ua en ru

чи завадять миротворці ООН постачанню летальної зброї в Україну

чи завадять миротворці ООН постачанню летальної зброї в Україну Мандат місії, її чисельність і місця дислокації - на ці запитання відповідей поки немає (фото - United Nations)

У вівторок, 5 вересня президент РФ Володимир Путін виступив з несподіваною підтримкою ідеї введення миротворчого контингенту на Донбас. Сталося це на прес-конференції в китайському Сямені, і відразу ж викликала безліч питань - Путін ніколи просто так нічого не говорить. "Наявність миротворців, навіть можна сказати не миротворців, а тих людей, які забезпечують безпеку місії ОБСЄ, вважаю цілком доречним і не бачу тут нічого поганого. Навпаки, вважаю, що це пішло б на користь вирішення проблеми на південному сході України", - сказав президент РФ. Про те, навіщо це Путіну, які варіанти роботи місії можливі можливі, і від чого не відступиться Україна - в матеріалі РБК-Україна.

Мета Путіна: переломити ситуацію

Рішення погодитися з миротворчим контингентом на Донбасі Путін прийняв в останній момент, буквально напередодні саміту в Китаї. За даними джерела РБК-Україна в органах виконавчої влади, ще в п'ятницю 1 вересня у телефонній розмові з українською стороною помічник Путіна Владислав Сурков заперечував будь-які варіанти з миротворцями ООН.

На думку співрозмовників в українській владі, несподіваний розворот стратегії Путіна пов'язаний візитом в Україну 26 серпня міністра оборони США Джеймса Мэттиса і, як кажуть джерела, дійсними переміщеннями в справі надання Україні летального зброї.

Нагадаємо, 4 серпня Міністерство оборони США (Пентагон) попросило Білий дім надати високотехнологічне протитанкові озброєння Україні. Пропонований пакет допомоги включає протитанкові ракети Javelin вартістю близько 50 млн доларів. У української влади, з зрозумілих причин, питання зброї на конкретизують, обмежуючись класичним "питання зброї вимагає тиші".

За даними джерел з українсько-американської переговорної групи, заява Путіна по миротворцях - спроба зірвати поставки летального зброї Україні. З аргументами "навіщо летальна зброю країні, конфлікт в якій знаходиться під контролем миротворчих місій". Це перший інтерес Кремля. Другий же полягає в традиційному умінні росіян затягувати будь переговорні процеси, і при будь-яких умовах підводити підсумковий результат під свої інтереси.

"Поки є тільки слова про миротворчу місію. Немає конкретики про концепції її роботи, про мандат, чисельність і порядок формування. Путіну потрібна не миротворча, а, як завжди, гібридна місія. З затяжним переговорним процесом, шантажем блокування всієї цієї затії голосами РФ в Раді безпеки ООН, і, в підсумку, якщо і формування такої місії, то у збоченому, вигідному РФ вигляді", - говорить джерело РБК-Україна в органах виконавчої влади.

В якості прикладу джерело моделює можливу лінію переговорів РФ. "По-перше, вони наполягають, щоб миротворці перебували не на українсько-російському кордоні, а на лінії зіткнення. По-друге, можуть "торгуватися" за склад контингенту. Наприклад, скажуть - давайте в ньому не буде російських миротворців, але в той же час не буде і американських. А за фактом "нашпигують" місію казахами і киргизами, що працюють в російській порядку".

В українській владі запевняють, що щоб уникнути цього Україна буде вести жорсткі переговори з обов'язковим окресленням "червоних ліній", за які не можна заходити.

"Червоні лінії" України

У владі стверджують, що в процесі переговорів вони будуть наполягати на трьох непорушних принципах.

Перший: визнання Росії державою-агресором в українському конфлікті на Донбасі. В рішенні Радбезу ООН не повинно бути жодного слова про те, що ми маємо справу з внутрішнім конфліктом України.

Другий: миротворчий контингент повинен бути розміщений не тільки по всій лінії розмежування, але і на всій території окупованого Донбасу для здійснення поліцейських функцій, недопущення мародерства з боку незаконних збройних формувань і для захисту мирного населення.

Третій: у переговорному процесі щодо формування та розміщення миротворчої місії сторонами виступають Україна, Росія і міжнародні партнери. Ніяких "ДНР/ЛНР" там бути не повинно. До речі, з цієї "червоною лінією" з перших днів не згоден Путін, тому переговорний процес обіцяє бути напруженим. Втім, як запевняють джерела РБК-Україна близькi до АП, питання незаконних формувань, так само як і питання периметра дислокації миротворчих сил (не тільки по лінії розмежування, але i на всій окупованій території) вирішено і Путін, під тиском США, з ним погодився. Офіційно про це повинно стати відомо під час візиту презіента Порошенко на Генасамблею ООН - президент відбуває в США 17 вересня, на 20-е призначив його виступ.

Оптимізму українським політикам додає той факт, що з недавнього часу, виступаючи з заявами по Донбасу, лідери Німеччини і Франції почали говорити "Путін" і "Росія", тоді як раніше мова йшла тільки про безіменних бойовиках, як про сторони конфлікту. Також, близькі до Банкової джерела запевняють, що Росія не буде ветувати в Радбезі ООН питання миротворців на Донбасі. "Вони вивчили урок з МН17, коли довго ветували розслідування, а потім отримали докази своєї провини", - сказали на Банковій.

Як і коли це буде

У цілому процес остаточного ведення миротворців в український Донбас - від резолюції Радбезу ООН до початку роботи місії - може зайняти не менше півроку. Українська влада, принаймні, говорить про такий відрізок часу. Примітно, що саме про піврічний термін раніше говорили в США у контексті надання Україні летальної зброї. Путін сподівається, що узгодження миротворчої місії пригальмує, а, в ідеалі, взагалі зніме з порядку денного питання летальної зброї.

Після відповідного рішення Ради безпеки ООН в Україну буде спрямована так звана fact finding mission, яка повинна досконально визначити всі логістичні напрями, оцінити ситуацію (користуючись, в тому числі і рапортами давно працює в Україні Моніторингової місії ОБСЄ), визначитися з поставками, прийняти рішення щодо кількості контингенту і так далі. Після чого fact finding mission пише рапорт, який буде розглянуто, знову-таки, на засіданні Ради безпеки ООН.

Але введення миротворців не означатиме кінець війни. Швидше за все, в Україну буде спрямована, так звана peace keeping mission, передбачає військові і цивільні операції з підтримання миру. Ніяких "зачисток бойовиків" і тим більше зіткнень з російською армією миротворці проводити не будуть.

В українській владі також відзначають, рішення по миротворцях Україна і ООН готували більше двох років - з березня 2015 року. Путін начебто вирішив заявити про своє "злагоді", щоб, в тому числі і зберегти обличчя перед своїми виборцями - від нього вже мало що залежало.

Опоненти ж ідеї впровадження міжнародних миротворців на український Донбас відзначають, що це не вирішує, а консервує проблему на багато років. Так як, по-перше, не повертає контролю над українсько-російським кордоном, по-друге, ставить хрест на силовому варіанті повернення територій українськими збройними силами.