Глава МВС Арсен Аваков не поспішає призначати нового голову Національної поліції. Тим часом в коридорах міністерства активно обговорюють, хто отримає посаду, яку ще два тижні тому займала Хатія Деканоїдзе. Співрозмовники РБК-Україна в Нацполіції стверджують, що зараз шанси отримати нову посаду є у Василя Паскала - колишнього начальника карного розшуку та першого заступника начальника Національної поліції та в. о. голови Нацполіції Вадима Трояна. Останній, судячи з усього, стане першим – джерела сходяться в тому, що саме Вадим Троян очолить Нацполіцію. У той же час, за інформацією РБК-Україна, можливість прийняти участь в конкурсі на голову Нацполіції вивчає народний депутат Мустафа Найєм. Детальніше у матеріалі РБК-Україна
Новину про відставку голови Національної поліції Хатии Деканоїдзе 14 листопада виявилася досить несподіваною. Чутки про конфлікт з власним першим заступником Вадимом Трояном і навіть з главою МВС Арсеном Аваковим, ходили давно, але на публіці конфлікт ніяк не проявлявся. Втім, і без конфлікту, подробиці якого невідомі, і про які можна тільки здогадуватися, намагаючись прочитати заяви Деканоїдзе "між рядків", вона все одно пішла б у відставку. Пояснюється це тим, що з наступного року набирають чинності нові положення закону про Нацполіції, частини з яких вона не відповідала. Оточення Деканоїдзе стверджує, що оголосити про це вона планувала 25 грудня.
Після звільнення Деканоїдзе, тимчасовим в.о. голови Нацполіції став її перший заступник, Вадим Троян, який курирує роботу підрозділів, відповідальних за боротьбу з злочинністю. "Він 100% людина Арсена Авакова, який має з ним давні зв'язки. У другій половині 2000-х років праворадикальна організація "Патріот України", в якій тоді складалися Троян і нинішній куратор полку «Азов» і народний депутат Андрій Білецький, перебувала під опікою Харківської обласної держадміністрації, (у 2005 — 2010 рр. ХГА керував Арсен Аваков – ред.), - розповів РБК-Україна колишній харківський міліціонер, який «працював» у той час радикальних молодіжних організацій. - В січні 2006 року «Патріот України» зміг легалізована, офіційно зареєструвавшись в Харкові. Пізніше організація отримала офіс в самому центрі Харкова, де обладнала свій штаб. Офіційно будівля офісу на вул. Римарська 18 належало місту, однак було орендоване товариством «Просвіта», яке надало частину приміщень в розпорядження «Патріота України». Спроби міської влади, якими на той час були нинішні народний депутат Михайло Добкін і мер Харкова Геннадій Кернес, виселити з будівлі "Просвіту" і "Патріот" довгий час не мали успіху".
Тоді ж організація почала проводити факельні ходи в студентських містечках, де жили студенти з країн Азії та Африки, а також у районах, де проживали представники різних національних діаспор. «Гасла при цьому були досить радикальні і навіть расистські. Але, в більшості випадків, до явного порушення порядку справа не доходила, а органи влади тоді прихильно ставилися до таких акціях, не виступаючи за їх заборону. За наявними даними, крім самого Авакова, негласним куратором діяльності "Патріота України" тоді був заступник губернатора Харківської області в 2005-2007 роках, а потім радник Авакова, вже покійний, Василь Третецький, відомий своїми націоналістичними поглядами», - продовжив джерело РБК-Україна. Підтримка праворадикальної організації тодішніми харківськими владою, за словами джерела, мала конкретну мету — протиставлення місцевим «регіоналам», які поступово набирали силу і створювали свої напівкримінальні «бригади», а також проросійським організаціям.
За його словами, у багатьох акціях "Патріота України", а також у спортивній і пропагандистській роботі організації, тоді брав участь Вадим Троян. Зараз обидва - Троян і Білецький офіційно входять у число керівників «Патріота України».
Вадим Троян зміг зробити стрімку кар'єру в МВС завдяки Арсену Авакову, всього за півтора року пройшовши шлях від одного з командирів батальйону «Азов» до першого заступника та в. о. голови Національної поліції. "Такий кар'єрний шлях можливий тільки при прямому потуранні Авакова. Це при тому, що якихось особливих досягнень, що дозволяють виділити Трояна на тлі інших, за ним не значиться", - розповідає джерело.
У МВС в останній місяць пройшли серйозні призначення, про які, втім, широко не повідомлялося. У всякому разі, вони не так жваво обговорювалися, як поява в якості заступника міністра МВС 24-річної Анастасії Дєєвої.
9 листопада начальником Департаменту карного розшуку став представник «старої школи» Сергій Князєв. З 2008 по 2016 роки він очолював ряд обласних управлінь МВС і поліції. Так, Князєв керував міліцією Київської області. З осені 2014 року, тобто, під час АТО, стояв на чолі міліції Донецької області, а в 2015 — 2016 році очолював поліцію Закарпаття та Рівненській області. Характерно, що в управління Сергію Князєву, як правило діставалися області з високою криміногенною ситуацією та значним обсягом нелегальної економічної діяльності, такої як контрабанда, незаконний видобуток вугілля і бурштину і т. д.
