У матчі проти Чехії гравці збірної України з футболу вийшли в ігровій формі, на якій зображено напис "Слава Україні!". Цей крок одразу ж викликав негативну реакцію з боку Росії - місцевий футбольний союз з цього приводу поскаржився у ФІФА та УЄФА. Це не єдиний випадок виникнення політичних скандалів у футболі. РБК-Україна згадує найгучніші з них, які сталися за останній час.
Українських футболістів звинуватили в політизації гри. Збірна України з футболу в матчі 6 вересня виграла у збірної Чехії в рамках першого туру нового турніру європейських команд "Ліга націй". За день до матчу була представлена нова ігрова форма української команди. На футболках з'явився слоган "Слава Україні!", що викликало неоднозначну реакцію в Росії. Член виконавчого комітету Російського футбольного союзу Ігор Лебедєв в ефірі російського радіо заявив, що УЄФА і ФІФА повинні розглянути нанесення гасла на футболки.
"У нас немає прикладів, щоб на футбольній формі гравців тієї чи іншої країни національної команди наносилися якісь гасла. Там цілком певний набір речей, які можуть бути нанесені. Це назва країни, прізвище гравця, його номер і герб країни, але ніяких гасел на футбольній формі не передбачено. Я вважаю, що відповідний комітет ФІФА або УЄФА має розглянути це", - заявив російський футбольний чиновник.
Він також заявив, що політика таким чином активно вторгається в спорт. В той же час не всі в Росії розділили цю точку зору. Член комітету Держдуми РФ з фізичної культури та спорту Дмитро Свіщев заявив, що кожна команда має право використовувати свої гасла і символіку.
"Ми не проти, щоб Україна або будь-яка інша країна виступала під своєю символікою. Тому необхідно відокремити політику від спорту і ставитися до подібних речей спокійно", - заявив він, власне, не забувши згадати про "витівки націоналістичного характеру деяких українських спортсменів", які своїми діями нібито намагаються спровокувати Росію.
У самій УЄФА порушень у використанні футболістами гасла "Слава Україні" не побачили. Як заявив глава Федерації футболу України (ФФУ) Андрій Павелко в коментарі телеканалу "Футбол 1", розміщення слогана на футболках було погоджено з УЄФА і не є порушенням.
Гучний скандал розгорівся навколо гасла "Слава Україні" і під час чемпіонату світу з футболу, який проходив в РФ з 14 червня по 15 липня. Після перемоги у матчі над російською збірною хорватський футболіст Домагой Віда і член тренерського штабу збірної країни Огнєн Вукоєвич опублікували відео, в якому проскандували "Слава Україні". До речі, обидва кілька років провели в Україні, виступаючи за київське "Динамо". Тоді футбольні посадовці з ФІФА винесли Віді офіційне попередження, а Огнєн Вукоєвич отримав штраф і був на час звільнений з тренерського штабу збірної Хорватії. Пізніше Домагой Віда в ефірі російського телебачення публічно вибачився перед уболівальниками з РФ. Що, втім, не завадило йому після цього інциденту знову викласти в соцмережах відео зі скандуванням гасла "Слава Україні". Прес-секретар збірної України з футбол Олександр Гливинський розповів РБК-Україна, що в цьому випадку ФІФА побачила нетолерантність хорватських футболістів до росіян. "Гасло було сказане хорватами в контексті перемоги над Росією, ФІФА знайшла в цьому нетерпимість", - пояснив Гливинський виданню.
При цьому футбольні асоціації не знаходили політичного контексту в гаслах гравців і вболівальників інших європейських країн. Наприклад, "Forza Italia" ("Вперед, Італія", - ред.) або "Vive la France" (Хай живе Франція, - ред.), поширені серед вболівальників цих країн, не викликають претензій у футбольних асоціацій.
Не тільки хорватські футболісти отримували на свою адресу звинувачення у політичних заявах. На тому ж чемпіонаті світу футболісти збірної Швейцарії Шердан Шакірі і Граніт Джака в матчі проти Сербії відсвяткували забиті голи жестами, які символізують албанського орла. Жести були адресовані уболівальникам Сербії і розлютили останніх - у гравців полетіли з трибун стакани та інші предмети. Вся справа в тому, що обидва швейцарських футболіста – емігранти-албанці з частково визнаної республіки Косово, яка в 2008 році проголосила незалежність від Сербії.
Про цю подію ЗМІ всього світу повідомляли як про перший політичний жест на ЧС-2018, однак формально ФІФА не змогла нічого пред'явити футболістам - вони не демонстрували нічого забороненого, а Косово - визнана організацією країна.
Тим не менш, футбольні чиновники не зводять в матчах збірні Косово і Сербії, а також України і Росії. У ФФУ згодні з тим, щоб українські та російські команди не грали один з одним, і пояснили РБК-Україна свою позицію. "Ми в стані війни. Як ми можемо грати спільні матчі? У нинішній ситуації, коли Росія окупувала частину українських територій, ФФУ не вважає можливим грати з командою країни-агресора, виїжджати на матчі туди", - розповів Олександр Гливинський.
Він додав, що Україна і Росія - не єдині збірні, яких розводить УЄФА. Крім Косова і Сербії, також не грають між собою Вірменія і Азербайджан, Іспанія та Гібралтар.
Для протидії расизму та нетерпимості в Європі створена організація Football against racism in Europe (FARE – Футбол проти расизму в Європі). Вона створена в Австрії під егідою УЄФА і ФІФА, і займається протидією ненависті і дискримінацій під час футбольних матчів.
"На матчах нерідко можна знайти організовані праворадикальні угруповання, які використовують зашифровані в символах і знаках повідомлення з посиланням ненависті або дискримінацією", - повідомляється в брошурі FARE, у якій зібрані заборонені символи і гасла на європейських стадіонах. Серед заборонених символів - різні види нацистської символіки: свастика, рунічні символи, логотипи дивізій Ваффен-СС, емблеми неонацистських і праворадикальних угруповань футбольних фанатів, і популярних серед правих брендів одягу.
У брошурі вказана і заборонена символіка, характерна для певних країн. Зокрема, угрупування і організації правого спрямування з Хорватії, Англії, Болгарії, Росії, України. Символіка угруповань, незважаючи на прив'язку до конкретної держави, заборонена у всій Європі. З української "забороненки" - портрети Степана Бандери і Романа Шухевича, а також червоно-чорний прапор, який використовується українськими націоналістами.
УЄФА неодноразово штрафувала фанатів львівського футбольного клубу "Карпати" за вивішування банерів з портретом Степана Бандери. В недалекому 2012 році львівський клуб оштрафували на 50 тисяч гривень за те, що фанати клубу вивісили портрет Бандери. Роком раніше, в 2011 році клуб заплатив за символіку ОУН 25 тисяч євро штрафу.
В той же час без відповіді досі знаходиться звернення ФФУ до УЄФА з вимогою заборонити уболівальникам вивішувати під час матчу символіку так званих ЛНР і ДНР. Ще в березні цього року під час футбольного матчу між донецьким "Шахтарем" і римською "Ромою" італійські фанати вивісили прапори так званої ДНР. Цей інцидент, всупереч увазі української сторони, залишився непоміченим з боку УЄФА. Після матчу ФФУ направила відповідний лист в УЄФА, однак досі символіка так званої "Новоросії" в перелік забороненої не включена.