заявив Президент.

Петро Порошенко також зазначив, що основну увагу Україна приділятиме реформуванню Радбезу ООН і протидії зловживанню правом вето.

"Ключовою місією нашого членства в Раді безпеки буде рішуче відстоювання цілей і принципів Статуту ООН, розроблених за провідної ролі України ще 70 років тому", - підкреслив голова держави.

Розділяє позицію Президента і голова парламентського Комітету з питань закордонних справ Ганна Гопко. Вона зазначила, що завдяки таким повноваженням Україна зможе відновлювати власні суверенітет і територіальну цілісність, домагатися встановлення справедливості через трибунал по МН17, захищати права людини в Криму та надавати гуманітарну допомогу в тому числі і переселенцям.

Петро Порошенко у своєму зверненні також розповів, що серед пріоритетів України у Радбезі ООН буде і боротьба з тероризмом.

"Удосконалення миротворчої та миробудівної діяльності ООН, боротьба з тероризмом та його проявами, надання юридично зобов'язуючих гарантій безпеки країнам, що добровільно позбулися ядерної зброї - все це буде серед пріоритетів майбутньої роботи України в Раді безпеки", - зазначив Президент.

Ганна Гопко додала, що Україна зможе "впливати на рішення з багатьох питань, хоч би якого куточка планети вони не стосувалися". Крім того, за її словами, у 2016 р. обиратимуть нового генсека ООН, кандидатуру якого має попередньо схвалити Радбез.

Політичний аналітик Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач також вважає, що непостійне членство допоможе Україні захищатися від Росії.

"Членство в Раді безпеки ООН дає Україні можливість бути причетною і впливати на вирішення найбільших світових проблем. Присутність України за столом, де приймаються найважливіші безпекові рішення, в тому числі й ті, які стосуються України, дає можливість нам краще захищатись від різноманітних російських інсинуацій", - зазначив експерт.

Більш того, Горбач вважає, що дворічна каденція України повинна бути використана для наступу на російську позицію там, де вона є брехливою і фальшивою.

"Україна зможе, як член Радбезу, скликати його з тих питань, з яких вважатиме за потрібне. Україна зможе не менш ніж один раз головувати в Радбезі ООН протягом одного місяця, бо є ротація головуючих. Головуюча країна формує порядок денний засідань. Фактично Україна отримує найвищу з існуючих у світі трибун для того, щоби оголошувати свої позиції, свої ідеї, в тому числі і щодо реформування самої РБ ООН в тій частині, що стосується позбавлення країни-агресора права вето на прикладі російської війни в Україні", - додав Володимир Горбач.

Ще одним важливим питанням, яке Україна може підняти, є питання успадкування РФ місця СРСР в Радбезі ООН.

"Це питання теж може бути підняте Україною у форматі засідання Ради безпеки ООН. Україна є таким самим спадкоємцем Радянського Союзу, як і Росія. Тим не менше правом вето володіє тільки РФ", - підкреслив аналітик.

Слід додати, що право на місце СРСР в Радбезі має не лише Україна, але й усі інші колишні радянські республіки.

Співпраця з іншими країнами

У 2016 р. до Радбезу ООН входитимуть: Китай, Росія, Великобританія, США, Франція, Ангола, Іспанія, Малайзія, Венесуела, Нова Зеландія, Україна, Уругвай, Єгипет, Сенегал та Японія. Саме з цими країнами нашій державі доведеться працювати в цьому органі.

Володимир Горбач зазначив, що Японія є нашим природним союзником, а з іншими обраними непостійними членами Україні доведеться налагоджувати співпрацю.

"Японія займає цілком проукраїнську позицію. Вона має територіальну суперечку з Росією за Південні курильські острови, тому є нашим природним союзником. Країни Африки і Латинської Америки достатньо далекі від українсько-російської проблематики, і з ними потрібно додатково працювати, пояснювати, аргументувати, але вони так само відкриті до нашого впливу як і до російського", - сказав Горбач.

Водночас слід додати, що Японія належить до тих країн, які найчастіше обираються до Радбезу. Це буде вже одинадцятий раз, коли її обрали непостійним членом. Ця країна вже давно хоче бути постійним членом Радбезу, але це неможливо без реформування РБ ООН, тому Японія цілком може підтримати Україну в питанні реформування організації.

Однак, українські політики мають розуміти, що непостійний член Радбезу ОOН має не лише дбати про власні інтереси і забезпечення миру в своїй частині світу, а загалом сприяти покращенню безпекової ситуації на планеті. Членство України не повинно звестися виключно до захисту власних інтересів, оскільки інтереси України будуть по справжньому захищені тільки тоді, коли ООН почне ефективно діяти. Тому головне завдання України - налагодити такі стосунки із іншими членами Радбезу, які допомогли б у короткостроковій перспективі реформувати ООН і перетворити її із паралізованої організації на ефективний інструмент.