В той же день, 9 листопада, вже колишній начальник Департаменту карного розшуку Дмитро Головін вирушив до Одеси, де змінив на посту глави поліції Одеської області колишнього соратника Михайла Саакашвілі Гіоргі Лорткіпанідзе. У 2012-2015 роках Дмитро Головін вже працював в Одесі - заступником начальника місцевої міліції, однак після приходу в область Михайла Саакашвілі і його команди, у червні 2015 року він перевівся в Київську область, де керував обласним угрозыском і швидко зробив кар'єру. В березні 2016 року, після того як Троян Вадим отримав призначення в центральний апарат, Головін змінив його на посаді начальника всій обласної поліції, а вже 7 червня очолив Департамент карного розшуку Національної поліції.
Ще одним важливим призначенням, стало (за підсумками конкурсу), поява на посаді державного секретаря МВС 32-річного Олексія Тахтая, який з травня 2015 року працював заступником Авакова і очолював апарат відомства. За даними ЗМІ Тахтай близький до колишньому заступнику міністра Сергію Чеботарю, який був звільнений в травні 2015 року після серії звинувачень у корупції. В системі МВС Олексій Тахтай з'явився ще в березні 2014 року разом з Чеботарем і Аваковим і очолив Департамент фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку. На новій посаді держсекретаря його повноваження дещо зростуть, зокрема він зможе впливати на кадрову політику МВС і буде контролювати апарат міністерства
Призначення нового глави Нацполіції викличе ряд нових призначень. У разі якщо цей пост займе Вадим Троян, то виявиться вакантним посаду першого заступника голови Нацполіції. "У нас говорять, що на цю посаду буде призначений Василь Паскал, який у листопаді 2015 року вже був першим заступником Хатии Деканоїдзе, однак був звільнений після потужної інформаційної кампанії проти нього. Зараз кажуть, що під гаслом необхідності боротьби із злочинністю, Аваков постарається повернути його в міністерство, поставивши заступником у Трояна", - розповіло джерело в центральному апараті МВС.
Василь Паскал довгий час працював на керівних посадах в карному розшуку як при Вікторі Ющенку, так і при Вікторі Януковичі. У 2012 — 2014 роках він керував Департаментом карного розшуку, а в 2014 році став заступником Авакова, куратором підрозділів, орієнтованих на боротьбу зі злочинністю. Оскільки Паскал пропрацював у керівництві міліції при Януковичі більше року, то він потрапляв під дію закону «Про очищення влади» 2014 року, згідно з яким з керівних посад в державних органах повинні були бути звільнені всі, хто пропрацював при побіжному президента більше року.
Довгий час МВС відмовлялося його звільняти. "Наскільки знаю, Паскал зміг переконати Авакова в своїй корисності. Він ще в 2014 році напирав на те, що, крім нього, професіоналів у МВС не залишилося і що і як потрібно розслідувати, знає тільки він», - розповів автору джерело в поліції. У підсумку МВС змінило положення про Департамент карного розшуку. Ще 10 жовтня 2014 року було затверджено положення № 1057, згідно з яким цей департамент є самостійним підрозділом МВС, а "структурним підрозділом апарату МВС". У той же час в минулому стан, який діяв з 21 вересня 2012 року і до жовтня 2014 року, було зазначено, що департамент карного розшуку був самостійним структурним підрозділом апарату МВС". Таким чином, прийняте за шість днів до вступу в силу закону "Про очищення влади", положення вивело Василя Паскала з-під дії люстрації.
Що стосується самого Трояна, то йому пророкують крісло начальника Національної поліції без приставки в. о. "Міністр оголосив, що буде проведено конкурс на посаду начальника Нацполіції. Але серед співробітників упевнені, що комісія призначить того, кого вибере міністр. Не обов'язково це буде якийсь тиск на комісію, просто там пропишуть такі умови і вимоги до кандидату, що їм буде відповідати тільки конкретна людина", - розповіло джерело в Нацполіції. Сам Троян вже заявив, що не проти взяти участь у конкурсі на посаду голови Нацполіції. Проти кандидатури Трояна вже висловилася сама Деканоїдзе, заявивши журналістам, що не вважає його «політично незалежним кандидатом".
Втім, схоже, що у профільному парламентському комітеті принципово не заперечують, щоб Нацполіції очолив саме Троян. «Ще буде конкурс, але виходячи з нашого досвіду спілкування, Троян справляє враження людини, яка намагається розібратися в деталях, а багато помилок, які були допущені попереднім керівництвом, він хоче виправити. Для нас принципово, щоб глава поліції був професіоналом», - розповів автору перший заступник Комітету Верховної Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Микола Паламарчук, відмовившись робити які-небудь прогнози про те, хто в підсумку очолить Нацполицию.
Однак ситуація може кардинально змінитися. За інформацією РБК-Україна поборотися за посаду голови Нацполіції готовий народний депутат Мустафа Найєм (Блок Петра Порошенка). Зараз він консультується з юристами на предмет подачі документів для участі в конкурсі. Найєм для Нацполіції людина не стороння. Він входить до складу колегії Міністерства внутрішніх справ, курирував процес переатестації співробітників міліції і запуск патрульної поліції по всій країні.
Якщо він раптом вирішить взяти участь у боротьбі за пост глави Нацполіції, то рішення по ньому буде носити не тільки юридичний, а й політичний характер. Кандидатура на цю посаду повинна бути винесена на засідання уряду міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим. Однак не є великим секретом той факт, що подібні статусні призначення відбуваються за погодженням з президентом Петром Порошенко. Враховуючи, що Найєм послідовно критикує главу держави, допустити, що він схвалить це призначення, поки виглядає малоймовірно.