Польська газова монополія PGNiG подає до суду на "Газпром"
Польська газова монополія Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) вирішила звернутися до арбітражу у зв'язку з ціновим суперечкою з ВАТ "Газпром". Польська компанія повідомила прес-реліз, що звернулася до Стокгольмського арбітражного суду з метою добитися зниження цін на газ, що поставляється за довгостроковим контрактом з "Газпромом".
PGNiG направила "Газпрому" офіційне прохання про зниження ціни на газ у квітні 2011 р. Відповідно до російсько-польським контрактом, якщо домовленості щодо зміни ціни не досягаються протягом 6 місяців з дня звернення, кожна зі сторін має право передати питання в Стокгольмський арбітражний суд.
Переговори з російським партнером не дали прийнятного для PGNiG результату, тому польський концерн пішов за прикладом інших європейських компаній і використав своє право звернутися до арбітражу, йдеться у повідомленні.
Процес буде вестися відповідно до арбітражного регламенту Комісії ООН з права міжнародної торгівлі (UNCITRAL). Сторона, що арбітражний розгляд, направляє стороні-відповідачу повідомлення про арбітраж. Протягом 30 днів відповідач направляє позивачу відповідь на повідомлення про арбітраж. Кожна сторона призначає по одному арбітрові.
Призначені арбітри обирають третього арбітра, який виступає в якості голови арбітражного суду. Рішення приймається більшістю голосів.
Минулого тижня PGNiG уклала контракт з трубопровідним оператором Gaz-System, що належить польському уряду, який забезпечить постачання російського газу через німецьких операторів. Таким чином, ціна газу для Польщі буде нижча на 15%, ніж при закупівлі безпосередньо у "Газпрому". "Ми намагаємося оптимізувати імпортні закупівлі газу, купуючи у Німеччини газ дешевше, ніж у Росії", - сказав віце-президент PGNiG із стратегічного розвитку Радослав Дудзінські. У "Газпромі" коментувати ситуацію не стали.
У серпні ц.р. заступник глави PGNiG Радослав Дудзинський заявляв, що польська компанія добивається зниження ціни на російський газ щонайменше на 10% у порівнянні з поточною контрактною ціною. Польські ЗМІ писали, що компанія хоче не просто отримати одноразову знижку на газ, а істотно змінити формулу розрахунку ціни на поставки, щоб та залежала від котирувань газу на спотовому ринку, а не від коливання цін на нафту і нафтопродукти.
У 2010 р. Польща імпортувала з Росії 9,9 млрд куб. м газу (7,1% від обсягу експорту "Газпрому" в Європу), ще близько 900 млн куб. м вона купувала в Європі. Щорічне споживання газу в країні становить близько 13,7 млрд куб. м, з яких приблизно 30% забезпечується за рахунок власного видобутку.
Газ надходить до Польщі з Росії через газопровід Ямал - Європа. "Технічні можливості газопроводу дозволяють Польщі імпортувати з Німеччини не більше 2,3 млрд куб. м газу", - говорить аналітик ІФК "Солід" Олена Юшкова. За її підрахунками, втрата майже 25% імпорту газу на польському напрямі може коштувати "Газпрому" до 150 млн дол. на рік.
Поряд з PGNiG коригування цін на російський природний газ домагаються і інші європейські клієнти Газпрому, скаржаться на те, що ціни, закладені в довгострокових контрактах з "Газпромом", перевищують вартість газу на спотовому ринку.
У серпні 2011 р. газовий підрозділ німецького концерну E.On - E.On Ruhrgas - почав відповідний арбітражний розгляд з Газпромом.
Наприкінці серпня ц.р. грецька газова корпорація DEPA повідомила, що в переговорах з російською монополією добилася зниження ціни на газ.
Зазначимо, як заявив наприкінці жовтня міністр енергетики і вугільної промисловості Юрій Бойко, Україна більше не планує оскаржувати в міжнародних судах газові угоди з Росією, підписані в січні 2009 р.
"Ми будемо змінювати діючі договори винятково в ході переговорів",- пообіцяв Бойко, пояснивши таке рішення "стратегічним характером відносин з Росією".
Оскаржити в Стокгольмському арбітражному суді газові угоди від 2009 р. Президент Віктор Янукович обіцяв ще влітку. Повідомлялося навіть про підготовку документів для розгляду питання у суді. Україна наполягає на тому, що угоди були укладені незаконно, а колишній прем'єр-міністр Юлія Тимошенко була засуджена до семи років позбавлення волі за видачу директив на їх підписання.
Газове питання в російсько-українських відносинах увійшло в особливо гостру фазу на початку вересня 2011 р. у зв'язку із запланованим зростання цін на газ. Спочатку Міністерство енергетики та вугільної промисловості України заявило про намір знизити обсяг закуповуваного в Росії газу до 27 млрд куб. м в 2012 р. проти 40 млрд куб. м в 2011 р.
У відповідь на це "Газпром" нагадав, що, за умовами контракту, Київ зобов'язаний оплатити мінімум 33 млрд куб. м газу незалежно від того, скільки поставить йому російська компанія. Незабаром після цього прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що НАК "Нафтогаз України" буде ліквідована як юридична особа, а всі контракти (у тому числі і з "Газпромом") буде переглянуто. Росія ж наголосила, що перегляд контрактів можливий лише за умови злиття "Нафтогазу" з "Газпромом".
Контракт на поставку газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни. У квітні 2010 р. "Газпром" і "Нафтогаз України" погодили знижку на газ для України, згідно з якою зниження становить 30% від ціни газу, але не більше 100 дол за 1 тис. куб. м. Знижка поширюється на обсяги постачань до 30 млрд куб. м в 2010 р. і 40 млрд куб. м - в наступні роки.